Ebben az esetben kié a Youtube csatorna + google fiók?
A cégnek lett létrehozva egy youtube csatorna amin már 50k sub van, egy kollégám hozta létre a főnököt megkérdezve anno kb 8 éve, tehát nem a főnök utasítása volt, csak a túlbuzgó kolléga akarta és hát az évek alatt be is vált az ötlete, szeretik is miatta :D
Beszélgettünk hogyha egyszer kirúgnák, akkor köteles lenne a csatornát átszolgáltatni a cégnek? Semmi papír nincs róla tudtom szerint.
+1 bonyolítás: Mi van akkor ha a személyes fiókján van a csatorna, akkor bukja a tizenéve regisztrált google fiókját csak mert létrehozott rajta egy céges youtube csatornát? Ugye ez abszurd.
Ugye már régóta van "márkafiók" opció a Google-ön, ezért mostanában nem szoktak létrehozni külön google fiókot ha létre akarnak hozni egy új céges csatornát.
Papír van arról, hogy a cégvezető, főnök utasította?
Nem vagyok, ügyvéd, de szerintem, ha nincs lepapíroztatva és a saját nevén van, akkor az a csatorna az övé, és ezt önkéntes reklámnak lehet betudni a cégnek... Ha jó ügyvéde van a barátodnak, akkor még csatorna üzemeltetés címen kérhet lóvét is....
Nincs de le is írtam.
Amúgy érdekes tehát bukhatod az eddigi digitális életed ha saját fiókra hozol létre önszántadból céges csatornát és kirúgnak később?
Nem megbízásból hozta létre a cég számára, így nem a cég tulajdonát képezi. De a cég megtilthatja a neve és bejegyzett védjegyei használatát, így átnevezendő kilépéskor.
Egyébként milyen munkahelyről van szó? Milyen céges dolgot tud oda feltölteni, ami nem üzleti titok és másokat is érdekel? Nem tudom elképzelni.
#7 elég sok cég használ YouTube és más közösségi oldalakat NAGYON sikeresen (lásd a kérdésben is egy 50 ezres nézettségű csatornáról van szó) arra, hogy magát a céget, annak termékeit, szolgáltatásait, működését megismertesse a célközönségével.
Kérdező: ahogy mások is írták, a csatornát át lehet adni másik felhasználónak, így nem bukja a saját fiókot.
hogy kinek milyen követelése lehet, az egy szövevényes történetté válhat, amit hosszú pereskedés lehet kibogozni, ha nem sikerül a cégnek és az alkalmazottnak kulturáltan megállapodnia egymással.
nem feltétlenül csak az számít, hogy megbízták-e vele, hogy csinálja, vagy nem. az is fontos tényező lehet, hogy pl. része-e a munkakörének, munkaidőben, céges eszközökkel csinálta-e, kapott-e érte munkahelyi elismerést, jutalmat, fizetésemelést?
ha magától, nem munka keretében csinálta, akkor kért/kapott-e érte külön pénzt, megbízást, engedélyt, felhatalamazást és azok megfoggalmazása pontosan hogyan is hangzik...
ahogy már írta valaki, ha sajátjának tekinthető is a csatorna, akkor akár a neve, akár a tartalma sértheti a cég jogait, amiért perelhető is lehet és akár törölhetik is a videókat, meg a csatornát is.
ha nem része a munkakörének, akkor az ilyen extra szolgáltatásokat érdemes valamilyen módon beárazni, hogy a cég később se várja el ingyen, illetve hogy egy vitás esetre bebiztosítsd magad vele, hogy ha át akarják venni, akkor kénytelenek legyenek kivásárolni és ne tudják csak úgy magukénak követelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!