Népirtásnak számít Franciaország korábbi politikája a bretonok, baszkok asszimilálására, az USA indiánokkal szembeni fellépése vagy manapság Kína politikája az ujgurok, tibetiek beolvasztására?
- A XIX. század és a XX. század első felének durva asszimilációs politikájának köszönhetően a bretonok, baszkok már nagyrészt eltűntek Bretaignban, Baszkföldön, illetve elveszítették nyelvüket, kultúrájukat és beolvadtak a franciákba.
- Az USA-ban az indiánokkal bánt durván az állam és a telepesek, gyakran a harcokban legyilkolták őket, rezervátumokba deportálták őket és a XIX. században, XX. század első felében ott is erőteljes asszimilációs politika folyt. A gyermekeket gyakran bentlakásos iskolákba kényszerítették. Csak az angol nyelvet volt szabad az iskolákban, nyilvánosan használni, így ott is az őslakosok nagy része elveszítette nyelvét, kultúráját, asszimilálódott a többségi amerikaiakba.
- Kína a XX. század második felére annektálta teljesen Tibetet és Kelet-Türkesztánt (Hszincsiang/Ujgur autonóm tartomány) és ott is erőteljes elnyomás kezdődött. A betelepítéseknek köszönhetően az őslakosság kisebbségbe került. Az oktatásban, hivatalokban, közéletben a kínai lett az uralkodó, a kisebbségek nyelvhasználatát, kultúráját próbálják minél inkább visszaszorítani, felszámolni. Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen a hírek szerint nagy átnevelőtáborokat is létrehoznak már, ahol a gyerekeket a szüleiktől elszakítva oktatják a kínaiak és felnőtteket is bezárnak az átnevelőtáborokba, hogy az állam számára kívánatos ateista, kommunista embertípust alakítsanak ki és a kínai nyelvet használják a továbbiakban. Az amerikai kormány szerint a kínai kormány ezzel népirtást folytat.
A népirtás fogalmát 1945-ben dolgozták ki a Nürnbergi Törvényszéken. Ez része lett a nemzetközi szokásjognak (ld. Hágai Statútumban mint jog gyanánt elfogadott gyakorlat stb.). Később ezt megerősítették egy nemzetközi egyezménnyel, ez az ún. genocídium egyezmény. A népirtás tilalma része a nemzetközi ius cogensnek.
Bretagneban és Baszkföldön a népirtás tényállását valóban megvalósították, csak akkor még ez nem volt bűncselekmény. 1945 óta az.
Ugyanez a helyzet az indiánoknál is.
Kína ma népirtást követ el, csak a nemzetközi jognak az a sajátossága, hogy nem mindig lehet kikényszeríteni. Nincs aki Kínát felelősségre tudná vonni.
Lehetne szankciókat kivetni Kínára egyoldalúan is, nem feltétlen kell hozzá ENSZ.
Franciaországban, Amerikában pedig a népirtás áldozatai, leszármazottai kaphatnának kártérítést a liberális kormányoktól. A népirtások, deportálások kapcsán nem jellemző, de például a rabszolgaság kapcsán gyakran felmerül Amerikában, hogy a leszármazottak, feketék kapjanak anyagi kártérítést, de eddig még nem sikerült megszerezni a szükséges mértékű támogatást a politikában.
Lehetne kivetni nyilván, csak nem éri meg. Sokszor maga a szankcionáló fél is ugyanakkora károkat szenved el, mint a szankcionált. Pl. ott van az EU-orosz viszony. Belső joghoz viszonyítva kevesebb a nemzetközi jogsértés, csak sokkal látványosabb, mint egy belsőjogi szabály áthágása. A szankciók is ritkábbak, mert sokszor nem éri meg. Egyszerűen nincs mit tenni.
Szerintem is igazságtalan volt az indiánokkal, rabszolgákkal, más európai kisebbségiekkel szemben népirtás. Valamit szerintem is lehetne csinálni.
A francia példa nem népirtás, "csak" etnocídium. Hasonló történt és történik ma is Szlovákiában, Romániában, Ukrajnában, Szerbiában. Egyébként a bretonok, baszkok, okcitánok, elzászi németek stb. elnyomása még több évtizedig tartott Franciaországban a háború után.
És ugye a franciák vágják folyton a magyarok fejéhez a nemzetiségek "elnyomását" meg a nacionalizmust, sovinizmust...
A népirtás egy súlyos kifejezés, fizikai megsemmisítéssel járó dolog. Az erőszakos asszimiláció meg egy másik dolog.
Olyan nálunk is volt a 20. sz. elején, hogy az iskolákban nem volt szabad beszélni a gyerekeknek semmilyen nemzetiségi nyelven, még órán kívül se, és ha ezt egy tanító mégis megengedte nekik, akkor el kellett bocsátani az állásából. Részben ezért van, hogy ma már pl. a mo-i szlovák falvakban is alig vannak, akik beszélnek szlovákul.
Attól függ ki csinálja. A vezető hatalmak döntik el mi népirtás és mi nem.
Az USA Irakban is népirtást követett el, de az nem olyan. Azt a nagy amerika csinálta, az nem számít.
A csúnya kínaiak, na azok igen, azok népirtanak keményen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!