Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a különbség a cselekvőképte...

Mi a különbség a cselekvőképtelenség és a korlátozottan cselekvőképesség között és egy kiskorú, meg egy fiatalkorú között? Mit szabhatnak a szülei, mind a kettőnek és miben hozhat már önálló döntést?

Figyelt kérdés
Hallottam hogy a 14. életévét betöltött, de a 18. életévét nem betöltött személy korlátozottan cselekvőképes, fiatalkorúnak számít a törvények szerint. Az ez alattiak, cselekvőképtelen, kiskorúak, viszont teljes mértékben cselekvőképes, nagykorú, csak a 18. életévét betöltött személy lehet csak. Mi az érdembeli különbség ezen kettő jogi kategória között? Milyen jogok illetik meg a kettőt? Miben korlátozhatja őket a szülőjük? Köszönöm előre is a válaszokat!

2020. dec. 22. 16:38
 1/7 anonim ***** válasza:

“ Hallottam hogy a 14. életévét betöltött, de a 18. életévét nem betöltött személy korlátozottan cselekvőképes, fiatalkorúnak számít a törvények szerint” rosszul hallottad, korlátozottan cselekvőképes KISKORÚNAK számít ... fiatalkorú büntetőügyben lehetsz


IV. CÍM

A KISKORÚSÁG MIATTI KORLÁTOZOTT CSELEKVŐKÉPESSÉG ÉS CSELEKVŐKÉPTELENSÉG:


[link]

2020. dec. 22. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
"Korlátozottan cselekvőképes minden olyan személy, aki 14. életévét már betöltötte, de a 18. életévét még nem (azaz fiatalkorú)" Wikipédia ezt írta. Valaki leírná, hogy mi az érdembeli különbség, például, milyen döntéseket hozhat egy korlátozottan cselekvőképes, egy cselekvőképtelennel ellentétben?? Példákkal?? Mi az érdembeli különbség, törvénykönyv linkelésen kívül?
2020. dec. 22. 20:50
 3/7 anonim ***** válasza:

A wikipédia nem tökéletes


2) A korlátozottan cselekvőképes kiskorú a törvényes képviselőjének közreműködése nélkül

a) tehet olyan személyes jellegű jognyilatkozatot, amelyre jogszabály feljogosítja; (pl. orvosi vizsgálat visszautasítása, nem életmentő orvosi beavatkozás visszautasítása, fénykép készítésének visszautasítása, eldöntheted milyen frizurád legyen, de tetoválást nem csináltathatsz)

b) megkötheti a mindennapi élet szokásos szükségleteinek fedezése körébe tartozó kisebb jelentőségű szerződéseket; (vásárolhat cukorkát a boltban, házat viszont nem vehet)

c) rendelkezhet munkával szerzett jövedelmével, annak erejéig kötelezettséget vállalhat; (elköltheti a fizetését)

d) köthet olyan szerződéseket, amelyekkel kizárólag előnyt szerez; és (diákmunka szerződés)

e) ajándékozhat a szokásos mértékben. (Vehetsz egy könyvet a haverod szülinapjára, de az arany nyakláncod nem adhatod oda)

2020. dec. 22. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Tehát ezeket nem teheti egy cselekvőképtelen? Szóval megbírságolhatnának egy 10 évest, mert mondjuk vesz egy üveg vizet? Vagy ezekhez mind szülői beleegyezés kell?
2020. dec. 22. 21:34
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem büntethetik meg. Főszabály szerint ha cselekvőképtelen szerződést köt, annak nem bírság a jogkövetkezménye, csak az hogy a szerződés semmis, vagyis a jog úgy tekinti, mintha nem is jött volna létre. Ilyen esetben ha valamelyik fél már teljesített volna, akkor azt vissza lehet követleni.


A semmisség alól viszont van egy kivétel:


A Ptk. 2:14. § (2) alapján nem semmis a cselekvőképtelen személy olyan már megkötött és teljesített szerződése, amely csekély jelentőségű, különösebb megfontolást nem igényel, illetve a mindennapi életben tömegesen fordul elő.


A fentiek alapján ha a kiskorú vesz egy üveg vizet, akkor ezt a szerződést csak arra hivatkozva, hogy a szerződő fél cselekvőképtelen volt, nem lehet megtámadni.

2020. dec. 23. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
De akkor tulajdonképpen miben van több joga ilyen kérdésekben a korlátozottan cselekvőképes személynek? Ő komplett beváráslást is intézhet, tehát például megveheti egy étel alapanyagait? Köszönöm a válaszod!
2020. dec. 23. 14:55
 7/7 A kérdező kommentje:
Vagy vehet például gyufát vagy jegeskávét, amit mondjuk egy cselekvőképtelennek nem adnának ki?
2020. dec. 23. 14:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!