Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökölhetem az após adósságát...

Örökölhetem az após adósságát ha összeházasodok a vőlegényemmel?

Figyelt kérdés

Após felhalmozta az adósságot kb 8 éve nem fizeti a házat. Több, mint 50 milliónál jár. Végrehajtás azóta sem történt. Ezen kívül még van más adóssága is.

Saját cégük van, rengeteg dolog a nevükön. A vőlegényem fogja megörökölni mindezt a jővőben. Az adósságot is kapja mellé? Valamint ha összeházasodunk , ez már az én adósságom is lesz? Mi történne ha elválunk? (Csak kíváncsiságból)Én is kapok az adósságból? Mit tehetnek ha kötünk házassági szerződést? Nekem semmi tartozásom nincs, viszont félek, hogy a nyakamba szakadna ennyi.


2021. márc. 6. 09:10
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Lemondhat az oroksegerol.
2021. márc. 6. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
34%

Ha a férjed elfogadja az örökséget akkor a te nyakadba is fog szakadni.

Igazság szerint várnék a helyedben a házassággal amig le nem mondott az örökségről, nagy bajba kerülhetsz

2021. márc. 6. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Kérdező

Az adósságot nem lehet örökölni, a vagyont lehet örökölni amit CSÖKKENT az adósság mértéke.

Vagyis ha a leendő apósnak van 50 milliós tartozása és mellette van 60 milliós vagyona, akkor ha meghal, akkor a hitelezői az elsők, megkapják az elhunyt vagyonából azt amivel tartozik nekik. Ami MARAD, az lesz az örökség.

Ha nem marad semmi, mert kiderül, hogy a tartozás nem 50 millió, hanem 70, akkor ami örökölhető lett volna az megy az adósságra és a hitelezők vesztettek 10 milliót.

Nem így történik az eljárás, de ez a lényege. Amikor a hagyatéki eljárás jön akkor arra készül egy hagyatéki lista amiben benne van minden vagyontárgy az értékével és az is ha van adósság mellette. Az örökösök ezt látva dönthetnek úgy, hogy lemondanak az örökségről, hogy ne is kelljen vele bajlódniuk, ekkor vagy megy tovább az öröklési rendben, vagy az állam fogja rendezni a helyzetet a vagyon+adósságok terén.

Ha az örökös megtartja (elfogadja) az örökségét, akkor ott lesz előtte (ha egyedüli örökös), hogy örökölte a házat, kocsit, céget, kutyát, kertitörpét ÉS még mellette hogy ezeken van X adósság. Ilyenkor el kell döntenie, hogy eladja-e ezeket és az árukból kifizeti az adósságot, ami marad azt meg megtartja vagy megbíz ezzel valakit, netán hogy meg szeretné tartani a házat, de a többi nem kell neki, akkor elad minden mást ÉS még hozzáteszi a saját pénzét, hogy kifizethesse az adósságot, mert szeretné ha lenne helyette egy háza, pont az amit örökölt.

Egyetlen esetben sem kerülhet neki többe, mint amennyit örökölt, az adósság csakis az örökölt vagyon nagyságáig érvényes.

A házasság vagyonközösséget jelent. Vagyis igen, ha a férjed örököl valamit, abból neked is ki lehet venned a részedet. De mivel ő örökölné, ez a vagyon a saját vagyona lesz a váláskor is. Bármi pénzt beletesztek közösen a házasság alatt azzal képződik csak közös vagyonotok.

Adósságod neked ebből csak úgy keletkezhet, ha az utolsó példa szerint a házat meg akarjátok tartani, de nincs hozzá elég saját pénzetek hogy az eladása nélkül ki lehessen fizetni az após tartozását. Akkor vehettek fel hozzá hitelt - az közös lesz bármelyiktek nevén is fog futni. Viszont cserébe a hitel nagyságának arányában már közös vagyonná is válik a ház.

Konkrétan: ha a ház ér 40 milliót, egyéb vagyontárgyak 20 milliót de van az 50 milliós adósság és ti megtartjátok a házat, akkor eladtok minden mást. A 20 millió mellé nektek kell még a tartozásból 30 milliót előteremteni pl. hitellel, hogy ne kelljen a házat is eladni. A hitel+20 millióból kifizetitek az adósságot és megmarad nektek a ház. Az 40 milliót ért és nektek csak a 30 milliós hitelt kellett felvenni hozzá, vagyis a párod örökölt benne 10 milliónyi tulajdonrészt, ez csak az ő sajátja lesz, azaz a ház tulajdonának 25%-a kizárólag az övé. A többi része viszont közösen szerzett vagyonnak fog számítani a válásnál, akkor is ha a ház a férjed nevén lesz vagy ha a hitel visszafizetésénél az ő fizetése a nagyobb és abból megy a törlesztés. Még akkor is ha a hitel is az ő nevén fut, mert a házasság alatt minden közös szerzemény (ha nincs róla házassági szerződés ami másképp határozza meg).

A végén ha elválnátok, akkor a házban a férjedé lenne a 25%+37,5%-nyi tulajdonrész, tied meg a 37,5%. Ha akkor még van nem törlesztett hitel, akkor az fele-fele arányban oszlik meg. Mondjuk még 10 milliót nem fizettetek ki akkor mindkettőtökre esik belőle 5-5 millió, de itt meg lehet egyezni, hogy a férjed fizeti tovább, cserébe a te tulajdonrészed kisebb lesz a házból ennél a 37,5%-nál. ha a 40 milliós házból 10 milliónyi volt a férjed öröksége, 20 milliót fizettetek ki hitelben a házasság alatt, 10 millió hitel még a férjednek marad, akkor övé a 25% örökölt tulajdon, a 25%-nyi rész ami után a hitelt még ő fizeti tovább majd és az 50%-nyi közös rész fele, együtt 75%-a a háznak, tied meg a 25%, amit a házasságotok alatt szereztetek belőle, mint közös vagyont.

Adósságod egyetlen esetben keletkezhet, ha felveszitek a hitelt és másnap leég az egész ház vagy elnyeli a föld és nem volt rá biztosításotok. Akkor maradna a tartozás és nem lenne mellette/cserébe értéked.

Ilyen esetben nem szükséges házassági szerződés, mert amit a férjed örököl az mindenképpen csak az övé marad a váláskor is, amit meg a házasság alatt szereztek az lesz közös. Ha a férjed akar házassági szerződést, az érthető, ha az adósság felett a cég sokat ér, megtartja, mert lehet hogy nem szeretné ha a később sikeressé váló cégét meg kellene osztani veled váláskor, vagy eladnia miattad. De házassági szerződésben majdnem bárit meg lehet határozni, ha egyetértenek benne a felek. Viszont ha gyerek is születik, az sokszor felülírja azt ami a házassági szerződésben van - ha nincs benne az is szabályozva előre.

2021. márc. 6. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!