Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Többen örököltünk egy nyaralót...

Többen örököltünk egy nyaralót, amit szeretnék megvenni, de vita van az áron. Per esetén a szakértő milyen árat szokott mondani, az kinek kedvezhet?

Figyelt kérdés

A többi örökös többsége külföldre költözött jobb fizu miatt, van aki még a saját házát is eladta már itthon, erre a közös örökségre pedig egyáltalán nem tartanak igényt. Mármint a megtartására nem. Ők el akarják adni borsos áron, és szétosztani a pénzt.

Én viszont a nyaralóhoz közeli városban élek, gyerekkoromban sokat jártunk a nyaralóba, de később is rendszeresen, még ha ritkán is. Sok emlékem köt oda, nem akarom, hogy eladjuk.

A covid miatt már régóta húzódott a hagyatéki eljárás, de ősszel pont került a végére.


Igenám, de amikor a rokonunk meghalt és felértékelték a nyaralót (majdnem 20 millió ft-ra), azt az összeget nagy nehezen, de össze tudtam volna szedni akkor is, most főleg. Viszont csak idén októberben történt meg a hagyatéki tárgyalás, és addigra, de azóta is egyre inkább, mennek fel az ingatlanárak.

A többi örökös minimum 30, de inkább 40 millióért szeretné eladni.


Ennyit én jelenleg nem tudok kifizetni. Mit tehetek?


Ha ragaszkodom a részemért, és hogy 20 milliós értéken megváltanám (minusz ebből az én részem),

és ők nem mennek bele, és pert indítanak ellenem közös tulajdon megszüntetésére....

Annyit tudok, hogy szakértő állapítja meg olyankor az ingatlan értékét. De kérdezem én, hogy mely időpontbéli értékét?

AMikor meghalt az örökhagyó?

AMikor megkaptuk a hagyatékátadó végzést?

Vagy épp a mai napon?

Vagy?



2021. dec. 9. 10:35
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
65%

Kérdező

Egyrészt tök mindegy hogy mi itt mit mondunk, mert köztetek fog eldőlni a dolog, másrészt te is tudod már mik a lehetőségeid.

Az ingatlan tulajdonosai lettetek az örökséggel, annak vagytok bizonyos %-ban részesei, nem egy fix összegnek amit akkor ért amikor a rokon elhunyt.

Ha egy bankszámlán levő összeg lenne az örökség, ott azt az összeget kellene elosztani ami akkor volt rajta amikor meghalt és ha kivett belőle valaki közben azt vissza kellene tőle szerezni, vagy az örökrésze annyival lenne kevesebb.

Ez viszont egy tárgy. Mindegy hogy a torta mennyibe kerül, ha most akarsz venni belőle akkor azt kell kifizetned ami most az ára és nem azt ami akkor volt amikor eldöntötted, hogy majd venni fogsz egyet.

A ház tulajdonrészének az értéke folyamatosan változik. Megtehetnétek hogy közös marad és kiadjátok bérbe, majd a bevételt osztjátok el arányosan. Akkor ha 20 év múlva akarná valaki megvenni a többiektől már te is érted, hogy nem jöhetne azzal, hogy de hát sokkal kevesebbet ért amikor örököltétek.

Az ingatlanbecslők árai nagyon széles sávban mozognak. Amikor a biztosításhoz jött ki egy ingatlanbecslő, (sok-sok éve) ő kb. a feléért becsülte a házunk értékét, mint amikor abban az évben Bajnaiék ingatlanadót akartak kivetni és ahhoz készült a kalkulátorukkal egy értékbecslés. Mert a biztosítónak az volt az érdeke, hogy keveset kelljen fizetnie ha baj van, az adóhivatalnak meg az, hogy minél magasabb becsült érték után számlázhassák ki az ingatlanadót.

Csak úgy tudod meg az ingatlan valódi értékét ha meghirdetitek és találtok vevőt. Hiába ért anyósomék háza 15 milliót a minősége alapján, ha azon a környéken, abban az utcában csak olyan vette meg aki még 3 milliót se tudott adni érte. Sajnos ez volt a valós értéke. Ha örökség lett volna és mondjuk egy rokonunk akarta volna megvenni, hiába kértük volna tőle a 15 millió felét-harmadát a részünkért cserébe, ha valójában nem venné meg annyiért senki.

A te esetedben ez fordítva van. Hiába gondolod, hogy kevesebbet ér, ha egyszer többért el lehetne adni, akkor annyi az értéke.

Ezért írtam le korábban, hogy keresni kell rá vevőt és azon az áron van neked elővételi jogod. Ha kiderül, hogy bár szerinted 20 milliót ér, rokonaid szerint 35 milliót, de vevőt 27 millióért találnátok, akkor ez lenne a valós értéke és ez alapján lenne neked jogod megvenni a vevő helyett a rokonaid részét.

Amit meg kell értened neked is meg a rokonaidnak is, hogy egy bírósági pernek is ugyanez lenne a vége csak sokkal később, sokkal több egyéb költséggel. Mert ilyen esetben nem azt mondja ki a bíróság, hogy 22 milliót ér a ház és annak 15%-os tulajdonrészét köteles a rokonod neked eladni 3,3millió Ft-ért, hanem hogy kötelesek vagytok vagy meghirdetni és a vevő helyett van joga valakinek megvenni, ahogy írtam, vagy közösen kell találnotok egy értékbecslőt akinek mindenki elfogadja az eredményét. Ami tök felesleges, mert ugyanaz, mintha kiegyeznétek egymással az értékében.

2021. dec. 10. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Biztosításhoz minden esetben kimegy értékbecslő?

Ez ugyan nem az én ügyem, hanem egy munkatársam mesélte, hogy neki is lett az idén tulajdonrésze egy ingatlanban (csalási ház), és ő sem szeretné eladni, de per pillanat egyéb okok miatt a tulajdonostársai is halogatják, viszont ők majd igenis meg akarják hirdetni. Addig is kötöttek a házra egy biztosítást a munkatársam tudta nélkül. Amikor mondták neki, tátva maradt a szája, mert minima duplájára értékelték a házat, de úgy hogy kint se volt senki a helyszínen.

Akkor itt vagy valami sántít, vagy nem is kell értékbecslő a biztosításkötéshez. Hogy is van ez?

2021. dec. 14. 02:12
 13/15 A kérdező kommentje:

HOgy a kenyér 20 év múlva nem ennyi lesz, ok. De nem ilyen időtávokról van szó.

Covid miatt volt főleg a halogatás.... Ráadásul a nyaralóban történt némi amortizáció az elhalálozás óta.....

2021. dec. 14. 02:15
 14/15 anonim ***** válasza:

#12 Ez biztosítástól függ.

Ha bevállalsz egy magasabb biztosítási összeget akkor esetenként te magad nevezheted meg mekkora értékre biztosítod a házadat. Ez nem a ház akkori piaci értékét jelenti - ezért nem kell hozzá értékbecslő - hanem hogy ha leég a ház és te 30 millióra kötöttél rá biztosítást akkor a 30 milliót fogják a biztosítás kártérítésének maximumának venni, mint értéket, ha meg csak 20 millióra, akkor annyit. Egy gyors értékbecslést csinálnak a távolból az alapján, hogy milyen település, milyen környék és milyen épület, nem mennek ki pontosan fel is mérni, mert nem éri meg nekik.

A mi biztosítónk ragaszkodott a saját értékbecslőjéhez, ez alapján állapította meg, hogy milyen biztosítási díjat kérnek el azon feltételekért cserébe amikkel mi meg akartuk kötni a biztosításunkat, ennyi.

Életbiztosítás is van olyan aminél csak bemész, befizeted a havi 8000Ft-t és cserébe kínálnak neked egy fix szerződést, meg van olyan is, amiben előbb el kell menned egészségügyi szűrővizsgálatra és utána egy kockázatbecslást készítenek amivel megállapítják milyen összegért hajlandóak vállalni a biztosításodat. Mindkettő életbiztosítás, csak ez utóbbi kicsit komolyabb összegről fog szólni ha baj van. Nem mindegy, hogy az van utána a szerződés végén, hogy "baleseti halál esetén a biztosítás fizet 1,5 millió Ft-t" vagy az hogy "baleseti halál esetén a biztosítás fizet 27 millió Ft-t".

2021. dec. 14. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Tegyük hozzá, hogy a hagyatéki értékbecslők (és a banki értékbecslők) nagyon sokszor totál más árakat mondanak, mint amennyiért végül el sikerül adni valamit. Édesapám a testvérével tavaly örökölt egy házat, amit összesen 20 millió forintra becsültek, aztán néhány hónappal később 28 millió forintért adták el.
2021. dec. 14. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!