Házasságban az egyik fél pénzügyi befektetésének a hozama mikor válik közössé?
1, A kötvény, betét kamata, részvény osztaléka gondolom közös jövedelemnek számít, hiába szerezte csak az egyik fél a házasság előtt az értékpapírt és csak az ő számláján van. Akkor is el kell osztani a szerzett pénzt a házaspárok között válás esetén - ha jól gondolom.
2, És mi a helyzet az árfolyamnyereséggel? Ha megháromszorozódik a részvény árfolyama a házasság alatt, akkor az közös nyereség, közös hozam vagy csak az értkékpapír tulajdonosáé? Például a házasságba bevitt 1000 db részvény akkor 10 milliót ér, most 30 milliót.
És ha az illető realizálja a profitot, eladja az értékpapírokat, új részvényeket vesz a házasság alatt, akkor az új papírok már, azok nyeresége már mindenképpen közös lesz?
3, Tovább bonyolíthatja a helyzetet, ha a részvény, kötvény osztalékát, kamatát nem fizetik ki rendszeresen, nem osztják szét, hanem mindig visszaforgatják egy befektetési alap működése során. Ilyenkor válás esetén a házastárs hogyan részesül a házasság alatti hozamból? Például egy befektetési jegy, ETF a kifizetett osztalékok és a részvények árfolyamnövekedése miatt felértékelődik és a házasság előtt vett 1000 db befektetési jegy értéke 10 millió forintról, 40 millió forintra emelkedik és így az illető szerez 30 millió forint nyereséget, jövedelmet. Ez milyen arányban lesz közös?
Kérdező, ezek nagyon speciálisan üzleti jellegűek, sokat számít hogy milyen befektetésekről, részvényekről, milyen szerződésekről van szó. Pontosat csakis ügyvéd tud róluk mondani a konkrét ismeretek birtokában.
Nagy általánosságban itt is annak kellene érvényesülnie, hogy ami hozott vagyon a házasságba az marad saját tulajdon - vagyis hiába lesz házas egy gazdag üzletember vagy üzletasszony, a cégét nem kapja meg felesben a váláskor a másik fél. Ugyanakkor mait a házasság alatt szereznek az házassági szerződés nélkül közös vagyonnak számít, mindegy hogy részvények utáni osztalék vagy egy hivatalnok havi bére.
De akinek már van ilyenből jelentősebb vagyona, az gondol erre is a házasságkor és szerződésben köti ki hogy mi lesz egy esetleges váláskor. Ha nálunk van pár tucat MOL vagy Richter részvény és a párom válni akarna, az lenne a legkevesebb, hogy annak az osztaléka minek számít - mert nem sok pénzt jelentene. :)
Házasság alatt szerzett vagyon közös vagyonnak számít.
A házasságba bevitt saját vagyon házassági életközösség alatt keletkezett hozamai viszont saját tulajdonúak maradnak.
" saját vagyon házassági életközösség alatt keletkezett hozamai viszont saját tulajdonúak maradnak"
Ez csak az árfolyamnyereségre vonatkozik vagy az osztalékhozamra is?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!