Kútba eshet akár még egy kormányzat is a kutak miatt? Akár milliókat is sanyargatnak a kutakkal?
Emlékezhetünk a netadó történetére.
Kérdés, hogy hány embert haragíthatnak büntetlenül magukra? Ráadásul, az érintett emberek nagyobb része vidéki, akiknek zöme eddig biztos szavazóiknak számítottak.
Az országban százezrével vannak kutak.
Az engedélyeztetés még egy régi ásott kútra is nagyon macerás és szakvéleményt is kell hozzá csatolni. Ez utóbbi százezres nagyságrendű költséggel jár.
Az összes költség minimum több százezer, de egyeseknél akár több millió forint is lehet, már csak azért is, mert innentől kezdve a keletkező szennyvíz is adattá válik, nyilvántartásba kerül. Ez utóbbi vonzatai lehetnek: talajterhelési díj, emésztő, szikkasztó, vagy valamilyen zárt tartály kiépítése, persze szigorú műszaki követelményekkel.
Az engedélyt akkor is kötelező kérelmezni, ha soha nem használják a kutat. Egyszerűen csak van.
Azt is bizonyára kevesen tudják, hogy még a betemetésükre, megszüntetésükre is engedélyt kell kérni, annak is műszaki feltételei vannak.
Továbbá, már a kutak puszta létezése is, innentől kezdve szintén nyilvántartott adattá válik és bármely kormányzat számára adott lesz a lehetőség a megadóztatására, kiszolgáltatott emberek sarcolására.
Szerintem ez az egész szabályrendszer és élethelyzet totál zavaros. A kommenteknél általam belinkelt cikkekben egyébként - szerintem - több tévedés, téves információ, vagy kifejezetten hülyeség szerepel.
Mennyire lehet reális, hogy tömegével szankcionálják, mondjuk 300.000,- Ft büntetéssel és további költséges eljárásra kötelezéssel azokat, akik 2023. december 31-ig nem kérnek fennmaradási, vagy üzemeltetési engedélyt, sok esetben „ősidők” óta létező kutakra?
És mi lehet a következménye, ha ezt meglépik?
Bejelentés: hamarosan lép a kormány a fúrt kutak ügyében
Infostart / InfoRádió - Herczeg Zsolt 2023. március 27. 22:17
Csökkenteni fogják azoknak a korábban szabálytalanul létesített kutaknak az engedélyezési költségét, amelyeket nem öntözésre, hanem háztartási célra használnak - hangzott el az Országgyűlés plenáris ülésén. A moratórium, tehát az engedély megszerzésének határideje december 31-én jár le.
Sok százezer ember aggódik amiatt, hogy 2023 végén lejár az engedély nélkül fúrt kutak moratóriuma - hívta fel a figyelmet napirend előtti felszólalásában Toroczkai László, a Mi Hazánk parlamenti frakcióvezetője.
"A gazdáknak a jelenlegi, kiszivárgott információk alapján nagyjából kutanként egymillió forintba fog kerülni az engedélyeztetési eljárás, miközben évi négyszázezer köbméter vizet használhatnak fel ingyenesen. A legtöbb gazda egyébként nem is használ el ennyi vizet, tehát úgy tűnik, hogy csak a bürokráciára fognak kutanként egymillió forintot fizetni. Akik háztartásukhoz használják a vizet - tanyán, falvakban, külterületeken élő sok százezer magyarról van szó -, azok nem is tudják máshogy megoldani a vízellátásunkat, csak a fúrt kútból. Ez az esetben kötelezően előírják, hogy akkreditált laborban vizsgáltassák be a vizet, és hogyha az nem megfelelő - márpedig szinte biztos, hogy nem lesz megfelelő a víz minősége -, akkor saját költségükön víztisztító rendszert kell építeniük. Utána pedig még vagy talajterhelési díjat kell majd fizetni, vagy zárt süllyesztett beton vagy műanyag tárolóba kell majd vezetniük a vizet.
Ez alsó hangon nagyjából kétmillió forint a jelenlegi árak alapján. Megint nem kell szakembernek lenni, hogy megmondjuk: magyarok százezrei nem fogják tudni megfizetni ezt a bürokratikus díjat, amiért az állam nem ad semmit. Csak a bürokráciát kell megfizetni" - sorolta Toroczkai László.
Az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára szerint tízezer és százezer között lehet az engedély nélkül, és adott esetben szakszerűtlenül épült, ezért a vízbázist veszélyeztető kutak száma. Farkas Sándor megerősítette, hogy a háztartási célra létesített kutakra az év végéig bírság nélkül lehet fennmaradási engedélyt kérni a települési jegyzőktől. Meglátása szerint a bejelentési kötelezettségre vonatkozó szabályoknak fenn kell maradniuk, mert azért a vízbázisunk védelmét szolgálja hosszú távon, ugyanakkor a költségek oldalán jönnek változások.
Ketyeg az óra, lejár a kútamnesztia: egymillió forint is lehet a vízgazdálkodási bírság
Sokszínű Vidék 2023. 03. 08.
Idén év végén lejár a kútamnesztia a korábban engedély nélkül létesített, az első vízzáró réteget el nem érő mezőgazdasági öntözési célú kutakra. Ezek bejelentése a Nemzeti Földügyi Központhoz 2023. december 31-ig szankciómentes, azaz bírság nélkül meg lehet tenni, írja a Délmagyar.
A lap cikkében emlékeztet, Magyarországon több százezer ingatlantulajdonost érint az engedély nélkül, de ettől még nem feltétlenül jogszerűtlenül létesített és működő fúrt vagy ásott kutak utólagos engedélyeztetése. 1992 előtt ugyanis nem kellett engedély, illetve bejelentés kútfúráshoz. Maga az engedélyezési eljárás illetékmentes, a megadásához azonban kell a kút összes lényeges paraméterét rögzítő szakvélemény képesített és hivatalosan regisztrált vízmérnöktől vagy kútfúrótól. Ennek ára helyszíntől és vállalkozótól függően 50 ezertől akár 150 ezer forintig terjedhet.
A becslések szerint az Alföldön 50 és 100 ezer közé tehető az engedély nélküli kutak száma, a legtöbb a Homokhátságon található. Ezért is volt nagy a gazdák felzúdulása Bordányban, ahol a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezete rendezett fórumot. Ezen téma volt a kutak engedélyeztetése is. A település jól ismert gazdája, Bordány legnagyobb őszibarack-termesztője, Bálint László is ott volt. Azt mondta, nagy felháborodás volt, de a szakértők ilyenkor mindig azt mondják, ez van, ez a törvény.
2025-től műholdak segítségével ellenőrzik majd, hogy valakinek van-e kútja, és öntöz-e. Ötnaponta végigfényképezik a földeket – mondta a vállalkozó, aki finoman úgy fogalmazott, hogy bután van kitalálva az egész.
Nincs az az apparátus, ami ezt feldolgozza. Az én becslésem szerint Bordányban van 250 gazdának közel 1000 kútja, a Homokhátságon van 15 település. Ez több ezer kút papírozását jelenti. Nincs ember, aki ezt megcsinálja. Tíz év se lenne elég rá – mondta.
Az ásott és fúrt kutak ügyintézését folyamatosan hosszabbította a kormány. Az engedély nélkül létesített kutak vízjogi fennmaradási engedélyezésére 2023. december 31-ig van lehetőség. Az engedély nélkül, vagy attól eltérő módon létesített ásott vagy fúrt kút engedélykérelmét a jegyzőhöz kell benyújtani. Ezek utólagos engedélyezésének, valamint megszüntetésének hatásköre megoszlik a jegyző, illetve megyei katasztrófavédelmi igazgatóság között.
Aki a határidőig nem kér fennmaradási engedélyt az engedély nélkül vagy attól eltérően létesült kútra, annak 2024. január 1-től vízgazdálkodási bírságot kell fizetni.
Az engedély nélküli vízhasználat esetén 1 millió forintig terjedhet.
"Egy-egy kút fenntartása, amely egy-egy család, vagy a helyben nevelt állatok fenntartását jelenti, nagy költség lehet, de biztos vagyok benne, hogy ebben a kormányzat rövidesen olyan lépést fog tenni, amivel a terheket csökkenteni tudja és fogja" - közölte Farkas Sándor.
Az öntözés céljára használt, tehát mélyebb rétegekbe lenyúló mezőgazdasági kutak engedélyét a Nemzeti Földügyi Központ adja ki, és ezek esetében nem lesz változás - jelezte Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára.
"Az öntözés céljára használt, tehát mélyebb rétegekbe lenyúló mezőgazdasági kutak"
Miről hadovál ez az idióta?
Öntözés céljára használok fúrt kutat, ami 7 méterig sem megy le. Miféle mélyebb rétegről károg az a varjú a parlamentben?
És azzal veszélyeztetem a vízbázist, ha kiveszem pár méter mélységből a talajvíz egy kis részét és a kút körül a felszínen szétöntözöm?
Nem, itt a lakosság öncélú szívatásáról van szó, és egy nyilvántartás létrehozásáról, hogy jól megadóztassák azt, akinek kútja van.
Szerintem a több százezer kút, az milliókat érinthet közvetve, vagy közvetlenül.
Ha kutanként csak egy embert érintene közvetlenül, akkor azoknak a családtagjai már a milliós nagyságrendet is elérhetik.
És egyenként több százezer forint költséggel kell számolnunk, az pedig igenis érinti az ember összes hozzátartozóját közvetett módon.
EU-s előírás, hogy egy olyan dokumentációt kell készíteni, amit csak szakértő tud megcsinálni és 100-150e Ft-ba kerül? Mármint bejelentéses kútnál, mert engedélykötelesnél ennek többszöröse a költség.
Vagy EU-s előírás, hogy 1 M Ft-ig terjedő bírságot kell kiszabni, ha valaki elmulasztja?
EU-s előírás ide vagy oda, a sanyargatás következményei itt fognak lecsapódni, akármilyenek is legyenek.
Azt hiszem fog még történni néhány újabb fejlemény az ügyben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!