Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez jogilag pénzügyi tanácsadás...

Ez jogilag pénzügyi tanácsadásnak számít?

Figyelt kérdés
Van egy YouTuber tyúk, aki business coach-nak hazudja magát. Minden videója alá odaírja, hogy a videó nem minősül pénzügyi tanácsadásnak, de közben meg konkrét pénzügyi termékeket reklámoz affiliate linkekkel. Egy sima disclaimer tényleg mentesíti a felelősség alól, ha valaki miatta bukik egy csomó pénzt?

2022. aug. 14. 15:01
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem kap érte ellenszolgáltatást, akkor nem minősül annak.
2022. aug. 14. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Már hogy bukhatna miatta pénzt? Elveszi a bankkártyáját és befektetett vele? Ezt utálom a társadalomban mindig mindenki másra hárítja a felelősséget. Tanuljuk már meg hogy a saját befektetéseinkért mi vagyunk a felelősek. Ha bukok bukok de nem más miatt.
2022. aug. 14. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Te magad írod, hogy minden videó alatt ott van, hogy nem minősül pénzügyi tanácsadásnak.

Most komolyan, szerinted ingyen osztogat valaki pénzügyi tanácsokat?

Megnézed a videót, ha valami megtetszik, akkor azt a témát amennyire lehet, körüljárod, majd beszélsz egy pénzügyi tanácsadóval, akinek fizetsz is ezért, mert ő nem a jutubon osztja az észt. És ha te úgy döntesz, hogy ebbe befektetsz, akkor az a te saját döntésed. Pontosan, ahogy a 2-es hozzászóló írja.

2022. aug. 14. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Már miért lenne felelős, ha te a tanácsai miatt bukod el befektetésedet?

Ez kb. olyan, mint ha haveroddal beszélnél, hogy a 6000 Ft-os, vagy a 12000 Ft-os vodka jobb-e, a 6000 Ft-os, amit a haverod vett, 2 liter és jó minőségű, a 12000 Ft-os, amit pedig te vettél, pedig csak fél liter és hányás íze van, így te a 12000 Ft-os vodkán buktál egy csomó pénzt, mivel a haverod akarta, hogy te azt vedd meg. De ő az ég világon sehol sem felelős azért, mert buktál 12000 Ft-ot egy üveg vodkán!

2022. aug. 14. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Sajnos nem mindenki ért a pénzhez, rengeteg csalásról hallani állandóan. Nyilván aki kicsit is körültekintő, az szakembertől fogad el csak tanácsokat, nem pedig random videóstól. Én például sosem hallgatnék erre a csajra, a 14 éves húgom jobb befektetési tanácsokat ad. Azt azonban több helyen is olvastam, hogy mások hallgattak rá, és rosszul tették.
2022. aug. 14. 16:23
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom melyik emberkéről van szó, de abszolút nem lehet felelős azért, mert rá hallgattak egyesek, és pórul jártak.
2022. aug. 14. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Tehát akkor szabadon beszélhet hülyeségeket, és kereshet jutalék formájában pénzt azokon a szerencsétleneken, akik az ő linkjeivel jelentkeznek kétes üzletekbe?
2022. aug. 14. 16:30
 8/9 anonim ***** válasza:
7# most dobott fel nekem a youtube egy reklámot hogy 10 euró befizetéssel kereshettek havi 30000-t valami kaszinós játékkal... Ez nem kétes? A net tele van csalásokkal nem lehet mindenkit minden csalótól megvédeni, nem létezne internet ha ezt megpróbálnák. Mindenki maga tartozik felelősséggel a saját életéért és pénzért. Ha valaki bukik és nem tanul belőle az megérdemli.
2022. aug. 14. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Tehát akkor szabadon beszélhet hülyeségeket"


Igen, ezt hívják a szólás szabadságának.


Mindenkinek joga van hülyének lenni, hülyeséget beszélni és hülyékre hallgatva hülyeséget csinálni is.


"kereshet jutalék formájában pénzt azokon a szerencsétleneken, akik az ő linkjeivel jelentkeznek kétes üzletekbe?"


Ha kétes üzletbe ugranak bele, csak mert ő azt mondja, akkor megérdelmik.


Viszont attól, hogy valaki bután ugrik bele egy számára rossz üzletbe, még maga az üzlet nem feltétlenül rossz mindenkinek.

Tipikus példa erre a hitelkártya. Van, akinek veszélyes és komoly veszteségeket okoz, viszont nagyon sokan tudják jól használni és akár hasznot is húzni belőle. Csak ugye nem elég egy 3 mondatos kivonat alapján meghozni a döntéseket, el kell olvasni a szerződési feltételeket és számolni kell az üzlet keret feltételeivel, részletes szabályaival és kockázataival is.


"Sajnos nem mindenki ért a pénzhez"


Nem csak a pénzhez nem értenek sokan, hanem a szerződéseiket is sokan nem olvassák el.


Viszont a pénzügyi ismeretek hiányát nem pótolja, hogy valakitől pár mondatban akarod a tutit megtudni. Utána kell olvasni, meg kell ismerni a részleteket.


"rengeteg csalásról hallani állandóan"


És mégis sokan beleugranak felelőtlenül olyan dolgokba, amikbe nem lenne szabad, csak mert hatalmas nyereséggel kecsegtet - pedig pont ennek kéne vörös zászlóként figyelmeztetnie, hogy ami túl szép, hogy igaz legyen, az általában nem szokott igaz lenni, hanem átveréssel próbálkoznak.


"Nyilván aki kicsit is körültekintő, az szakembertől fogad el csak tanácsokat, nem pedig random videóstól."


Lehet akár videós tanácsából is kiindulni, de érdemes alaposan utána járni, hogy mennyi valóságalapja van, mások mit mondanak, gondolnak róla.


Egyébként a szakértőknek sem ajánlott mindent csak úgy elhinni ellenőrzés, meg a szerződések átolvasása nélkül. A szakértők is első sorban a saját érdekeiket képviselik, nem a tiédet. A legtöbb pénzügyi tanácsadót bankok, bróker cégek, ügynökségek alkalmazzák és az alapján kapják a fizetésüket, hogy hány szerződést kötnek, vagyis mennyi mindent sóznak rád. Az ügynök abban érdekelt, hogy minél több biztosítást, befektetést, egyebet eladjon neked. Ennek érdekében sokan hajlamosak akár olyasmit is beígérni, ami kerek perec benne van a szerződésben, hogy nem úgy van, de te úgysem olvasod el.

Pl. biztosításoknál van egy csomó kizárás és feltétel, amikre nem hívják fel a figyelmed. Mivel el akarják neked adni, van aki simán behazudja, hogy persze, hogy akkor is érvényes a készülékbiztosításod, ha elejted, elhagyod, beázik, a kocsiban felejted és onnan lopják el. Közben a szerződésben feketén-fehéren leírják, hogy csak rendeltetésszerű használat esetén érvényes a biztosítás, balesetekre nem vonatkozik, csak amikor a te ellenőrzésed alatt áll, vagyis nem hagyhatod magára, stb. Egy csomó lakás biztosításban pl. benne van, hogy elvárható körültekintéssel kell biztosítanod az értékeket. Ha nincs riasztód, biztonsági zárad, az értékek nem széfben vannak, akkor jó eséllyel fizetni sem fognak, mert nem gondoskodtál a körültekintő védelemről. Ha betörnek hozzád, a kárszakértő ezt fogja először vizsgálni és erre hivatkozva nem, vagy csak keveset akar majd fizetni. Az ügynök viszont a biztosítás megkötésében érdekelt, úgyhogy ő azt fogja mondani, hogy hát persze, hogy fizet majd a biztosítás, az nem gond, hogy még zár sincs az ajtódon - csakhogy rajtad a szerződésben leírtakat fogják számon kérni, nem az ügynök szóban elhangzott ígéretét...


"a 14 éves húgom jobb befektetési tanácsokat ad"


Azért ne ő legyen az etalon...


"Azt azonban több helyen is olvastam, hogy mások hallgattak rá, és rosszul tették."


Az ilyen visszajelzésekre sem biztos, hogy érdemes hallgatni. Ha én őszintén elmondom neked, hogy nekem mi jött be a saját élethelyzeteimben, te mindent pont ugyanúgy csinálsz és neked nem jön be, az nem biztos, hogy azért van, mert az én példám rossz volt, lehet, hogy csak nem a te élethelyzetedhez illő volt.

Pontosan ezért nem tekinthetők az ilyen YouTube videók pénzügyi tanácsadásnak, mert nem vesznek figyelembe minden tényezőt, nem személyre szabottak, hanem egy általános dolgot megosztanak és azt csak megfelelő mérlegeléssel és a kockázatok számításba vételével szabad alkalmaznia mindenkinek - a saját felelősségére.

2022. aug. 15. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!