Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Segítség! Édesanyámnak nem...

Segítség! Édesanyámnak nem akarja odaadni a volt főnöke a felmondása után se a bérét se a kilépő papírjait, ki tud segíteni? Hol lehet ezt jelenteni?

Figyelt kérdés

Anyukám nagyon rossz helyre ment dolgozni, a volt főnöke nem fogad el szóbeli felmondást, erőszakoskodik, hogy ajánlott levélben küldje el neki, máskülönben se fizetést se kilépő papírt nem kap addig. Ráadásul államibérpótlékra is jogosult volt (körzeti nővér) amiről az ,,egyéni vállalkozó" háziorvos hallgat, amikor rákérdez, terel.


Próbaidőben miért ne lehetne szóban felmondani?


Édesanyám már írásos felmondást is készített, de azt sem hajlandó személyesen aláírni, ezzel az ajánlott levél baromsággal húzza az időt.



2022. nov. 15. 18:26
 1/6 anonim ***** válasza:
47%
" a volt főnöke nem fogad el szóbeli felmondást," Teljesen igaza van, írásban kell felmondani.
2022. nov. 15. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
56%
A felmondást írásban kell közölni, azért nem fogadja el szóban
2022. nov. 15. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
71%

Küldjétek el neki ajánlott levélben a felmondást. Akkor nem tud mire hivatkozni. Tudod, okos enged.:)

Sőt, én tértis-ajánlott levélben küldeném neki, mert azt alá kell írni átvételkor.

Elvileg a kormányhivataloknak van munkaügyi és munkavédelmi osztályuk, keresd ki a lakcímetekhez tartozó elérhetőségeket.


Igazad van, a próbaidő alatt simán fel lehet mondani szóban is, de gondolom nem akarja őt elengedni.

2022. nov. 15. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
90%

Most keresgéltem a neten, és tényleg írásban kell felmondani.

A lényegi különbség annyi, hogy a felmondásban nem kell indokot feltüntetni, csak a munkaviszony kezdeti és megszűnésének napját.

2022. nov. 15. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Előbb küldtem el, mint kellett volna, itt vannak a szabályok:

1. Írásban! Az azonnali hatályú megszüntetést írásba kell foglalni, a nyilatkozatból világosan ki kell derülnie a munkaviszony megszüntetésére irányuló akaratnak, és annak azonnali hatállyal való megszüntetésének.


2. Jogorvoslati kioktatás A nyilatkozatnak jogorvoslati kioktatást is kell tartalmaznia a munkavállaló részére. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy tudatni kell a munkavállalóval, hogy 30 napon belül bírósághoz fordulhat, ha nem ért egyet a felmondásával (Itt talál egy letölthető szerződésmintát ehhez.)


3. Ne indokoljunk! Fontos további szabály, hogy az azonnali hatályú megszüntetésről szóló nyilatkozatot nem kell megindokolni. Ha azonban tartalmaz indoklást, akkor azért a nyilatkozó fél helytállni köteles. Igen nagy baki lehet a munkáltató részéről, hogyha az azonnali hatályú megszüntetést megindokolja, azonban később a munkaügyi bíróságon nem tudja bizonyítani az indokok valóságát és okszerűségét.


4. Nem érvényes az általános szabály A próbaidő időtartama alatt történő munkaviszony megszüntetésére a felmondási tilalmak, a felmondási időre, a felmentési időre, valamint a végkielégítésre vonatkozó szabályok nem érvényesülnek.


5. Személyesen Szigorú előírás viszont az, hogy az írásbeli nyilatkozat akkor tekinthető közöltnek, ha azt az érdekeltnek vagy az átvételre jogosult személynek adják át. A közlés akkor is hatályos, ha az átvételt az érdekelt megtagadja vagy szándékosan megakadályozza, erről jegyzőkönyvet kell felvenni – hangsúlyozza dr. Hajdú-Dudás Mária munkajogász. (Itt talál egy letölthető mintajegyzőkönyvet.)


6. Figyeljünk az időre! Amennyiben a munkáltató az azonnali hatályú megszüntetésről szóló nyilatkozatot csak a próbaidő lejártát követően közli a másik féllel, a nyilatkozat jogellenes. (Ugyanez vonatkozik egyébként a munkavállalóra is). A jognyilatkozatot, húzza alá a munkajogász, tehát a próbaidő tartama alatt át kell adni a másik félnek, azaz postai kézbesítés esetén a küldeményt a próbaidő alatt át is kell vetetni a munkavállalóval. Erre jó lehet például a tértivevényes megoldás.


7. Fizetés 5 nap alatt Törvényi előírás, hogy a munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.


Összességében a legfontosabb, hogy a munkaadó a felmondását ne indokolja, egyszerűen csak közölje vele, hogy úgy döntött, hogy próbaidő alatt azonnali hatállyal megszünteti a jogviszonyát. Ezzel a lehetőséggel, (indokolás nélküli megszüntetés), csak a próbaidő alatt élhet. Ezt követően vetesse át vele a megszüntetőt úgy, hogy maradjon neki egy a munkavállaló által aláírt példány). Amennyiben nem veszi át, írja alá és tanúztassa le a jegyzőkönyvet és postázza az ex-alkalmazott lakcímére az iratokat.


Forrás: Piac@Profit

2022. nov. 15. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

5. válaszolónak!


Kicsit bonyolítva van a leírás, nem tesz különbséget a felmondási lehetőségek között, némi zavart tud okozni.


A felmondást írásban kell közölni, ugyanis az olyan megállapodást, amit írásba foglaltak, kizárólag írásban lehet módosítani, megszüntetni. Ez teljesen független attól, hogy a felmondást a jogviszony melyik szakaszában lépjük meg.


A felmondás indoklása a dolgozó részéről nem kötelező! Egy esetet kivéve: Az azonnali hatályú felmondás indoklása kötelező esetében is. Viszont azonnali hatályú felmondásra csak megfelelő ok esetén van lehetőség, betartva a rá irányadó felmondási határidőket, mivel szankcióval járhat, ha nem a törvényben foglaltaknak megfelelően történik az.


Próbaidő alatti felmondás esetén nincs felmondási idő, a felmondás napján megszűnik a két fél közötti jogviszony. Ugyanez igaz az azonnali hatályú (szankcionális jellegű) felmondásra is.


Ha a munkáltató megtagadja a felmondás átvételét, akkor két tanú nevének, lakcímének és aláírásának feltüntetésével igazolhatja, hogy az X. Y. napon megkísérelt felmondás átvételét a munkáltató megtagadta. Innentől kezdve átvettnek minősül függetlenül attól, hogy a munkáltató azt sem tudja, hogy mi áll benne. Tehát minden joghatás elindul ettől a dátumtól kezdve. Az átvétel megtagadása miatti következmények a munkáltatót terhelik.


Munkaügyi probléma esetén a munkáltató székhelye szerinti kormányhivatalokban található Foglalkoztatás-felügyeleti hatóságoknál lehet panaszt tenni, ők az illetékesek.


Én vinnék két tanút magammal és az ő jelenlétükben próbálnám megkísérelni a felmondás átadását. Ha akkor sem veszi át, és nem igazolja dátummal ellátva a nálam maradó példányon, hogy átvette és hogy mikor, akkor a két tanú adatait feltüntetném rajta, és aláíratnám velük, hogy ők igazolják, valóban megtagadta a munkáltató az átvételt.

2022. nov. 21. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!