Ha a munkahelyemen kollektíven, szándékosan lassítjuk a munkafolyamatot, az sztrájknak számít?
Fizetésemelés elérése a cél.
Összesen 16-an vagyunk a termelésben, tehát nem nagy cég.
Pár napja szándékosan lassabban dolgozunk. Ez jogilag sztrájknak számít?
Nem. A sztrájkot a jog szabályozza:
"Fontos, hogy a sztrájk alatt a munkaviszony szünetel, tehát a dolgozónak nem kell munkát végeznie, a munkaadó pedig erre az időtartamra értelemszerűen nem fizet számára bért. A két félnek a sztrájk során is együtt kell működnie".
.A sztrájkjog Magyarországon
Magyarországon az Alkotmány[1] és az azt követő Alaptörvény[2] is rögzíti a sztrájkjogot, és a vonatkozó sztrájkról szóló törvényt[3] 1989-ben fogadták el. A törvény kimondja: a dolgozókat a gazdasági és szociális érdekeik biztosítására – az e törvényben meghatározott feltételek szerint – megilleti a sztrájk joga. A jogszabályok világosan rögzítik a sztrájkhoz kapcsolódó önkéntességet: a munkabeszüntetésre nem kötelezhető senki, és arra sem lehet kényszeríteni senkit, hogy a jogszerű sztrájkot befejezze.
A sztrájkhoz fűződő jogokról a Munka Törvénykönyve is rendelkezik.[4] Kimondja például, hogy sztrájk kezdeményezhető, ha a felek között a vitatott kérdést érintő egyeztető eljárás hét napon belül nem vezetett eredményre, vagy az egyeztető eljárás a sztrájkot kezdeményező félnek fel nem róható okok miatt nem jött létre. Az egyeztetés alatt is sor kerülhet munkabeszüntetésre, ám csak egyszeri alkalommal, kétórás időtartamra."
.
Amit ti csináltok, az szabotázs, és súlyos károkat okozhattok a cégnek, amit be is hajthatnak rajtatok a bíróságon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!