Jelenlegi szabályozás szerint a munkahely elő írhat "kötelező túlórát"Tudnátok ebben segíteni?
Szó szerint nem, mert túlóra sok év óta nincs a Munka Törvénykönyvében.
A munkaidőkereten felüli munkavégzés időtartamát rendkívüli munkaidőnek nevezik.
Az elrendelési módjára annyi a szabályzás, hogy szóban is közölhető, de a munkavállaló kérésére írásban is meg kell erősíteni.
A közlés időpontjára nincs jogi megkötés, akár percekkel az esedékesség előtt is közölhető.
Tartami korlátozások vannak, pl. a dolgozó napi és heti munkaidejébe be kell számítani; a napi munkaidő 12 órát, a heti munkaidő 48 órát nem haladhat meg. Naptári évenként 250 óra rendkívüli munkaidő rendelhető el; de a munkavállaló vállalhat további 150 órát, illetve kollektív szerződésben évi 300 órában is meg lehet állapodni. Nem korlátozott a rendkívüli munkaidő elrendelése baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása érdekében.
Munkaszüneti napra (január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25-26.), továbbá húsvét- és pünkösdvasárnapra csak olyannak rendelhető el rendkívüli munka, aki a munkaidőbeosztása szerint ilyen napokon is szokott munkát végezni.
Nem rendelhető el rendkívüli munkaidő a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig, a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig, a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott egészségkárosító kockázat fennállásakor, 18. életévét be nem töltött munkavállaló számára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!