Kamerával szeretnék felvenni egy sétát a városban és feltölteni Youtubera, hogy bemutassam a várost. Ez törvényellenes?
Igen, ahogy a 9-es írja...
Pl. véletlenül felveszel valakit, aki a belvárosban a szeretőjével sétál - és ez a videó eljut egy ismerőséhez, netán a feleségéhez...
A férfi simán beperelhet téged!
Egyszerűbb, ha nem csinálod, de azért az sem biztos, hogy olyan nagyon nagy katasztrófa, hogyha csinálsz ilyen felvételeket.
Két aspektusa van a dolognak. Jogi és emberi.
Jogilag összetett a kérdés, mert a személyiségi jogok védelme Magyarországon nagyon erős, ha engedély nélkül felveszel valakit és ő beperel, akkor lehetnek kellemetlenségek belőle. Akár még akkor is, ha valójában semmi problémája nincs belőle a felvételen szereplőnek. Viszont ha a felvétel nem okoz tényleg komoly hátrányt, akkor azért olyan komoly büntetést sem fognak rád kiszabni, vagyis pereskedni is drágább miatta, mint amennyi értelme van. Szóval hétköznapi utcai felvételekből nem nagyon szokott per lenni.
A tömegkép elvben kivétel, de elég bizonytalan, hogy mi számít tömegképnek és mennyire áll meg egy felvétel védelme ezzel az érveléssel a bíróságon. Legjobb, ha annyira kicsik az emberek a felvételen, hogy tuti nem felismerhető senki sem.
A tüntetés és nyilvános rendezvény azért kivétel, mert ott általában tájékoztatják is róla a résztvevőket, hogy felvétel készülhet, a részvételükkel beleegyeznek a felvétel készítésbe, másrészt a helyzet is olyan, hogy ott várható, hogy felvételek készülnek, ezért jogilag más megítélés alá kerül, mint egy hétköznapi séta az utcán.
Az emberi oldalon meg ott van, hogy nagyon sokan nem csak tiltakoznak, hanem kimondottan ellenségesen reagálnak és itt GYK-n is volt olyan, aki arról pampogott, hogy kiverné a fotós kezéből a gépet, ha meglátja, hogy őt fényképezik. Olyan is írt már az oldalon, akinél csak a gépet látták és nem is fényképezett, pláne nem a reklamálót, mégis leálltak vele vitatkozni róla, hogy "engem ne fotózzál", de nem lehetett róla meggyőzni az illetőt, hogy ő nincs rajta a képeken, nincs mitől tartania!
Az ilyen atrocitások miatt inkább nem érdemes megkozckáztatni a vitát. Még ha jogilag esetleg igazad van (meg önbíráskodni akkor is törvénysértő, ha jogilag neki volna igaza), de ha belefutsz egy baromba, akkor sokkkal több kellemetlenséged lesz a felvételből, mint amennyi haszna van.
#4-es rosszul tudja, Amerikában egyáltalán nem szigorúbbak a szabályok ilyen téren. Az UAS jogrendjében a szólásszabadság erősebb a személyiségi jogok védelménél. Ott az az alapelv, hogy az utca nyilvános hely, ha kilépsz az utcára, azzal vállalod, hogy akár felvételeken is szerepelhetsz. Ezen a terror támadások után hozott törvények szigorítottak valamit és rendszeresen vegzálták egy időben azokat, akik fotóztak videóztak, mert biztos terroisták és támadást készítenek elő. Viszont minden ilyen ügyben az lett a végeredmény, hogy szabadon lehet fotózni, videózni, akár embereket is az USÁ-ban.
A linkelt turista videót lehet, hogy a társaság egyik tagja készítette az ismerőseiről, vagy akár meg is kérdezhette őket, hogy szerepelhetnek a felvételen. De akár az is lehet, hogy engedély nélkül egy külföldi készítette, aki nincs tisztában a helyi szabályokkal és meg sem fordult a fejében, hogy valakinek gondja lehet vele. Ha esetleg valaki reklamálna, akkor is nehezen találják őt meg. Persze ugyanebben bízva magyarok is sokan készítenek ilyen felvételeket és nem sok embernek van belőle gondja.
A nagy magyar videósoknál is rendszeresen vannak mindenféle utcaképek, tömegjelenetek, amiket százezrek látnak és mégse szoktak reklamálni nekik, nem szoknak le róla - ahogy a drón videókról sem, pedig elvben az is tilos és esélyes, hogy ennyi emberből valakinek szúrja a szemét...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!