Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Megbüntethetnek engem is?

Megbüntethetnek engem is?

Figyelt kérdés
Még tavalyi évben rendeltem egy OKJ bizonyitványt az interneten, saját, otthoni célra, NEM felhasználásra. Előre utaltam a pénzt, a bizonyitványt nem kaptam meg, átvertek. Én már rég el is felejtettem a dolgot, de ma kaptam egy levelet a rendőrségtől, hogy egy másik személy feljelentette az ismeretlen tettest, aki ugyanúgy járt, mint én, és tegyek irásos feljelentést, mivel a bankszámlaszám alapján kiderült, hogy többen is ugyanazt az összeget elküldték, és ugyanúgy jártak, mint én és a másik személy aki a feljelentést tette (hogy hogyan jöttek rá nekem teljesen világos, de én ezt vettem ki a levélből). Engem elővehetnek azért, amiért hamis bizonyitványt rendeltem? Tegyek feljelentést ebben az esetben? (A papiron az áll, hogy nem kötelező)
2020. aug. 31. 19:07
 1/8 anonim ***** válasza:
31%
"saját, otthoni célra, NEM felhasználásra" ezt fejtsd ki 😁
2020. aug. 31. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Maradjunk annyiban, hogy nem éltem volna vele vissza munkahelyen :D De ez jelen esetben gondolom mindegy, hiszen meg sem kaptam.
2020. aug. 31. 19:16
 3/8 anonim ***** válasza:
Amit leírtál,...ahogy leírtad... nem bűncselekmény és nem is vétség. Ha az adott okmányt felhasználod akkor "hamis magánokirat felhasználása" bcs-t követnéd el. A hamis magánokirat birtoklása önmagában nem bűncselekmény.
2020. aug. 31. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Hiába nem kaptad meg a hamis bizonyítványt, már a megrendelése is közokirat-hamisítás bűntett tényállásba illeszkedő cselekmény.

Btk. "Közokirat-hamisítás

342. § (1) Aki

...

c) közreműködik abban, hogy jog vagy kötelezettség létezésére, megváltozására vagy megszűnésére vonatkozó valótlan adatot, tényt vagy nyilatkozatot foglaljanak közokiratba,

bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."

...


Eszedbe ne jusson feljelentést tenned. Mert utána tanúkihallgatáson csak hazudozhatnál, amivel magad hamis tanúzás bűntett elkövetésébe sodornád.

Btk. "Hamis tanúzás

272. § (1) A tanú, aki hatóság előtt az ügy lényeges körülményére valótlan vallomást tesz, vagy a valót elhallgatja, hamis tanúzást követ el.

...

(4) * Aki a hamis tanúzást büntetőügyben követi el, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. ..."


Reménykedj abban, hogy nem idéznek be tanúnak sem. Ha tanúnak beidéznek akkor, a megrendelésed, utalásod firtató kérdésekre tagadd meg a választ, az alábbi módon:

"Erre a kérdésre a választ megtagadom, Be. 172. szakasz első bekezdésben biztosított jogom alapján."

(Azaz azt se tedd egyértelművé hogy magadat vagy hozzátartozódat vádolnád a válasszal.)

Nem tudhatod mi szól ellened. Legjobb esetben csak az utalás tranzakció adatai (ezt kétséget kizáróan nem bizonyítjam hogy hamis okmány rendelését fizetted vele), rosszabb esetben ezek közül is egy vagy több: online megrendelésedre tárgyi bizonyíték, elkészült hamis bizonyítvány, tettes vallomása.



Be. "A vallomástétel megtagadása

...

172. § (1) Aki magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben ..."

2020. szept. 1. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Magánokiratról van szó és nem közokiratról.
2020. szept. 1. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Közokirat!


Ezért:

"12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet

a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról


34. § (1) Az oklevél és a szakmai bizonyítvány, valamint az azok kiállításának alapjául szolgáló nyomtatvány közokirat."

forrás:

[link]


Ellenvélemény?

2020. szept. 1. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Van rá esély, hogy megbüntethetnek téged miatta. Beszélj ügyvéddel először erről és kérd a tanácsát.
2020. szept. 1. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek. Eszembe sem jutna feljelentést tenni, de vannak olyan kérdések a papiron, amik arra vonatkoznak, hogy mit vásároltam a csalótól, és hogy milyen okból kifolyólag nem jelentettem a csalást a rendőrségen.
2020. szept. 1. 19:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!