Ha egy ügyésznőnek feltőrnék az autóját, akkor egyből az ügyészségen kezdődne az ügy vagy mint magánember, a rendőrségen tenne feljelentést mint más?
Járok kondiba és mellettünk van egy táncterem, ott táncóra van minden nap este 8-9 között és feltűnt, hogy egy csínos középkorú nő is jár táncórára, azt hallottam, hogy ügyész. Multkor szállt be a kocsijába táncóra után, nem egy modernk kocsi, de az öltözéke csínos volt.
Azon gondolkodtam, hogy akik büntetőeljárásban dolgoznak, mint pl a szóban forgó ügyésznő is, biztos, hogy minden erővel megtalálnák a tettest.
Viszont, ha pl egy ügyésznek feltőrnék a kocsiját vagy ellopnák a kocsiját, másnap reggel a saját minkahelyén ők indítanának ügyet, vagy ugyanúgy bemenne a rendőrségre feljelentést tenni és lesz, ahogy lesz, mint bárki másnak?
Csak azért érdekel, mert van amikor maga az ügyészség nyomoz.
Ha az autóját törnék fel, akkor rendőrség - szokásos eljárás.
Ha azonban súlyosabb bűncselekményt követnek el ellene (jellemzően a szakmájával összefüggő, vagy erőszakos bűncselekmények ezek), akkor ezt speciális esetként az ügyészség nyomozza.
"A 2018. július 1-jén hatályba lépett új Büntetőeljárásról szóló törvény módosította az ügyészségi nyomozás kizárólagos hatáskörbe tartozó bűncselekmények körét. Az új törvény az ügyészségi nyomozás fenntartását továbbra is indokoltnak tartotta például a bíró, az ügyész, a rendőrség és a NAV hivatásos állományú tagja ellen elkövetett kiemelt súlyú bűncselekmények, így többek között az emberölés, az emberrablás, a hivatalos személy elleni erőszak esetében. Az új törvény az ügyészségi nyomozás kizárólagos hatáskörébe utalja továbbá a hivatalos személyekkel összefüggésben elkövetett korrupciós bűncselekményeket, így például a vesztegetés, a befolyás vásárlása, a befolyással üzérkedés meghatározott eseteit..."
"Igen, bizonyos esetekben az ügyészség is önállóan nyomoz, vagy időközben a rendőrségtől is átveheti az ügyet. Sőt a bíróság is folytathat büntetőeljárást bizonyos esetekben."
Haha...
Igen, az ügyészségnek is van nyomozóhivatala, de alapesetben a nyomozás a rendőrség dolga, az ügyészség csak felügyeletet lát el, bár utóbbi az ügygazda.
A bíróság (amennyiben büntető kollégium) csak büntetőeljárást folytathat, annak viszont csak az itélkezéssel összefüggő részét. Tehát:
- Rendőrség, nyomozás, bizonyítékok gyűjtése, stb.
- Ügyészség, törvényességi felügyelet az eljárás nyomozati szakaszában és a nyomozati anyag kiértékelése, vádemelés. + fogvatartásban a döntési jogkör (ügyészi szak).
- Bíróság, bűnösség megállapítása, itélethozatal a vád tartalma alapján, törvényességi felügyelet. A fogvatartással kapcsolatos döntési jogkör átkerül ide (bírói szak).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!