Hagyatéki tárgyalásokon a temetési számlák levonódnak-e a közjegyzői díjból?
Ha igen, akkor mely számlák jöhetnek szóba?
Köszönöm a válaszokat.
Első és második miért lett lenyomva?
1. Mennyi a hagyatéki eljárás közjegyzői díja?
A közjegyzői díj terhét mindig az örökösöknek kell viselnie – ha nincs örökös, akkor az fizeti, aki a hagyatékra igényt terjesztett elő. Ha több díjfizetési kötelezett van, köztük a közjegyzői díj egyenlő arányban kerül megosztásra, a terhet közösen viselik. A közjegyzői díj a következő elemekből tevődik össze: közjegyzői munkadíj az ügyérték vagy a ráfordított idő alapján + 40%-os költségátalány + készkiadások. Ide értendők a letétkezelési díjak, költségek, de letétbevétellel kapcsolatos kiadások is felszámolhatóak.
Mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy a közjegyzői díjszabás évről évre, a hatályos jogszabályokkal egyetemben változhat, jelen esetben első sorban a 22/2018. (VIII. 23.) IM rendelet. 26.§-át kell figyelembe vennünk. Az aktuális információkkal kapcsolatban, amennyiben érdeklődünk a hagyatéki eljárás és a hozzá kapcsolódó közjegyzői djak kapcsán, keressük fel a MOKK (Magyar Országos Közjegyzői Kamara) honlapját, vagy kérjük ki egy szakértő tanácsát a témában. A törvények a nemperes eljárásokon belül a hagyatéki eljárás díja kapcsán a következőképpen rendelkezik:
26. § A hagyatéki eljárás lefolytatásáért a közjegyző részére
a) ha az ügyérték megállapítható, a 10. § szerinti munkadíj felét,
b) ha az ügyérték nem állapítható meg, minden megkezdett óráért a 13. § (1) bekezdése szerinti, de legfeljebb három órára járó munkadíjat kell fizetni.
Köszönöm a választ.
Amiatt kérdeztem meg, mert felsorolták azokat az iratokat,amiket az eljárás lefolytatásakor vinni kell magunkkal. Ezek közt szerepeltek a temetői számlák.
Sajnos két temetést is intéznem kellett el elmúlt években. Egyenként 60 ezer forintot fizettem. A két temetés költsége ennek tízszeres volt. Fizessen akkor nekem a közjegyző?
Gondolom, azért kell a számla, mert, ha több örökös van, akkor a rájuk eső résznél figyelembe kell/lehet (?) venni, hogy ki és mennyit fizetett ebből.
Több örökös van, de a temetési költségeket is azonos arányban viselték. Nem gondolom,hogy gond lesz, az örökösök kapcsolata jó.
Köszönöm a választ.
Ha nem egyenes ági leszármazott örököl, akkor az öröklés (pl. ház) után fizetni kell illetéket, adót stb. álambácsinak... és ha a temetési költség számlákkal rögzítve lett a hagyatékin, akkor ezeket a költségeket mérsékeli, vagy némi része visszaigényelhető...Hagyatékin elmondják majd, csak tényleg vidd a számlákat...
Ha egyenes ági leszármazott vagy, akkor meg ha 5 éven belül eladjátok a házat, akkor viszont kell valami illetéket/adót fizetni azt hiszem és akkor jönnek jól a számlák... Ha 5 éven túl adjátok el, akkor szerintem nincs jelentőségük, de hagyatkozz az ügyvédek szavára. :)
Viszont a közjegyzőt sajnos temetési költségektől függetlenül ki kell fizetni.
A hagyatékin ha rögzítik a számlával alátámasztott temetési költséget, akkor ott elmondják majd, hogy mit, hogyan, és mennyit lehet visszaigényelni, ha 5 éven belül adod el, vagy ha nem vagy egyenes ági leszármazott stb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!