Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogilag hogy lehet miniszterel...

Jogilag hogy lehet miniszterelnöki előválasztást tartani, hogyha a parlamentven a köztársasági elnök javasol vkit miniszterelnök-jelöltnek?

Figyelt kérdés
Jogászok, politológusok ís írjanak, ha ráérnek

#törvény #jog #Miniszterelnöki-előválasztás
2020. okt. 21. 09:29
 1/5 qkker1 ***** válasza:
83%

"parlamentven a köztársasági elnök javasol vkit miniszterelnök-jelöltnek"


Ez ebben a formában nem igaz!


A Köztársasági Elnök az országgyűlési választásokon legtöbb szavazatot elért / illetve leginkább kormányalakításra képes - akár koalícióval is- párt vezetőjét kéri fel kormányalakításra.

2020. okt. 21. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Ja ok
2020. okt. 21. 09:53
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Alkotmány, bocs Alaptörvény módosítással. Pont ezért nem is tartanak ilyet, hanem az ebben megegyezésre jutó ellenzéki pártok miniszterelnök JELÖLT előválasztást terveznek tartani, ahol azt próbálják demokratikus módon eldönteni, hogy ki legyen az ő közös miniszterelnök jelöltjük.

Az, hogy a köztársasági elnök javasolja a miniszterelnököt, a választási eredmények alapján, majd az országgyűlés megszavazza, az normál esetben puszta formalitás, ennek csak kisebbségi kormányzás esetén van jelentősége(csak ott állhat elő olyan, hogy nem szavazzák meg).

2020. okt. 21. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Ok, köszi
2020. okt. 21. 10:00
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy már írták, te keverted az ellenzéki JELÖLT állítását a parlamenti választásokat KÖVETŐ felkéréssel.

Az előválasztást nem országos szinten, nem minden párt közösen csinálja, csak az együtt mozgó politikai közösség (egy párt vagy egy pártszövetség tagjai közösen) próbálja így kideríteni, melyik ember lenne az aki mögé a legszívesebben beállnak majd a választáson a szavazók.

UTÁNA ezt a jelöltet indítják a választási kampányukban, mint miniszterelnök jelölt - de valójában csak listavezetőként indul a választáson, mert a miniszterelnökre nem szavazunk, csak egyéni képviselőkre a területi körzetben és pártlistára.

Ahogy ezt is írták, a választás már eldönti, hogy ki lehet az akit felkér kormányalakításra a köztársasági elnök, neki ebben nincs döntési joga. Nem mondhatja azt, hogy ugyan X párt szerezte meg a mandátumok 51%-t a parlamenti választáson, de én mégis az Y párt jelöltjét kérem fel kormányalakításra. Döntési lehetősége csak akkor van, ha mint a németeknél legutóbb, nem volt rögtön senkinek 51%-os többsége, hanem egyezkednie kellett a pártoknak, ki kivel hajlandó koalícióban kormányozni. Akkor felkéri azt, aki a legtöbb mandátumot szerezte és ha megadott időn belül még sem tud megegyezni a többi párttal és nem tudnak kormányt alakítani, akkor kérhet fel helyettük valaki mást.

2020. okt. 21. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!