Mikor dönt a végleges óraátállításról a Kormány? Egy hetük se maradt eldönteni...
Kétféle dolgot ovastam: az egyik, hogy idén kellene dönteni, de valójában csak ősszel dől el, hogy akkor is állítunk-e. A másik verzió, hogy elvileg idén kéne dönteni, de nem biztos, hogy tényleg így lesz.
Én alapvetően a nyári mellett szavaznék, mert az én lelkemnek tapasztalat alapján sokkal jobbat tesz, ha délután egy órával tovább van világos, mint hogy reggel egy órával előbb vagy később kel fel a Nap. Amikor átállítjuk ősszel az órát, sosem azt érzem, hogy jajj de jó, hogy most világos van reggel, amikor felkelek, hanem az vág mellbe, hogy onnantól mire kijövök a munkahelyről, már sötét van. De nyilván sokféle ember van, sokféle munkával és bioritmussal, tehát valószínűleg nincs egy jó megoldás.
A kutatók szerint a téli lenne a jó idő, de közben szerintem egy órával későbbi időzónába kellene tartoznunk, mivel pl Németországban 30-40 perccel tovább van délután világos, mivel ugyanaz az időzóna van, mint Magyarországon. Aztán mégsem depressziós mindenki, hogy télen elvileg a magyarországi nyári időszámítás viszonyait élik meg. Én most pl Münchenben élek, és élvezem, hogy tovább van este világos, és nem szomorkodom reggel, hogy még sötét van. Hozzáteszem, annyira nem tűnt fel a változás, annak ellenére, hogy decemberben költöztünk, de egy idő után családdal történő beszélgetések alkalmával tűnt fel, hogy amikor ők arról beszélnek, hogy már sötét van, akkor itt még világos volt.
#13, Nem lett volna egyszerűbb nyáron egy órával eltolni a teendőket? És akkor még napi öt percen sem kellett volna izgulni, hogy számít-e. :)
Az egyéb átállás és belső óra jellegű problémákra: Angliába utazva szokott valakinek erős jetlag-je lenni?
Az rendben van, hogy súlyos betegeknél okozhat némi kellemetlenséget, problémát az óraállítás. De egészséges embereknél?
Rengetegen dolgoznak több műszakban, vagy 12-24-ben, vagy változó munkakezdéssel, ami napi vagy heti szinten befolyásolja a reggeli ébredés idejét. Ha 1 óra is veszélyes, akkor a 3 műszakban dolgozók, akiknek időnként végig kell dolgozni az éjszakát, legkésőbb 40 éves korukra mind meghalnának.
#16 Nem arról van szó, hogy ne lehetne megoldani, hogy ne tudna alkalmazkodni hozzá az ember, hiszen megtettük az elmúlt évtizedekben. Az én életem egésze erről szólt, pedig nem vagyok mai gyerek, hogy évente kétszer órát állítunk.
Itt is minden másban az a kérdés, hogy mennyi haszna van ennek. ma pedig már nincsen akkora haszna, előnye az óraállításnak, mint amennyi volt akkor amikor bevezették, mert az életmódunk teljesen megváltozott közben. Emiatt ugyanaz a kellemetlenség és biológiai hátrány ami 20 éve még megérte, mert volt más kézzel fogható, ennél jóval nagyobb haszna az óraállításnak, most már nem éri meg, már inkább árt nekünk összességében, mint hasznot hoz.
#18 Igazad van. De mivel maga az óraállítás megszűnése már eldöntött tény, ezen már nem lehet változtatni. Most a kérdés az hogy melyik időzónában fogunk maradni. Szerintem a nyári jobb lenne, mert a hőmérséklet emelkedésével bizony nagyon sok olyan hátránya lenne a téli időszámítás általánosításának, amire rengeteg energiabefektetéssel lehetne csak kiküszöbölni - holott éppen amiatt állítottuk korábban az órát, hogy energiát takarítsunk meg vele.
De az is igaz, hogy erről majd az országok egyeztetnek és próbálnak közel egy sávban hasonló időzónában maradni. Majd kiderül hogy mi lesz, mi meg majd alkalmazkodunk hozzá.
"mert a hőmérséklet emelkedésével bizony nagyon sok olyan hátránya lenne a téli időszámítás általánosításának"
Azt hiszem, valami ijesztgetős cikket olvastál a globális felmelegedésről. :)
"Az elmúlt mintegy száz esztendőben kb. 1 °C-kal emelkedett a Föld átlaghőmérséklete"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!