Tényleg a magyar megyéknek saját törvényeik vannak? Vagy ez csak a vármegyék esetében volt így?
Én például olyat hallottam a töri tanáromtól, hogy Sopron környékén fizetni kell adót a kutyatartásért? Ezt csak így fél füllel hallottam. Igaz ez? Vagy ez régen volt így, és ma már minden megyének egy a törvénye?
Ha így van, akkor tudtok mondani még további példákat?
Kérdező
Ott van a félreértés, hogy amiről a tanárod beszélt az egy rendelet, amit meg kérdezel, az a törvény.
Törvényt csak a parlament hozhat. Az országban csak ezek a törvények érvényesek és ezek a törvények mindenhol érvényesek az országban.
A törvények alapján lehet rendeleteket hozni. Rendeletet már hozhat alacsonyabb rangú szervezet is. Van kormányrendelet, miniszterelnöki vagy miniszteri rendelet és az önkormányzatok is hozhatnak rendeleteket, amik viszont nem az egész országban, hanem abban a városban érvényesek csak. Azonban a rendeletek soha nem mehetnek szembe a törvényekkel.
Az önkormányzatok szabhatnak ki helyben adókat, de csak olyanokat amiket valamilyen törvény enged. Pl. van olyan település ahol van ingatlanadó, mert az önkormányzat ott ezt megszavazta. Erre azért van lehetőségük mert az 1990. évi C. törvény a helyi adókról ezt lehetővé tette az önkormányzatoknak. Éppen úgy mint a kérdésedben szereplő adót is. De ez nem törvény, csak egy helyi rendelet amit a magasabb rendű törvény lehetővé tett. Ha a törvényben nem lenne benne ez a lehetőség vagy tiltaná, akkor az önkormányzat nem is szabhatna ki ilyen adót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!