Mennyire büntetnek ha feljelentenek hangfelvétel miatt személyi jogok megsértéséért?
Minkatársammal van a beszélgetésünkről hangfelvétel, amit azért készítettem mert a főnökömmel munkajogi perre megyek… Tudtam hogy őt akarja majd kérni hamis tanuzásra ezért készítettem egy felvételt amit beadok perdöntő bizonyítékként, ha hazudik akkor kérem a lejátszását, vagy engedélyezik vagy nem….
Ha feljelent mire számíthatok?
Jövedelem nélkül kismamaként.
Btk. 226/A. § (1) Aki abból a célból, hogy más vagy mások becsületét csorbítsa, hamis, hamisított vagy valótlan tartalmú hang- vagy képfelvételt készít, ha más bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Az általad leírt eset nem irányul becsület csorbítására és nem is hamis/hamisított a hangfelvétel, így nem követtél el semmilyen bűncselekményt, azaz nem kell tartanod büntetéstől. Személyiségi jogot viszont sértettél, emiatt polgári úton követelhet tőled sérelemdíjat a kollégád.
Nem kérhet sérelemdíjat a kollégád.
Az jogosult felvételt készíteni, aki valamilyen jogsértés bizonyítására akarja a felvételt felhasználni.
5: De, történt. Te viszont jobb ha nem ütöd bele az orrod ilyesmibe, mert hülyeségeket írsz.
"
Fő szabályként minden olyan bizonyíték felhasználható, amely a tényállás felderítésére alkalmas. A polgári peres eljárásról szóló törvény tehát nem tilalmazza az engedély nélkül készített hangfelvétel bizonyítékként való felhasználását.
A bírósági gyakorlat is amellett foglal állást, hogy az ilyen hangfelvétel a peres eljárásban annak ellenére felhasználható, hogy az engedély nélküli felvételkészítés személyiségi jogsértést valósít meg. A gyakorlat ezt azzal indokolja, hogy bár mindenkinek joga van a személyes jogok védelmére, e jogát senki sem alkalmazhatja visszaélésszerűen. Márpedig, ha az illető azért hivatkozik a hangfelvétel kapcsán a személyiségi jogainak megsértésére, hogy ezzel a tényállás felderítését akadályozza, esetleg saját hamis állítását leplezze, akkor nem járhat sikerrel."
Kaphat-e sérelemdíjat a sértett?
Mi történik, ha az a személy, akiről a perben felhasznált titkos hangfelvételt készítették beperli a felvétel készítőjét, illetve felhasználóját a személyiségi jogának megsértése miatt?
A Polgári Törvénykönyv alapján a személyiségi jogok megsértése miatt járó sérelemdíj megítéléséhez a jogsértés tényén kívül további hátrány bizonyítása nem szükséges.
Ebben az esetben a felvételt készítő, felhasználó személy nyilvánvalóan felelősséggel tartozik a jogsértésért. A bíróság az összes körülmény mérlegelésével dönt arról, hogy a jogsértés megvalósult-e, és ha igen, annak milyen súlya volt.
Ismert olyan korábbi bírósági ítélet, amely elutasította a hasonló helyzetben pert indító felperes keresetét. Nem állapított meg jogsértést, mivel a személyiségi jogvédelem ilyen módon való gyakorlását visszaélésszerűnek és illetéktelen előnyre törekvésnek ítélte. Tehát a bíróság nyilvánvalóan azt is figyelembe venné ilyen esetben, hogy milyen célból (jogos igény bizonyítása) készült a hangfelvétel, és miként került felhasználásra.
Olvasd el akkor újra a hozzászólásomat, amire reagáltál!
"4-es, még nem történt semmilyen jogsértés, csak a kérdező részéről"
Na mi van a második tagmondatban?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!