Családi ház esetén közös tulajdon megszüntetésére irányuló perben a hivatalos szakértő milyen értékre szokta becsülni az ingatlant?
Úgy értem, hogy ismeri ő az ügy hátterét egyáltalán? Szóval ha átlátja mi a vita felperes és alperes között, akkor értékeli a házat úgy, hogy az egyik vagy másik fél számára kedvező legyen?
Például szimpatikus neki a felperes és inkább többre értékeli a házat, vagy teszem azt megérti az alperest és inkább lefelé húz?
Vagy szigorúan csak a ház állagát nézi? És a környéken eladó hasonló ingatlanok hirdetési árát figyelembe veszi?
2. kérdés, hogy ha a szakértő megállapít egy árat, a bíró attól még eltérhet bármelyik irányba? Tehát egy ilyen perben megkérdezik az alperest és felperest egyáltalán? Vagy csak a szakértő aktuális állag és a piaci árak alapján mondott "száma" dönt?
Ha felperes tudja indokolni, hogy miért ér többet, vagy az alperes meggyőzi másik irányba, az lehetséges, vagy meg se lesznek kérdezve?
És a tulajdoni arány lehet befolyásoló?
(Tulajdonom van ugyanis egy családi házban (60% körüli), amitől szeretnék megválni. De a másik résztulajdonos nem akarja, hogy eladjuk. Arra hajlandó lenne, hogy megveszi tőlem, viszont jóval kevesebbet adna érte, mint ahogy azt az én véleményem alapján el lehetne idegennek adni.
Ha jól olvastam utána, akkor közös tulajdon megszüntetését lehet kérni a bíróságon, és így kényszeríthető az eladásra.)
Kérdezem én, megéri ebbe belemenni??? Az ilyen perek melyik irányba szoktak elsülni, felperes vagy alperes javára?
Mennyi idő és pénz lehet mindez?
És mi a vége igazából? Mond egy árat a bíró, és akkor annyiért kell megvennie a másik tulajdonosnak? Vagy más is megveheti akkor? És ha azon az áron se a másik tulaj, se más vevő nem jelentkezik?
Kissé nem látom át...
Aki jártas ebben, kérem segítsen a tapasztalataival! KÖSZÖNÖM!
Most készülünk ilyen perre, mert úgy tűnik, a másik fél nem hajlik a peren kívüli megegyzésre.
A szakértő független, őt nem érdeklik a tulajdoni hányadok meg hogy kinek mi járna vagy ki szimpatikus. Ingatlanszakértőként azt állapítja meg, mennyit ér az adott ingatlan.
Ha nem sikerül megegyezni, eladni, egyik félnek a másikat kifzetni - vagyis a tárgyaláson az derül ki, hogy nincs megoldás - akkor a bíróság árverési értékesítést ítél. Ami még mindig nem biztos, hogy sikeres lesz.
Az ügyvéd nagyon nem tanácsolta ebbe belemenni, mindenképp inkább személyes egyeztetés és egyezség, mert az eljárás évekig elhúzódhat és rengeteg a per- és ügyvédi költség. Pl ahhoz, hogy elindítsd a pertárgy értékének azt hiszem 5%-át kell letenned a bíróságnál - tehát a te részed 6%-ával indul. Ügyvéd azt mondja, alig látni ilyen pereket a bíróságon, mert általában nem jut idáig, mivel beláthatatlan és mindenki nagyon rosszul jár.
Bármikor van mód megegyezni a másik féllel, hogy ennyiért lenne vevő, ennyi jutna neked, ennyi nekem, ok így? A bírósági eljárás közben is bármikor meg lehet szüntetni az egészet, hogy megegyeztetek. Ha a másik fél viszont köti az ebet a karóhoz és nem megy bele az eladásba vagy nem fogadja el az eladási árat, azzal nem tudsz mit tenni.
A bíróság által kirendelt szakértő árát el kell fogadja. Vagyis nem, kérhet új szakértőt. Saját kontójára természetesen, több százezerért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!