Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van olyan törvény, amely...

Van olyan törvény, amely megtiltja a vagyonőrnek, hogy a saját kezével nyissa ki egy ellenőrizendő gépjármű ajtaját?

Figyelt kérdés

Munkahelyi szituáció: A sofőr beleegyezésével és a helyi szokások(tehát évek óta így csinálják) alapján a vagyonőr kinyitja a tehergépkocsi ajtaját és beadja a sofőrnek lekezelt fuvarleveleket.


A fent leírt cselekmény során a munkahelyi vezető belekötött, mert hogy tilos kinyitni az ajtót, mert azt csak a sofőr teheti meg.


Kérdem én: miért?


A vezető elgondolása szerint azért, mert valakire már ráesett egy ajtó.

Én úgy gondolom, hogy ez már a munkavédelem témakörébe tartozik. A munkaköri leírás nem említi, csak 2 darab munkavédelmi eszköz kötelező használatát írja elő. Ha mégis munkavédelmi szabályt sért, még mindig fennáll a munkavállaló objektív felelőssége. Jelzőtábla, utasítás nem említi azt, hogy tilos lenne kinyitni az ajtót. Vagyonvédelmi törvény szintúgy.


Egyáltalán ebben mi a probléma? Vélemény?



2020. szept. 29. 08:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Talán az hogy még a gyanu se meruljon fel higy betett,kivett valamit.
2020. szept. 29. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Kérdésben a válasz: "A vezető elgondolása szerint azért, mert valakire már ráesett egy ajtó."

Vagyis sehol nincs kikötve, de a főnök így kéri. A munka tv. szerint pedig a főnök/felettes bármire utasíthat, a te döntésed, hogy azzal saját belátásod szerint törvényt sértesz-e, és eleget teszel-e neki.

Mivel ez törvényt nem sért, így ha ő azt mondja, hogy előbb a vagyonőr nyitja ki az ajtót, nem a sofőr, akkor ez így lesz.

Ha valakire pedig bármilyen okból ráesik az ajtó, vagy bármi, az szimpla munkahelyi baleset.

2020. szept. 29. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
40%

Mindig a sofőr nyitja ki az autót, a csomagteret, stb. Pl. határon is.

Azért, amit az első írt.

2020. szept. 29. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nincs, de ez a főnök akarata, ennyi...
2020. szept. 29. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A főnökötöknek van igaza! Az eddigi gyakorlatotok teljesen törvénytelen volt.

Ezért:


2005. évi CXXXIII. törvény

a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól


26. § (1) A vagyonőr a megbízó közterületnek nem minősülő létesítményének őrzése során jogosult: *

...

c) a területen tartózkodó vagy onnan kilépő személyt - a 28. § rendelkezései szerint - csomagja tartalmának, járművének, valamint a szállítmánynak bemutatására felhívni;

28. § (1) A vagyonőr a csomag tartalmának, jármű és szállítmány bemutatására a szerződésből fakadó kötelezettségei érvényesítése céljából, a tervezett intézkedése okának és céljának közlése mellett akkor hívhat fel, ha *

a) megalapozottan feltehető, hogy az érintett bűncselekményből vagy szabálysértésből származó olyan dolgot tart magánál, amelynek őrzése a vagyonőrnek szerződésből fakadó kötelezettsége;

b) e dolgot a felszólítás ellenére sem adja át; és

c) az intézkedés a jogsértő cselekmény megelőzése, megszakítása érdekében szükséges.

(2) A közönség számára nyilvános magánterület védelme esetén a vagyonőr - jól látható helyen, jól olvashatóan, a területen megjelenni kívánó harmadik személyek tájékozódását elősegítő módon - köteles figyelemfelhívó jelzést, ismertetést elhelyezni *

a) a 26. § (1) bekezdésben meghatározott intézkedésekről, azok lehetőségéről;

b) a területre bevinni tilos tárgyakról, azok jellegéről;

c) arról a tényről, hogy az adott területen elektronikus megfigyelőrendszert alkalmaznak (térfigyelés);

d) * az elektronikai vagyonvédelmi rendszer által folytatott megfigyelés, valamint a rendszer által rögzített, személyes adatokat tartalmazó kép- és hangfelvétel készítésének, tárolásának céljáról, az adatkezelés jogalapjáról, a felvétel tárolásának helyéről, a tárolás időtartamáról, a rendszert alkalmazó (üzemeltető) személyéről, az adatok megismerésére jogosult személyek köréről, továbbá az érintettek jogaira és érvényesítésük rendjére vonatkozó rendelkezésekről;

e) * a vagyonőr intézkedései által okozott jogsérelem esetén igénybe vehető eljárásokról.

[link]

2020. szept. 29. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Hivatalosan nem nyithatja, csak ha van tanu és/vagy felvétel, ÉS, alapos a gyanú mondjuk lopásra.


A gyakorlatban amúgy sem szerencsés, mert a volt melóhelyemen megtörtént, hogy a futár kocsiját nyitotta az őr, a nagy TV meg koppant a betonon. :(

2020. szept. 29. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A volt cégemnél csak külön jelzésre nyitotta ki a biztonsági őr maga a csomagtartót - vagyis ha én megkértem, hogy legyen szíves ő kinyitni hogy nekem ne kelljen kiszállni és ne tartsam fel a sort. Soha nem nyúltak maguktól sem az ajtóhoz sem a csomagtartóhoz, mert tilos volt nekik.

Még nem gondolkodtam azon, hogy törvény tiltaná ezt, egyszerűen ez tűnt helyesnek. Most legalább látom, hogy így törvényes ahogy csinálták.

De más helyen sem a biztonsági őr nyitja ki a vásárló táskáját, szatyrát ha meg akarja nézni, hanem megkéri a vevőt rá. Ha az nem hajlandó, akkor kell rendőrt hívni.

2020. szept. 29. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Minden tilos, amit SzVMt. külön nem engedélyez.


Vagyonőrnek visszatartásra egyetlen törvényes ok:

"26. (3) c) a sportrendezvények biztonságáról szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó sportrendezvényeken rendezői feladata során a sportról szóló törvényben meghatározottak szerint, a sportrendezvényről eltávolítandó személyt visszatartani, ha az személyazonosságát felhívásra nem igazolja."


elfogásra is kizárólag ez:

"27. § (2) * A személy- és vagyonőr jogosult a bűncselekmény és a szabálysértés elkövetésén tetten ért személyt a cselekmény abbahagyására felszólítani, a cselekmény folytatását megakadályozni, az elkövetőt elfogni és a birtokában lévő, bűncselekményből vagy szabálysértésből származó vagy annak elkövetéséhez használt dolgot, illetve támadásra alkalmas eszközt elvenni. Köteles azonban az elfogott személyt haladéktalanul az ügyben eljárni jogosult nyomozó hatóságnak átadni, ha erre nincs módja, e szervet nyomban értesíteni. Így kell eljárni a tetten ért személytől elvett dolgokat illetően is."


Azaz őrzött létesítményen belül sem tarthatja vissza vagyonőr az olyan személyt, aki nem hajlandó felhívására bemutatni csomagja tartalmát/járművét/szállítmányát. Még az sem törvényes ok a visszatartásra, ha alapos a gyanú hogy lopott, csak az a bűncselekmény vagy szabálysértés elkövetésén tetten érték.

2020. szept. 29. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Nemét rendőr, magyar NAV szó nélkül kicsapja az ajtót.
2020. szept. 29. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9.-nek.


Ezek HIVATALOS szervek. Ezt minek hoztad ide?


8.-nak.


A valóságban, a lopás gyanúsítottját sem engedi ki az őr, mert repül a cégével együtt. Ha meg a gyanúsított később pattog, a vagyonőrcég ügyvédje megtudja a címét, és meg lesz győzve, hogy vonja vissza a feljelentést. >:)

2020. szept. 29. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!