Tárgyaláson mennyi időt ad a bíró elmondani egy perbeszédet?
Előszőr az ügyész mondja, de annak mi értelme, mikor már a vádiratot ismertette, elmondta, hogy mi a vád és mit indítványoz.
Aztán jön az ügyvéd perbeszéde, legvégén a vádlott.
A vádlottnak mennyi időt adnak maximum, hogy elmondja a saját perbeszédét, ami az (utolsó szó jogán)?
Van-e valami korlát, hogy amikor már szólna a bíró, hogy már hosszú..
A kihallgatásom másfél óra volt.
Az utolsó szó jogán is lehet simán egy-másfél óra, ha sokmindenre ki.akarok térni?
Mert annak is köze van ahhoz, hogy elitélnek vagy felmentenek.
De volt múlt csütörtökön, azelőtt csütörtökön, februárba pedig előkészítő űlés volt.
Legközelebb nov. 5 -én lesz.
Hagyományosan civilizált államokban a szót nem lehet megvonni a vádlottól, mikor az utolsó szó jogán felszólal, ezért büntetőeljárást szabályozó törvényeikben sincs erre felhatalmazó rendelkezés (az 1973-as, 1998-as magyar Be.-ben sem volt), de a magyar hatályos Be. kivétel, ebben van:
545. § Az ügydöntő határozat meghozatala előtt az utolsó szó joga a vádlottat illeti.
546. § (1) A (2) bekezdésben meghatározott kivétellel a perbeszéd, a sértett felszólalása és az utolsó szó jogán előadottak közben a szót nem lehet megvonni.
(2) Ha a perbeszéd vagy az utolsó szó jogán előadottak az eljárás elhúzását célozzák, az egyesbíró vagy a tanács elnöke az érintettet erre figyelmezteti, ismételt esetben a szót megvonhatja.
(3) A perbeszéd, a sértett felszólalása és az utolsó szó jogán előadottak nem szakíthatók félbe, kivéve, ha bűncselekményt megvalósító kifejezést foglalnak magukban vagy rendzavarást keltenek.
2017-ben Vizoviczki László 6 órát beszélt utolsó szó jogán (1998-as Be. hatálya alatt).
Szálasi Ferenc az utolsó szó jogán 4 órát beszélt.
Egy 71 éves bankrabló német bíróságon 5 napot. :)
Bármennyit beszélhetsz, de minek? A törvény biztosítja neked az eljárás során, hogy bármikor tehetsz vallomást. Az utolsó szó jogán nem arról szól, hogy ott kell vallomást tenned. Amikor vallomást teszel, akkor ott mondd el azokat a dolgokat, amiket te gondolsz, ahogy szerinted történt, ne az utolsó szó jogán. Vallomást pedig akár több napon keresztül is tehetsz, biztosítja neked az eljárásjog. De nem hiszem, hogy bármi értelme lenne.
Egyébként a vádirat és a vádbeszéd marhára nem egy és ugyanaz. Ugyanis a vádiratban az ügyész nem értékeli a bizonyítékokat, csak felsorolja. Nem értékeli az eljárás eredményét, hisz még nem zajlott le. Nem beszél a büntetéskiszabási körülményekről. Erre való a vádbeszéd. Mint ahogyan a védőbeszéd is. Ettől függetlenül ha te összefoglaló jelleggel 2 órán keresztül nyilvánulsz meg, akkor 2 órán keresztül nyilvánulsz meg utolsó szó jogán. Megteheted.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!