A feleségem nevén levő lakást/ örökös amúgy is én lennék/ jobb még az életében a nevemre íratni?
Nincs ebben semmi morbid, nálunk is így volt. A kocsit is eleve úgy vettük, hogy én vagyok a tulaj, hogy az örökösödésnél ezzel máűr ne kelljen foglalkozni, pedig még jogsim sincs :D
Ha az illető még jogilag cselekvőképes, akkor egy ajándékozási szerződéssel megoldhatóh hogy az ingatlan a nevedre kerüljön.
Ha úgyis te leszel az egyetlen örökös, akkor tökéletesen mindegy, hogy most kerül a nevedre, vagy a feleséged halála után 1-2 évvel. (Jó nagy az átfutási idő.)
Hagyatéki tárgyalást úgyis kell majd tartani, akárkié is lesz akkor épp a lakás. És házastárs esetén így is, úgy is illetékmentes a dolog, csak az eljáró személy díját kell fizetni. A hagyatéki nem tortúra, csak egy negyedórás elfoglaltság, ha mindent te örökölsz.
Egy esetben érdemes most megcsinálni az ajándékozásit: ha a halála után azonnal el akarod adni a lakást, mert mondjuk költözést tervezel.
Azért írtam eljáró személyt, mert ajándékozás esetén ugye ügyvéd, öröklés esetén meg közjegyző.
Nem tudom, mennyi az ügyvédi költség, úgy 8 éve volt ingatlanajándékozás a családban, azóta biztos sokat emelkedett, felesleges is volna előtúrni a papírt. De ha felhívsz egy ügyvédet, szerintem megmondja, hogy kb. mire lehet számítani.
Adózni kell (15%), de kedvezményesen. Ajándékozott ingatlan esetében az eladási ár egynegyede után kell adózni.
Az építményadó helyi adó, azt az önkormányzattól tudod megérdeklődni. De kétlem, hogy lenne rá adómentesség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!