Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Házasságban hogyan oszlik meg...

Házasságban hogyan oszlik meg az örökölt vagyon, annak hozama?

Figyelt kérdés

1, Például mindkét fél örököl egy lakást. Az egyikben a házaspár lakik, a másikat bérbe adják. A bérleti díj az a tulajdonost illeti vagy a házasság miatt közös jövedelem, közös pénz lesz?


2, Ha a befolyt bérleti díjat visszaforgatják felújításba, akkor az minek számít? Ennek révén a házastárs is tulajdonhányadot szerezhet az ingatlanban?


3, Harmadik problémásnak, vitathatónak tűnő példám, hogy ha mindkettő örököl egy lakást. Az egyiket eladják és az árát felélik, elmegy megélhetési költségekre? Akkor válás esetén mi lesz a megmaradt vagyon, megmaradt ingatlan sorsa? Jár belőle kompenzáció a házastársnak?



2020. aug. 8. 19:26
 1/2 anonim ***** válasza:

1. A hozott vagyontárgy és amit névre szólóan kap az egyik házastárs a házasság alatt, az megmarad saját tulajdonban - így az örökölt lakás is mindkettő saját tulajdona marad. Ellenben a hasznosításával befolyó pénz az már a házasságuk alatt keletkező jövedelem, vagyis az már közös vagyon lesz. Éppen úgy mintha az egyikük kapna jutalmat, az is mindkettőjüké lesz, pedig csak az egyik dolgozott meg érte. Ez a házassági közösség. Ha nyerne valamelyik a lottón, az is közös lenne, hiába az egyik vette csak a szelvényt a saját fizetéséből.

2.Mivel a másik lakást közösen lakják és abból mindkettejüknek haszna van, a rezsijét is közösen fizetik, így ha a lakás felújításába forgatják vissza a bérleti díjat, azzal sem éri kár a másik felet. Ezt nyilván akkor tehetik meg - hogy visszaforgatják a bérleti díjat - ha mindketten beleegyeztek, vagyis ha ezzel értéknövekedés jön létre akkor az is az eredeti tulajdonosé. Ahogyan ha a közösen lakott lakáson végeznek el valamiféle munkát, az meg annak a tulajdonosnak növeli az ingatlana értékét (vagy megőrzi). Tulajdoni hányadot bármikor szerezhet a házastárs az ingatlanban, HA a tulajdonos ezt lehetővé teszi. Akár az egészet is a nevére írathatja. De automatikusan nem keletkezik benne tulajdonjoga. Ha a bérleti díjból már jelentős bevétel van és az értéknövelő beruházás így valóban jelentős, akkor kettejüknek kell megbeszélni, hogy mi legyen. Célszerű ezen nem veszekedni, hanem azt megbeszélni, hogy nem a teljes összeget fordítják rá, hanem a felét (vagy a féléves bérleti díjat, a másik félévest meg más, közös célra) és a másik feléből meg olyat, amit mindketten hasznosnak tartanak.

3.Hát, ha elég hülye volt az egyik házastárs, hogy hagyja úgy eladni a lakását és felélni az összegét, hogy a másik lakásának nem kéri el a felét és nem íratják a nevére - akkor bizony, ez elveszik számára. Ilyenkor ha az egyik lakást eladják, akkor cserébe a másik lakásnak bizonyos részét a nevére kell íratniuk. Mondjuk eladják az örökölt vidéki régi házat 5 millióért és megmarad nekik a lakótelepi, ami most 17 milliót ér, akkor 5/17-ed arányban a tulajdonosa lehetne a lakótelepi lakásnak is a házastárs, mintha megvette volna annyiért a párjától. A váláskor mindennel meg lehet próbálkozni, de kérdéses, hogy milyen sikeresen. Nagy valószínűséggel megítélnének neki valamilyen kompenzációt, de biztosan nem annyit, mint amit előre gondolkodással ő maga elérhetne.

2020. aug. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
A házastársi különvagyon értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyon helyébe lépő érték is különvagyon. Viszont a különvagyon, például egy lakást, albérletbe adják, az abból befolyt bevétel már közös vagyonnak számít, hiszen a törvény kimondja, hogy a különvagyonnak az a haszna, amely a házassági életközösség fennállása alatt a kezelési, fenntartási költségek és a terhek levonása után fennmarad, közös vagyon. Keletkezik tulajdon jog értéknövelő beruházással automatikusan más ingatlanán is, teljesen mindegy kinek a nevén van, de bizonyítani kell. Örökség esetén viszonylag egyszerű bizonyítani,hogy beletetted más ingatlanába a pénzt. Felújítás nem értéknövelő beruházásnak veszi a bíróság, festés, vakolás, ablakcserét. Ilyesmit nem fogja, ez állagmegóvás. És igen, hülye volt az a házastárs amelyik csak úgy eladta a lakást és felélték az árát. Házasság nem habos babos hercegnő regény.
2020. aug. 13. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!