A bipoláris zavar büntethetőséget kizáró ok?
17. § (1) Nem büntethető, aki a büntetendő cselekményt az elmeműködés olyan kóros állapotában követi el, amely képtelenné teszi cselekménye következményeinek a felismerésére, vagy arra, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjen.
(2) A büntetés korlátlanul enyhíthető, ha az elmeműködés kóros állapota az elkövetőt korlátozza a bűncselekmény következményeinek a felismerésében, vagy abban, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjen.
18. § A 17. § nem alkalmazható arra, aki a bűncselekményt önhibájából eredő ittas vagy bódult állapotban követi el.”
A kóros elmeállapot a beszámítási képességet kizáró, vagy korlátozó pszichikus állapot. A kóros elmeállapot fennállása és mértéke kérdésében a bíróság csak orvosszakértői vélemény alapján foglalhat állást. A törvény – eltérően a hatályos szabályozástól – példálózó jelleggel sem említi a kóros elmeállapotot megalapozó fiziológiai rendellenességeket.
A kóros elmeállapot vagy képtelenné teszi, vagy korlátozza az elkövetőt abban, hogy felismerje cselekményének következményeit illetve, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjék. Ennek megfelelően a törvény megkülönbözteti a büntethetőséget kizáró kóros elmeállapotot, illetve a büntetés korlátlan enyhítését lehetővé tevő kóros elmeállapotot.
A kóros elmeállapotnak több fajtája ismeretes:
Elmebetegség: ilyen például a tudathasadással járó skizofrénia, a paranoid kórformák és a mániás-depressziós elmezavar.
Ez nem így működik, hogy valaki egyszer kap egy diagnózist és onnantól kezdve mindig kóros elmeállapotúnak számít. Minden esetben kirendelnek elmeorvos-szakértőt, aki azt vizsgálja, hogy az elkövető a cselekmény elkövetésekor olyan kóros elmeállapotban volt-e, ami a beszámíthatóságot kizárja vagy korlátozza.
Ha az illetőnek bipoláris zavara van, de a cselekmény elkövetésekor nem volt aktív epizódja, vagy volt, de az nem volt olyan mértékű, ami képtelenné tette volna cselekménye következményeinek a felismerésére, vagy arra, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjen, akkor simán lehet büntethető.
Azt vizsgálják, hogy az elkövetés pillanatában az elmezavara befolyásolta-e a cselekményében.
Ha nem, akkor lehetsz te napóleon császár is, menni fogsz a sittre. Amúgy, az IMEI sokkal durvább a börtönnél, ráadásul az sincs meghatározva, hogy mikor lesz a "kezelésnek" vége.
Ne képzeld már, hogy elkövetsz egy bűncselekményt és a hatóság némi fejvakarás után elküld, hogy nem tud veled mit kezdeni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!