A Szüleim már régen elváltak. Apukám megnősült. Nem sokat találkoztam a feleségével, gyermekük nem született. Tavaly december 1-én meghalt az Apukám. A feleség halála után mindent a feleség családja fog örökölni a vér szerinti gyerek nem?
Ez nem így van.
Az öröklésnél nem számít a kapcsolattartás.
Ha apád írt végrendeletet, akkor azt fogják alapnak venni, de az sem zár ki téged az öröklésből. Egy olyan végrendelet esetén, ahol mindent másokra hagy, téged akkor is megillet a "köteles rész" az örökségből, mint leszármazottat. Ez a törvény szerinti örökséged harmadrésze. Ennél kevesebb nem lehet az örökséged, csak ha kitagadott volna az apád, arra viszont csakis súlyos ok ad lehetőséget, ha mondjuk megtámadtad volna, kiraboltad volna életében. Az, hogy nem tartottátok a kapcsolatot az nem jelent okot a kitagadáshoz.
Végrendelet hiányában a törvény szerint az elhunyt gyerekei és felesége örökölnek. Nem a feleség családja, csak maga a feleség. Ha a felesége meghalt, akkor csak a gyerek örököl.
Ha te vagy csak gyermeke és a felesége még az örököse, akkor az öröklés ez:
A közösen lakott ingatlan teljes tulajdonjoga a tied, a felesége viszont megkapja a haszonélvezeti jogot élete végéig. Vagyis ha van egy közös lakásuk, akkor az fele-fele tulajdonban volt az övék, mint házaspáré. Akkor az apád 50%-os tulajdonrésze a tied lesz, de a feleség használhatja élete végéig, kiadhatja, stb.
Ha a lakást az édesapád vitte a házasságba, már előtte az övé volt, akkor nem számít közös vagyonnak és az egész tulajdonrészét te örökölted, a haszonélvezet marad a feleségé. Mintha lenne egy olyan lakásod amihez nem férhetsz hozzá amíg él a feleség, ez majd valamikor a jövőben lesz hasznodra.
Minden másból ami apádé volt, a bankszámláján levő fizetése, a kocsija, nyaralója, kagylógyűjteménye, egyebe, ami nem a közös lakáshoz tartozik, az felesben oszlik meg közted és a feleség között. Mindenből egyformán örököltök, csak a közösen lakott ingatlanból nem.
Tehát ha nincs végrendelet akkor ez az öröklés rendje, ha van, és az kizárna az örökségből, akkor ennek a törvényes örökségnek a harmada a köteles rész és az jár neked örökségként. vagyis minden tulajdonnak az 1/6 része, a közösen lakott ingatlanból apád tulajdonrészének meg az 1/3 része.
Kezdd azzal, hogy érdeklődjél apukád lakóhelye szerinti önkormányzat ügyfélszolgálatán, hogy ki apukád hagyatéki eljárását intéző közjegyző. A közjegyzőtől meg érdeklődd meg, hogy mikor lesz a hagyatéki tárgyalás.
Hagyatéki tárgyaláson majd kiderül számodra, hogy volt-e apukádnak végrendelete, örökbe fogadta-e felesége gyerekét, elajándékozta-e életében ingatlanját, stb.
Hagyatéki tárgyaláshoz a közjegyzőnek meg kellene néznie az állam anyakönyvi nyilvántartását, az alapján hagyatéki tárgyalásra idézni a leszármazókat, de pl. anyám sem kapott idézést apja halála utáni hagyatéki eljárásra (közjegyző nem nézte ki anyám húgából, hogy hazudik abban, hogy nincs más törvényes örökös).
Ptk. "Hetedik Könyv: Öröklési Jog"-ot olvasd át:
7:55. § [Leszármazók öröklése]
(1) Törvényes örökös első sorban az örökhagyó gyermeke.
(2) Több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.
(3) Az öröklésből kiesett gyermek vagy távolabbi leszármazó helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek.
7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]
(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti
a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és
b) egy gyermekrész a hagyaték többi részéből.
#3 Nem. Az örökség a tied, ne legyél hülye, hogy nem jelentkezel érte.
Az apádnak volt rá lehetősége, hogy végrendeletben a nagyobb részét másra hagyja. Ha megtette akkor te csak keveset fogsz örökölni, a törvény viszont nem véletlenül rendelkezik így, hogy mindenképpen örökölsz.
Ha meg nem írt végrendeletet akkor nem is akarta másképpen, mint hogy te IS legyél az örököse.
Gondolj rá úgy, hogy apádnak ez volt az akarata és te azzal tennél rosszat ha nem vennéd figyelembe és nem mennél utána annak amit rád hagyott!
Ne foglalkozz számodra idegen nő és családja véleményével.
Különben is apád új felesége semmiképpen sem járhat rosszul, ha apádé volt a ház/lakás ahol éltek, nem volt végrendelet, stb., akkor is azt élete végéig haszonélvezőként birtokolja.
Tipikusabb inkább az szokott lenni, hogy az örökség egyetlen igazán komoly vagyontárgya az a lakás/ház amire az elhunyt házastársnak élete végéig haszonélvezete van. Tulajdonjogát hiába a gyermek(ek) örökli(k), fiatal házastárs esetén lehet hogy még fél évszázad múlva sem kerül a birtokukba.
#2
Csak nem szeretném, ha egy számomra idegen nő vinne mindent.
Számodra idegen, számára meg te voltál az. Én ezerszer tisztességesebbnek tartanám, ha az örökölne, aki törődött vele...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!