Élhetek perrel vagy bármilyen jogi védelemmel ebben az esetben?
Hülyeségeket csináltam/mondtam erősen illuminált állapotban egy baráti társaságban. Nagy részére nem is emlékszem, de erről videofelvétel készült.
Ha a felvételt készítő megmutatja az ismerőseinek ezt, hogyan kerüljem el a kellemetlenséget?
Nem zsarol vele, nincsenek "feltételei", tehát zsarolással nem tudnám vádolni. Minek minősülne ez? Lejáratás? "Karaktergyilkosság"? Egyáltalán van bármi eszköz a kezemben, ha ez megtörténne
Simán jelezd neki, hogy törölje.
Ha adtál engedélyt, azt is visszavonhatod. Az engedély nélkül készült felvétel közzététele a képmáshoz fűződő személyiségi jog megsértése, továbbá adatvédelmi törvényeket is sért, illetve ha lejárató szándékkal megmutatja másoknak, az sértheti az emberi méltóságodat, illetve jó hírnévhez való jogodat is. Mindezek - akár külön-külön is - polgári perben perelhetők.
VISZONT!
1. Barátokkal nem pereskedünk, hanem megkérjük őket, hogy ne szórakozz már, töröld légyszi!
2. Akit beperelsz baráti kérés helyett, azzal ne járj együtt bulizni többé - mert akit bepereltél baráti kérés helyett, az valaószínűleg úgysem akar többé veled bulizni.
3. Ha nem nyilvánosan teszi közzé a felvételt, akkor nem tudod bizonyítani, hogy létezik a felvétel, vagy hogy megmutatta bárkinek. Ha beperelsz valakit valamiért, akkor az ártatlanság vélelme miatt neked kell bizonyítani, hogy megtörtént a jogsértés, amivel vádolod. Ha ő legatadja, neked meg nincs bizonyítékod, az ügynek vége és nem lesz következménye - azon kívül, hogy te állod a perköltségeket.
4. Még ha meg is sértették a jogaidat, nem feltétlenül ér téged kár, így kártérítés sem feltétlenül jár, hiszen nincsen kár, amit jóvá kéne tenni. A képmáshoz fűződő jog megsértése miatt sérelemdíj mindenképpen jár, de a sérelemdíj mértékét a sértettet ért kár mértékének függvényében állapítják meg. Ha pedig nincs jelentős károd, akkor jelentős sérelemdíjat sem fogsz kapni. Simán megállapíthatnak egy olyan kis mértékű sérelemdíjat is, ami még az ügyvédi díjaidat sem fogja fedezni.
5. A pereskedés végső megoldás, amikor a szépszó és minden más egyéb eszköz kudarcot vallott. Ez azt jelenti, hogy minden mást meg kell előbb próbálni és csak utána jogi úttal próbálkozni.
#7 Btk. 226. §. Becsület csorbítására alklamas tény állítása, híresztelése, vagy ilyen téynre közvetlenül utaló kifejezést használ. Lehet 226/A. § vagy 226/B. § is. Az, hogy valós vagy valótlan a tény csak valóság bizonyátásánál számít (229.§), viszont az csak akkor van, ha az elkövető magatartását közérdek vagy bárkinek jogos érdeke indokolta.
Főszabály szerint lényegtelen, hogy valós vagy valótlan a tény, és nem is kötelező, hogy bekövetkezzen a becsület csorbítása, csak alkalmasnak kell lennie.
Igen, ez érdekes. Azért függ attól, hogy hol készült a felvétel (nyilvános hely, vagy ahogy a kérdező mondta baráti társaság), de ez bírói gyakorlat. Ha pl. látták 5-en élőben és megmutatod 1 embernek, akkor elvileg a magatartás tényállásszeű és a bűncslekemény befejezett stádiuma megvalósult.
Bírói gyakorlat. De én amúgy inkább polágri perre vinném személyiségi jog megsértése miatt, sérelemdíj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!