Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tulajdonos kontra haszonélvező...

Tulajdonos kontra haszonélvező párosításról szeretnék kérdezni lakáson, ki hogyan oldotta meg, költségek fizetése, lakás ellenőrzése stb.??? Minden tapasztalat kincs és érdekel.

Figyelt kérdés
Sajnos elég sok negatív példát olvastam, valamint most értesültem arról, hogy a közös költség pl. a tulajdonosokat terheli akkor is, ha Ő él a lakásban. Bármilyen tapasztalatnak örülnék, ha megosztanátok!!! Köszönöm szépen!
2021. márc. 11. 16:45
 1/4 alletta ***** válasza:
40%
sajnos csak annyit tudok erről, hogy a haszonélvezőnek sokkal több joga van, mint a tulajdonosnak. nélküle, az ő beleegyezése nélkül pl. el sem adhatod a lakást/házat.
2021. márc. 11. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

#1 Ez tévedés, eladhatja a tulajdonos, csak ettől a haszonélvezet nem szűnik meg és úgy meg nem hülye senki vásárolni ha más a haszonélvezője.

Kérdező

Elméletben a haszonélvező az aki rendelkezik az ingatlannal, minden haszna az övé - de ezzel neki is kötelessége fizetni amit kell, hiszen kárt a tulajdonosnak nem okozhat. Vagyis a haszonélvező lakhat benne, adhatja ki bérbe, övé a bérleti díj vagy ő az aki eldöntheti ki lakhat benne - de neki kell közben fizetnie a számlákat, így a közös költséget is. A költségek ugyanis mindig a használót terhelik és nem a lakást.

A haszonélvező köteles gondoskodni az ingatlan állapotáról pl. felújítást engednie kell vagy az állagmegóvást el kell végeznie. Ha szükséges akkor be kell engednie a szerelőt, stb. mint egy bérlőnek. Ahogy időnként a tulajdonost is be kell engednie, hogy az ellenőrizhesse minden rendben van-e. A haszonélvezőnek pl. tisztán kell tartania a lefolyókat vagy az ereszt, hogy ne öntse el a víz a lakást, ha dugulás van akkor az ő költsége szerelőt hívni - ellenben nem neki kell fizetnie ha az eresz leszakadt és újat kell csinálni helyette. A javítást viszont igen. Amivel a lakás értéke növekszik, az a tulajdonos felelőssége, ami az állagmegóvást szolgálja mint egy belső festés, villanyszerelés, elromlott zár, az meg a haszonélvező költsége, hiszen ilyenkor azt kell nézni hogy ha kiadná bérbe, akkor is neki kellene ezeket megcsinálnia.

2021. márc. 11. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
86%
A napi költségek, a haszonélvezőt terheli, mint víz, villany, gáz, szemét, stb. Viszont mondjuk egy nagyobb felújítás,tetőcsere, szigetelés, a tulajt terheli.
2021. márc. 11. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
A 2-es nagyon jól leírta. A lényeg, hogy szedi hasznait és viseli terheit. Az egyedüli vita mindíg a közös költségből ered. A közös költség azon része, amely a napi működésre és állagmegóvásra kell, egyértelműen a haszonélvezőt terhelik. Viszont ha tartalmaz felújítási alapot, ami több, mint a normál használatból eredő állagromlás költsége (!), akkor az a tulajdonos terhe. Tehát elvileg meg kellene osztani a közös kötséget, viszont ez a gyakorlatban szinte lehetetlen. További probléma az is, hogy ha a haszonélvező nem fizeti az őt terhelő részt, akkor azt az ingatlanra terhelik rá, tehát tulajdonosra. Ez persze visszázs helyzet, de élhet a tulajdonos jogorvoslattal, csak hát ha például emiatt elárverezik az ingatlant, akkor nem sokra megy vele.
2021. márc. 11. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!