Törökországban még valóban létezik ma is olyan törvény, hogy ha megerőszakolnak egy nőt és elveszi a férfi feleségül, akkor nem büntetik meg?
2: A magyarázatod első része helyes, de a második nem.
Az erőszakos közösülés magánvádas bcs, tehát a sértett vagy annak jogi képviselője feljelentést kell, hogy tegyen. Enélkül nem indul eljárás.
Régen sem volt soha közvádas az erőszakos közösülés, a házasság pedig csak erkölcsi értelemben mentesített. De ehhez elég volt egy csók is, nem kellett a lécet is alá tenni a delikvensnek.
#4 Igazad van, rákerestem. Annyi a különbség, hogy régebben a sértett nem vonhatta vissza a vádat megbocsátás (vagy a fenyegetéstől való félelem) miatt, az az ő szándékától függetlenül eljutott az ítéletig.
"A [Csemegi] kódex idején sem lehetett visszavonni a magánindítványt, azonban ha sértett az ítélet meghozatala előtt házasságot kötött a tettessel, akkor nem büntették az elkövetőt. Sem az 1961. évi V. törvény, sem pedig az 1978. évi IV. törvény nem változtatott a magánindítvány visszavonhatatlanságán."
"Eleinte a házasságon-kívüli elkövetést szó szerint értelmezték: meg akkor se követhette el a férj a felesége sérelmére, ha csak jogilag állt már fenn kettejük között a házasság. Az 1961-es törvény változtatott e felfogáson: büntetlenség csak a ténylegesen fennálló házassági életközösség esetén volt. Tulajdonképpen az 1997. évi LXXIII. törvény által hozott változások óta beszélhetünk házasságon belül elkövetett szexuális erőszakról, mely számos kérdést felvet."
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!