Elsősorban szakképzett jogászok válaszát várom: ha nem vágok ki egy fát, csak engedély nélkül kiásom, abba jogilag beleköthet-e bárki?
Ehhez aztán nem kell szakképzett jogásznak lenni.
Ha a fa tulajdonosa nem akarja a fa kivágását, akkor nyilván az az elképzelése, hogy a fa továbbra is ott fog állni. Vagyis, ha a fát nem föld felett fűrészelik el, hanem kiássák gyökerestől, akkor ugyanaz lesz a dolog eredménye, a fa a továbbiakban - a tulajdonos elvárásával ellentétben - már nem fog ott állni.
Ha mondjuk neked az udvarodon van egy barackfa, amiről minden évben több láda barackot szüretelsz, én meg a szomszédból markolóval átnyúlva kiásom a fát, akkor az szerinted nem ugyanaz, mintha kivágtam volna? Így van ez az önkormányzat tulajdonában álló közterületi fa esetében is. A jogszabályban lévő "kivágás" szó mindenféle eltávolítást magában foglal.
Ha egy szó értelmezése nem lenne nyilvánvaló, vagy másként is lehetne érteni, akkor per esetén a bíróság eldönti, hogy mi lehetett a jogszabály alkotójának az elképzelése. Hogy ne egy bizonyos szón lovagolva lehessen pereskedni. Pl. a KRESZ-ben szó van a zavarás tilalmáról, viszont a zavarás pontos meghatározása nincs benne. Én mondhatom, hogy engem zavar, ha más is van az utakon, mert sokkal jobb lenne egyedül lenni, mint másokra is odafigyelni. Ha tehát feljelentem a többi sofőrt, akkor a bíróság eldönti, hogy a zavarás tilalma nem az ilyen jellegű zavarásról szól szerinte. Itt a fakivágással kapcsolatban ugyanígy a bíróság hozna szóértelmező döntést, az alapján, amit a 2. bekezdésben írtam.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!