Közterületen illegális valakit levideózni, ha nem járul hozzá?
Nem illegális, de nagy nyilvánossággal nem oszthatod meg és nem élhetsz vissza vele, valamint ha az érintett tiltakozását fejezi ki akkor nem folytathatod a kép- és hangfelvétel rögzítését.
Nem láttam a felvételt, de a leírás alapján a youtuber a tiltakozó személyt (a lányt) nem lett volna tovább szabad rögzítenie, a nagy nyilvánossággal megosztani a felvételt meg pláne. Ettől még persze sokan megteszik 😅
"2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről:
2:48. § [A képmáshoz és a hangfelvételhez való jog]
(1) Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.
(2) Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén."
Fontos különbség van a közéleti szereplés és a közszereplő fogalma között. Az egyik aktív cselekvés, míg a másik egy állandó státusz, ami nem múlik el.
Attól, hogy valaki civil magán személy, még részt vehet nyilvános közéleti szereplésben. Kimondottan gyakori ilyen, ha valaki elmegy egy tüntetésre kifejezni a véleményét valamiről. Ha transzparenssel a kezében tüntet, vagy teli torokból együtt skandál a többi tüntetővel, akkor az közéleti szereplés, nem kell az engedélye.
Nehéz határesete, ha valaki csak őgyeleg a tüntetők között, mert nehéz eldönteni, hogy ő épp egy civil, aki csak átvág a tüntetők közt, miközben hazafelé tart munkából, vagy a közszereplésben részt vevő tüntető. Ezen már elbukhat egy per, ha nem bizonyítható, hogy azért tüntetett is, nem csak arra sétált.
A szilveszteri utcai buli már határeset, hogy mennyire tekinthető közéleti szereplésnek. Alap esetben valószínűleg az utcán bulizók akár kiemelt mutatása is védhető lenne, mivel ez nem egy hétköznapi utcai jelenet, számíthat rá, hogy ott felvételek is készülnek.
Viszont az, hogy rosszul lett és betegen mutatják már az emberi méltóságát sérti, így elég esélyes, hogy perelhető is, de mindenképpen vitatható - nem csak jogilag, hanem etikailag, erkölcsileg, morálisan is. Ha kérték, hogy ne mutassa, akkor pláne! Attól, hogy esetleg valamire jogilag lehetőséged van, még morálisan lehetsz egy büdös bunkó, ha megteszed.
Árnyalhatná a képet, ha annak, hogy rosszul lett valamilyen további hírértéke, társadalmi jelentősége van, ami miatt fontossá válik nyilvánosan foglalkozni vele. Pl. esetleg megmérgezték és belehal, vagy kiderül róla, hogy egy olyan politikus, aki folyton arról papol, hogy ő milyen józan életet él, közben meg itt a bizonyíték, hogy mégsem. Viszont még ebben az esetben sem biztos, hogy feltétlenül szükséges és indokolt a felvételt közzétenni, hiszen elég lehet elmondani, hogy ő volt, ott volt, van felvétel róla, de megmutatni ettől még nem feltétlenül indokolt ekkor sem. Ez már egy érzékletes dolog. Volt már, hogy bíróság elfogadta, hogy indokolt a felvétel közlése, de volt már, hogy a bíróság úgy döntött, hogy a téma publikálása fontos, a felvétel közzététele viszont nem tett hozzá a téma nyilvános tárgyalásához, így az jogsértő.
#3 Nem igaz, hogy "bárhol a világon, ami nem az USA". Sok országban eltérő a személyiségi jogok védelme, pl. Kínában sem fordítanak annyira nagy hangsúlyt erre, sőt az Egyesült Királyságban is az amerikaihoz hasonló common law működik.
Arról nem is beszélve, hogy amerikában se mész vele sokra, hogy neked jogod van bárhol felvételt készíteni, mert ahol nincsenek szemtanúk és nem bizonyítható be, hogy mi történt, ott a rendőr is lehet, hogy simán pofán vág érte, meg elveszi a kamerádat - éppen ezért van annyi ilyen önbíráskodási ügy fotósok, filmesek, paparazzik ellen Amerikában, mert a nagyobb szabadságjogokkal visszaélés sok embert pofátlanná tettek, amire nem mindenki reagál jól. Hogy aztán esetleg mégis az önbíráskodók isszák meg a levét a dolognak, nem biztos, hogy kárpótol egy csonttörésért.
#4 Már a felvétel elkészítése is jogsértő, a közzététel külön jogsérelem, főleg, ha felismerhetően teszed közzé.
#6 A PTK változás óta már nem kártérítés van személyiségi jogsértésnél, hanem sérelemdíj. Kicsit máshogy működik. Pl. Kártérítés csak akkor járna, ha van kár is. A sérelemdíj mindenképp jár, ha kimondják a jogsértést. Viszont a sérelemdíj mértékét továbbra is a kár mértékével arányban állapítják meg, így ha csak lefotóztak és nem tetszik, akkor könnyen lehet, hogy olyan kis sérelemdíjat kapsz, hogy nem futja belőle a perköltségre sem, így perelni sem érdemes minden kép miatt, csak ha komolyabb sérelem ér miatta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!