Ha megörököltem egy részt az elhunyt Apukám utáni ingatlanból, azzal azt azt csinálok amit akarok ? Mármint az én részemből ? Ki is adhatom raktárnak akár ?
Az sok mindentöl függ.
AZ elsö és legfontosabb kérdés, hogy van-e valakinek (özvegye, élettársa) haszonélvezeti joga, ha igen, akkor semmit nem tehetsz at ingatlannal, mert minden jog (az eladást kivéve) a haszonélvezöé.
Ha nincs haszonélvezö, akkor kérdés, hogy megosztható-e az ingatlan olyan módon, hogy a kiadandó rész használata ne akadályozza a többi résztulajdonost a használatban.
De mindenképpen kérdezz meg minden ilyen lépés elött egy ügyvédet, ez uyganis elég bonyolult terület, és a konkrét helyzet ismerete nélkül nem sokat lehet mondani, ha meg jogellenesen cselekszel, komolyan megbüntethetnek.
Sajnos az elso es a harmadik valaszado is hulyeseget irt.
Ha terheli haszonelvezeti jog a tulajdont vagy tulajdonreszt, amit orokoltel, akkor a haszonelvezo, ha hasznositani akarja az ingatlant, akkor eloszor is neked kell felajanlja. Ha te ezzel a lehetoseggel nem elsz, akkor adhatja ki masnak.
Ha nincs haszonelvezo, akkor batran hasznosithatod, kiadhatod berbe, ehhez nem kell a tobbi tulajdonostarsad beleegyezese, csak annyi a megkotes, hogy adott osszegert eloszor nekik kell felajanlani a berleti lehetoseget es ha ok nem elnek vele, akkor lehet kivulallonak, barki masnak berbe adni.
4-es: tök hülyeséget írsz! A haszonélvezö MINDEN MEGSZORÍTÁS nélkül használhatja az ingatlant, semmiféle kötelezettsége sincs a tulajdonossal szemben, SÖT minden indok nélkül kitilthatja az ingatlan használatábóL!
Ami meg az ingatlan részbeni kiadását illeti, ehhhez a többi tulajdonosnak is hozzá kell járulnia, mert kérdezö nem korlátozhatja a többi tulajdonos lakáshasználati jogát.
Kérdezö, feltétlen keress meg egy ügyvédet, és töle kérj KONKRÉT felvilágosítást, mert az adott ingatlan kialakítása, a többi tulajdonos jogai és az esetleges haszonélvezö miatt igen bonyolult eset lehetséges
Itt szó sincs a haszonélvezeti jog átadásáról, hanem annak érvényesítéséröl! Ez két teljesen különböz dolog, mégha nem is igazán tudod felfogni!
Másrészt a tulajdonjoggal rendelkezhet a tulajdonos (ha nincs haszonélvetö, akinek mnagasabb a joga), de nem megozstható ingatlan esetében nem adhatja ki másnak a többi lakótárs beleegyezése nélkül.
"Ellenérték fejében azonban csak akkor engedheti át a haszonélvezeti jog gyakorlását másnak a haszonélvező, ha a tulajdonos a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tart igényt azonos feltételek mellett. Például, ha a haszonélvező havi 100.000,-Ft-ért bérbe kívánja adni a lakást és a tulajdonos hajlandó ezt az összeget megfizetni, akkor neki kell kiadni a lakást, amennyiben viszont a tulajdonos nem él a lehetőséggel, akkor a haszonélvező jogosult másnak bérbe adni a lakást és az így befolyt bérleti díj őt illeti meg."
Dr. Markó-Lévai Szófia
Szakmai gyakorlatomat egy budapesti vagyonkezelő cégnél töltöttem, ahol kiemelkedő tapasztalatot szereztem többek között az ingatlanjog, az adatvédelmi jog és a követeléskezelés területén.
Szakvizsgáim letételét követően indítottam el saját ügyvédi praxisomat. A Budapesti Ügyvédi Kamara tagja vagyok.
Bérbeadás
A tulajdonost megilletik a tulajdonához fűződő jogok, ezek a tulajdonnal való rendelkezés joga, a tulajdon hasznainak szedése és használat, illetve a hasznosítás joga. Ez utóbbi jellemzően a bérbeadás is.
Ha a tulajdon haszonélvezeti joggal terhelt, akkor az azt jelenti, hogy a haszonélvező jogosult a tulajdon használatára és hasznosítására, a tulajdonos csak akkor élhet ezekkel a jogaival, ha a haszonélvező ebbéli jogait nem gyakorolja, vagy arról ellenérték fejében, netán ingyenesen lemond.
Ha a haszonélvező bérbe kivánja adni az ingatlant, amelyen a haszonélvezeti joga fennáll, akkor azt először a tulajdonosnak kell felajánlania és ha ő nem él a lehetőséggel, akkor lehet harmadik személy számára bérbe adni.
Ha nem terheli haszonélvezeti jog a tulajdont, akkor a tulajdonos a tulajdonostársai beleegyezése nélkül adhatja haszonbérbe, vagy ingyenes használatba a tulajdonát vagy a tulajdonrészét.
Ilyenkor a tulajdonostársakat kell nyilatkoztatni, hogy bérbe kivánják-e venni a tulajdonrészt, adott feltételekkel, mert részükre a jog elővételi előbérleti jogot biztosít. Ha nem kivánnak élni ezen jogukkal, akkor adható bérbe harmadik személy részére az ingatlan.
A haszonélvezeti jog nem "erősebb" jog, mint a tulajdonjog. Ezt csak valami szerényen bútorozott kócsög találta ki, aztán a többi tudatlan paraszt szépen elterjesztette.
A haszonélvezeti jog is egy jog és a tulajdonjog is.
A haszonélvezeti jog a tulajdonjog teljes körű érvényesíthetőségét egyben másban időlegesen korlátozza. De attól, hogy egy ingatlan haszonélvezeti joggal terhelt, még eladható, a haszonélvező megkérdezése, vagy tudta nélkül.
A haszonélvezeti jog nem forgalomképes, tehát nem adható el és nem örökölhető, ellenben a tulajdonjoggal, de a tulajdonos megválthatja azt. A haszonélvezeti jog gyakorlását a tulajdonos, bizonyos feltételek megléte esetén fel is függesztetheti. A haszonélvező viszont nem függesztetheti fel a tulajdonjogot. Ebből is látszik, hogy a két jog eredően más és más.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!