Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kérheti-e a köteles részt a...

Kérheti-e a köteles részt a törvényes örökös?

Figyelt kérdés
Ha valaki öröklési szerződést köt életjáradékra, a halála után a törvényes örökös kérheti a köteles részt, akkor ha egyébként kitagadta ugyan ebben a szerződésben? A kitagadás oka viszont nem valós.

2020. dec. 10. 14:25
 1/8 anonim ***** válasza:
64%
Ügyvéd nélkül ez nem fog menni...
2020. dec. 10. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
2 ügyvédet kérdeztem és a kettő ellenkezőt mondott
2020. dec. 10. 14:56
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha a szerződésben az van, hogy a járadék fejében az övé az ingatlan tualjdonjoga, akkor gyakorlatilag NINCS örökség. Tehát ninc sköteles rész sem.
2020. dec. 10. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezt nem lehet megmondani ennyi információból, pontosan látni kell az ügyet. a két ügyvéd is nyilván azért mondott mást, mert másféle tapasztalataik vannak.

Az örökös mindig kérheti a köteles részt, hiszen örökös. Kizárni valakit az öröklésből csak kitagadással lehet és ha annak az alapja nem valós, akkor ezt az örökös megtámadhatja jogi úton. Ha ez sikerrel járt, akkor jön az a kérdés - ahogy már írták - hogy mi az örökség. Ha kvázi eladta az ingatlant az örökhagyó egy járadékért cserébe, akkor az már nem az ő tulajdona a halálával, nem képezi az örökség részét. De a benne levő ingóságok még igen, ahogy ha van pénze, egyebe, akkor azok is.

Tehát előbb bizonyítani kell hogy jogtalan volt a kitagadás, aztán kell az örökséget meghatározni és ezek után jöhet az, hogy akkor ő, mint örökös mit is kaphat meg az örökségből.

Ehhez mindenképpen ügyvéd kell és jelezni kell a jegyzőnél, hogy megtámadják a kitagadást, hogy ne zárják le korábban a hagyatéki eljárást. Ez nem fogja azt befolyásolni hogy az életjáradékért átadott ingatlan tulajdonjoga azé legyen akit illet, vagyis aki a járadékot fizette.

2020. dec. 10. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
"Ha kvázi eladta az ingatlant az örökhagyó egy járadékért cserébe, akkor az már nem az ő tulajdona a halálával, nem képezi az örökség részét." Akkor a közjegyzö aki az életjáradeki szerződést kötötte miért irta bele a szerödésbe hogy "az örökhagyó a törvényes örököst a kötelesrészböl is kitagadja" A dokumentum neve: öröklési szerzödés életjáradékra. Ha nincs örökség akkor miböl tagadja ki?
2020. dec. 10. 21:50
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy a szerződés nem általános öröklésre szól, hanem csak mondjuk meghatározott dolgokra, pl. magára az ingatlanra, a maradék cucc pedig megy a törvényes öröklés szerint. Az is lehet, hogy anno a szerződéskötéskor volt az örökhagyónak egy autója, ami nem szerepelt a szerződésben, és amit azóta eladott, és csak ebből lett kitagadva az örökös. Ehhez konkrétan olvasni kellene a papírt.

De az teljesen biztos, hogy ami a járadéki szerződésben szerepel, az ugyanazon megítélés alá esik, mintha az illető még életében eladta volna. És gyakorlatilag pont ez is történt, a vételárat előre kapta részletekben, ezt nevezzük hivatalos szóval járadéknak.

2020. dec. 11. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Ugyanebben a helyzetben vagyok!Megoldódott azóta az ügy?Kíváncsi lennék a fejleményekre!
2023. jún. 13. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nem haladt tovább
2023. jún. 15. 14:51

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!