Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy youtube videóra fel...

Ha egy youtube videóra fel szeretnék használni zenét akkor az illető engedélye kell, vagy elég, ha megadom, hogy ki az előadó, stb. ?

Figyelt kérdés

2020. szept. 4. 13:22
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha kiadó által megjelent zene, akkor a kiadó engedélye kell. Ha nem kiadó által jelent meg, akkor a zeneszerző engedélye kell.
2020. szept. 4. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Engedély kell, vagy előbb-utóbb letiltják. Ha nem ingyenes, trailer zene.
2020. szept. 4. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

a részletes jogi válasz elég összetett, nem untatlak vele. ha biztosra akarsz menni, akkor legegyszerűbb a YouTube által biztosít ingyen használható zenéket (írd be google-be, hogy YouTube Music Library) használni, vagy előfizetni olyan zenei stock oldalak szolgáltatására, akik garantálják, hogy a tőlük kapott zenéket használhatod a videóid alatt. ilyen pl. az Epidemic Sound, de sok hasonló létezik.


minden más zene kétesélyes, hogy engedni fogják-e a használatát, vagy tiltani fogják. sok zenekiadó és a magyar zene ipar közös jogkezelő szervezete az Artisjus is megállapodott a YouTube-al a zenék kezeléséről, így sok esetben már nem tiltja/törli a YouTube a zenék használatát, hanem csak reklámokat jelenít meg a videódnál (függetlenül attól, hogy te jogosult vagy-e bevételszerzésre, vagy sem) és a bevételt automatikusan a jogtulajdonosnak adják helyetted, cserébe a zene használata miatt.

viszont nem minden kiadó ment bele ebbe a megoldásba, így még mindig sok olyan zene (és filmrészlet is) van, amiket továbbra sem engedélyeznek, hanem azonnal törölnek...


a YouTube automatikus tartalom azonosító (Content ID) rendszert használ. az algoritmus felismeri, ha a videód egyezik a hivatalos jogtulajdonosok (filmstúdiók, zenekiadók) által beregisztrált tartalmakkal.

attól függően, hogy a jogtulajdonos mit állított be, vagy azonnal törli a rendszer a videódat (ez a legnagyobb szívás, mert ezért kapsz egy strike-ot is, amiből negyed/fél éven belül 3 db összegyűjtése után törlik a csatornádat is), vagy csak a hangját veszi le, ha csak zenével talál egyezést.

amennyiben ez a jogtulajdonos beállítása, azt is megtehetik, hogy kint hagyják a videódat, de a reklámokat bekapcsolják rajta (függetlenül attól, hogy te már reklámozhatsz-e vagy sem) és a reklámbevételt a jogtulajdonos kapja, nem te. de olyan beállítás is lehetséges, hogy csak a statisztikai adatokat osztják meg a jogtulajdonossal és amúgy békén hagynak. attól is függ, hogy melyik filmstúdió és mennyire vaskalaposak.


ha a felvétel torzított, vagy gyenge miniőségű, akkor nehezebben ismeri fel a rendszer, de hosszú távon ezzel sem éri meg szórakozni, mert az algoritmus is frissül, fejlődik, egy idő után a torzítások ellenére is képes lehet majd felismerni.

az is előfordulhat (főleg régebbi filmekkel, zenékkel), hogy valami még nem lett beregisztrálva a Content ID rendszerbe, viszont a jogtulajdonosoknak elemi érdeke a régebbi felvételeik beregisztrálása is, így előbb-utóbb minden bekerül majd a rendszerbe. ezért aztán könnyen lehet, hogy valamit a feltöltéskor még nem érzékelt a rendszer, de később mégis reklamál majd miatta.


a fair use kifejezést sokan (esélyes, hogy maga a Google is) "méltányos használat"-ra fordítják. a magyar jogi szaknyelv a szabad felhasználás kifejezést használja. ez amerikában jóval szabadabb, mint Magyarországon. nálunk például a karikatúrára vonatkozó szabad felhasználási kivétel egyáltalán nincs benne a szerzőjogi törvényben, ezért a bíróság sem veszi figyelembe - pont nemrég cikkeztek egy ilyen magyar perről.


a közfelfogás, hogy ha csak felhasználod a másik tartalmát és te magad semmit nem teszel hozzá, akkor szinte biztos, hogy törlik. ha valami saját értéket, véleményt, kritikát, elemzést, értelmezést, vagy akár humort teszel hozzá, újat alkotsz belőle, azt nagyobb eséllyel fogják hagyni.

pl. ezért sem tiltják le a sok filmajánló és filmkritika csatornát. az önálló filmjelenetek már nehezebb kérdés.

pl. ha csak 1-1 jelenetet töltesz fel 1-1 filmből, azt lehet, hogy fenthagyják (ezért van sok ilyen a YouTube-on). viszont ha jelenetenként az egész filmet feltöltöd, azt valószínűleg letörlik - itt is vannak kivételek, de előbb-utóbb ezek is el szoktak tűnni...


nekem is van fent 1-2 filmből 1-2 percnyi jelenet. rögtön jelezték is, hogy a ContentID rendszer felismerte, a jogtulajdonoshoz bekötötték, de nem törlik le. olyan videóm is van, aminek a képét én vettem fel, de a zenéjét reklamálják - ugyanígy csak a jogtulajdonoshoz irányítják a reklám bevételét.

viszont ismerek olyat, akinek egy hosszabb, véleménykifejtős filmkritikáját egy másik filmből származó 10 másodperces filmjelenet miatt törölték. meg nekem is törölték már 10 másodperces videómat, ami még csak nyilvános se volt, mert olyan zenekiadó száma volt alatta, ami mindent töröltet.

2020. szept. 7. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen a válaszokat, főleg a hosszút, részleteset!


#3 és ha például megállapodnék a szerzővel, hogy ezt meg ezt a számát felhasználhatom, és a content-ID felismeri, akkor a Youtube-hoz kellene fordulni (pl írni nekik és elküldeni a beszkennelt egyezményt)?

2020. szept. 7. 20:46
 5/5 anonim ***** válasza:
ha a jogtulajdonostól van engedélyed, akkor vitathatod a Content ID intézkedését és jelezheted, hogy van engedélyed.
2020. szept. 7. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!