Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi minősül jogilag szálláshely...

Mi minősül jogilag szálláshelynek?

Figyelt kérdés

Elég furcsa kérdés, azért kérdezem mivel a szilvesztert pár barátom társaságában akarom eltölteni. (Minden nap találkozok velük, és kb 5 emberről lenne szó, nem hangos zenéről. Ilyenkor hagyományosan bogracsolunk egyet és fogadjuk az új évet)

Azért kérdezem mivel jogilag a közleményben az szerepel hogy este 8 és reggel 5 között nem lehet elhagyni a lakcímet, tartózkodási helyet (ideiglenes lakcímet jelent) vagy szálláshelyet. Ebből a szálláshely az erdekes :)

Jogilag tiszták szeretnénk maradni amennyire lehet ezért szeretném szeretném megtudni mi minősül jogilag szallashelynek.



Tudom hogy valószínűleg senki nem fogja megkérdezni miért vagyok a havernál este 8 után. Főleg, ahogy említettem semmi zene csak egy kis csapatépítés. Viszont az egyik srác kicsit tart tőle ezért teljesen tisztán szeretnénk ezt megvalósítani.

Válaszokat előre is köszönöm!

Politikát légyszi hanyagoljuk, és nem vagyok vírus tagadó. De érthetően 20 évesen nem szeretnék otthon ülni ;)


2020. dec. 10. 19:11
 1/6 anonim ***** válasza:
77%

Hát tess. A haverod kecója nem minősül jogilag szálláshelynek.

[link]

2020. dec. 10. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
87%
Nincs szilveszterezes, nincs tuzijatekozas!
2020. dec. 10. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
87%
Nem kell otthon ulnod ... fekudhetsz is :)
2020. dec. 10. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
77%
A haverod kecója nem szálláshelyek. A szálláshelyek egyébként is csak üzleti célú vendégeket fogadhatnak. Turistákat, bulizókat nem. Szilveszteri parti tilos. Ha hangoskodtok, és emiatt a szomszéd feljelent, és a rendőrök kimmennek ellenőrizni, akkor 6számjegyű büntetéssel számolhattok.
2020. dec. 10. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
85%

A 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet tartalmazza a szálláshelyeket: [link]

Egyes szálláshelytípusoknál a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény adott helyeire hivatkozik; a törvény hatályos teljes szövege: [link]


┌─ [jogilag a közleményben az szerepel hogy este 8 és reggel 5 között nem lehet elhagyni a lakcímet, tartózkodási helyet (ideiglenes lakcímet jelent) vagy szálláshelyet.]

Nem tudom, milyen közleményben szerepel ez.

Nem a lakcímet nem lehet elhagyni, hanem a lakóhelyet, vagy tartózkodási helyet, vagy szálláshelyet. (Persze, vannak kivételek.)

A lakóhely címe is lakcím, és a tartózkodási hely címe is lakcím. A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény 5. § (4) szerint: „A polgár lakcím adata: bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe (a továbbiakban együtt: lakcím).”

[link]

A kijárási tilalmat elrendelő kormányrendelet több helyen is elvégzi az általam megnevezett felsorolásokat. Például:

• 3. § (1) Este 8 óra és reggel 5 óra között - e rendeletben meghatározott kivétellel - mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni.

• 3. § (3) Az (1) bekezdéstől eltérően kutyasétáltatás céljából este 8 óra és reggel 5 óra között megengedett a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen tartózkodás azzal, hogy a kutyasétáltatás során a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely 500 méteres körzete nem hagyható el.

3. § (7) (7) Az (5) bekezdésben meghatározott - a (6) bekezdés szerinti tartalmi követelményeknek megfelelő - okirat hiányában, este 8 óra és reggel 5 óra között, tilos a (2) bekezdés b)-d) pontja szerinti okból a lakóhely, a tartózkodási hely vagy a szálláshely elhagyása, illetve a közterületen történő tartózkodás.

Stb.

[link] ─┘

2020. dec. 10. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
0%

Tehát akkor ha a pesti albérletben élő fiatal hétvégére hazautazik a szülőkhöz falura, akkor éjszaka rátörnek a TEK-esek, és a ház elé kivonszolva ráülnek a fejére? Mert hogy a szülői ház nem lehet szálláshely? Vagy nem alhat az elvált szülőnél a 6 éves gyereke, ha annak az állandó lakcíme a másik szülőnél van?

Hát, ezt rosszul gondoljátok.

Az 1. hsz-ban linkelt jogszabály, mint a nevéből is látható, a kereskedelemről szóló törvény. És a jogszabályokban található fogalom-meghatározások csakis az adott jogszabályban foglaltak vonatkozásában tekinthetők mérvadónak. Bele is van írva, el lehet olvasni:

"Értelmező rendelkezések

2. § E törvény alkalmazásában" , és itt jönnek a fogalmak.

A kereskedelemmel összefüggésben nem lévő, összefüggésbe nem hozható dolgokra nem vonatkozik tehát semmi, ami az említett törvényben le van írva.

A szálláshely fogalmát ezért mindenképpen egy közigazgatással kapcsolatos jogszabályban kell keresni. Olyanban lenne érdemes, ahol a lakóhely és tartózkodási hely fogalma is le van írva.

Na, hát ilyen nem létezik, ahol mindhárom megvan.

Viszont létezik ez a törvény:

[link]

Ebben le van írva a lakóhely és a tartózkodási hely fogalma, valamint, a szállásadó fogalma is:

"Szállásadó: az a személy, aki jogosult egy természetes személynek valamely lakás vagy lakás céljára szolgáló egyéb helyiség használatát biztosítani."

És itt szóba se kerül, hogy bármilyen megkötése lenne a szállás fogalmának, akár fizetés, akár engedélyeztetés. Vagyis, mivel én jogosult vagyok a saját tulajdonomban álló lakás használatát biztosítani tetszőleges magánszemélynek, így közigazgatási szempontból én szállásadónak minősülök. Tehát, a lakásom ilyen szempontból bizony hivatalosan is szálláshely.

És ezt nem csak én gondolom így, hanem joggal foglalkozó, jogból élő emberek is:

"A rokonlátogatásra tehát nem ez, hanem a „szálláshely” kifejezés lesz irányadó. Este 8 után bármilyen szálláshelyen lehet tartózkodni, tehát a rokonoknál is lehet aludni, ott szabad maradni este 8 és reggel 5 között. Ilyenkor a rokonok otthona fog „szálláshely”-nek minősülni."

[link]

2020. dec. 11. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!