Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mely helyeken szokták tiltani...

Mely helyeken szokták tiltani a fotózást/videózást és miért?

Figyelt kérdés
Elméleti jellegű kérdés - tudtok sorolni olyan helyeket, ahol általában tiltják, hogy valaki fotót vagy videót készítsen? Illetve, melyik esetben/helyen milyen okokból szokták tiltani?

2022. jún. 30. 16:07
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

"a törvény nem ismerete nem mentesít a felelősség alól"

Akkor miért nem tanítják, hogy ismerjük? Mondjuk a mohácsi vész és a kovalens kötés helyett. minden bizonnyal az emberek többségének nagyobb szüksége lenne rá. A legtöbben azt se tudják, hol lehetne utánanézni. Érdekes irreális elvárás, hogy született jogászként kezelik az átlagpolgárokat. A jogi egyetem az egyik legnehezebb, és mégis úgy gondolják, alapból ismernie kellene az átlagembernek egy részét annak, amit ott tanítanak. Fura világ ez!

2022. jún. 30. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
58%

10: Jajjnekem! :-DDD


Ne keverd ide családtagok, haverok, stb. fotózását - ott EGYMÁST fotózzák, és egyértelmű, hogy beleegyezés alapján.


NEM, nem változtak a szabályok. Ha a linkelt törvényre kattintasz (a cikkben), feljön a netes jogtárban a pillanatnyilag érvényes jogszabály.



[link]


2:43 - 2:48

2022. júl. 1. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
#11: Nem kell jogásznak lenned, de ha tájékozódsz a napi netes sajtóban, folyamatosan vannak erről cikkek. Nem pumpedgabó meg berkimazsi típusú bulvárhíreket kell olvasni, hanem a normál portálokon a gazdasági és egyéb híreket.
2022. júl. 1. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Még egy kiegészítés a #11-es kommentemhez: a strandon/kávézóban/stb. egymást fotózzák - ezt általában nem szokta tiltani a tulajdonos. DE! Ha elkezdenéd fotózni a pultját, meg a berendezést, az alkalmazottakat, meg mittomén... - akkor lehet, hogy szólna, hogy NE.
2022. júl. 1. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Általában magán célra magukat és egymást hagyni szokták fotózni az embereket, illetve szerencsére minden szelfi mellé nem lehet biztonsági őrt állítani, hogy szóljon érte. A tiltás inkább a képek publikálására szokott vonatkozni, hogy az újság, közösségi média posztok és egyéb megjelenéseket megakadalyozzák.


Hol? Bárhol, ahol ezt jónak látják és megtehetik.

Bevásárló központok, boltok, piacok, éttermek, sportcsarnokok, rendezvények, színházak, koncert helyszínek, akár közparkok is (pl Millenáris és Széllkapu).

Lényegében mindenhol, ahol nem az utcán vagy (de helyenként akár az utcán is igaz lehet, mert egy bevásárló központ vagy sok egyéb épület körül az utca is lehet magán terület. Különösen igaz ez pl. nagy bevásárló központok körül a parkolóra. Attól, hogy korlátozás nélkül bemehetsz, még magán terület és ok mondják meg, mit csinálhatsz és mit nem. Sok helyen már az oda vezető autóút is magán terület.


Miért? Mert megtehetik és úgy gondolják, így jobb nekik. Általában azért tiltják, mert így nem készülnek számukra kellemetlen, lejárató képek apróbb vagy nagyobb hibákról, hiányosságokról. Akinek fontos, hogy fotózzon, az meg kér engedélyt az illetékestől és eldöntik, hogy adnak vagy sem.


Ahol valamilyen műsor zajlik, színház, koncert, fesztivál, sportesemény, ott meg általában a szerzői jogok es egyéb üzleti érdekek miatt nem szabad fényképezni a közönségnek, viszont mivel általában a szervezők/média készít felvételeket, mindenki más hozzájárul, hogy róla felvétel készüljön - de csak azok készíthetik, akiknek érte van külön engedélyük.

A fesztiválokon általában kölcsönös szokott lenni az engedély: mindenki fotózható és mindenki fotózhat/videózhat is, de a koncertekre már nem vonatkozik az engedély.


Hogyan? Magán területen a tulajdonos szabja a szabályokat. Általában házirend formájában teszi közzé, hogy kinek mit szabad. A saját lakásodba nem jönnek tömegek, így kiakasztani, sot előre kitalálni sem szokás hogy mi a házirend. Amikor jön egy vendég kitalálod, hogy le vegye a cipőt vagy ne.

Ahova sok ember érkezik, sőt pont ezért működik a hely, ott fontos, hogy legyen egy állandó és hivatalos működési rend. Ezt többnyire házirendben szokták közzétenni. A legtöbb intézmény, pláza, rendezvény helyszín weboldalán megtalálod a házirendet, a bejáratnál, sőt többnyire a belépő jegyek hátoldalán pedig többnyire van egy összefoglaló arról, hogy mit vihetsz/nem vihetsz be, mit hogyan csinálhatsz és mit nem csinálhatsz. Hogy ezeket a tájékoztatókat el sem olvasod, az nem a jogi oktatás hiánya, hanem a te hanyagságod, mert a tájékoztatás ott van a jegyeken, csak te nem olvasol el belőle többet, mint hogy hanyadik sor hányás székre és melyik napra érvényes…


Persze az igaz, hogy nem ártana ezt is oktatni. A #9-es által linkelt blogon sok hasznos írás volt ilyenekről is, kár érte, hogy nincs folytatása…

2022. júl. 1. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

És akkor nem esett szó a gyerekekről.

Tavaly egy nyilvános rendezvényen egy újságíró engedélyt kért, hogy lefotózza a kisbabámat.

Én, mint szülő dönthetek úgy, hogy ezt nem engedem, és miután lefotózta, dönthettem úgy, hogy nem publikálhatja.

Ez csak kiskorúakra vonatkozik, és csak akkor, ha direkt őt fotózod.

Ha egy tömegképen van, az nem számít.

2022. júl. 2. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!