Tiszta lehet az erkölcsi bizonyítványom?
Igen, az általános erkölcsi bizonyítványod tiszta, büntetlen előéletű vagy (mentesítés miatt, lásd lejjebb), ide ez kell.
De speciális erkölcsi bizonyítványod (ilyen kell pl. igazságügyi, rendvédelmi alkalmazáshoz) csak 27,5 évesen (18+1,5+8) lesz tiszta, addig szerepelsz a büntetlen előéletű, hátrányos jogkövetkezmények alatt állók nyilvántartásában.
Btk.
X. FEJEZET
AZ ELÍTÉLÉSHEZ FŰZŐDŐ HÁTRÁNYOS JOGKÖVETKEZMÉNYEK ÉS A MENTESÍTÉS
Az elítéléshez fűződő hátrányos jogkövetkezmények
97. § (1) A büntetőjogi felelősség megállapításához, büntetés kiszabásához vagy intézkedés alkalmazásához fűződő hátrányos jogkövetkezményt törvény állapíthat meg.
(2) * A büntetőjogi felelősség megállapítására, a kiszabott büntetésre és az alkalmazott intézkedésre vonatkozó adatokat közhiteles hatósági nyilvántartás tartalmazza a törvényben meghatározott időpontig, ezt követően hátrányos jogkövetkezmény az elítélés miatt már nem állapítható meg az elítélttel szemben. A visszaesés és az ahhoz fűződő, e törvényben meghatározott hátrányos jogkövetkezmények a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 389. §-a szerint, az újabb bűncselekmény elkövetéséhez legközelebbi időpontban a bűnügyi nyilvántartásból beszerzett adatok alapján akkor is megállapítandók, ha utóbb ezek az adatok törlésre kerültek.
A mentesítés hatálya
98. § (1) A mentesítés folytán - törvény eltérő rendelkezése hiányában - az elítélt mentesül a büntetett előélethez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól.
(2) A mentesített személy büntetlen előéletűnek tekintendő, és - törvény eltérő rendelkezése hiányában - nem tartozik számot adni olyan elítéltetésről, amelyre nézve mentesítésben részesült.
(3) Újabb bűncselekmény elkövetése esetén a mentesítés nem terjed ki azokra a büntetőjogi jogkövetkezményekre, amelyeket e törvény a korábbi elítéléshez fűz.
A mentesítés módja
99. § Az elítélt mentesítésben részesülhet
a) e törvény erejénél fogva,
b) bírósági határozat alapján vagy
c) kegyelem útján.
A törvényi mentesítés
100. § (1) E törvény erejénél fogva áll be a mentesítés
...
d) felfüggesztett szabadságvesztés esetén a próbaidő leteltének napján,“
A kérdés azért nem válaszolható meg, mert nem derül ki belőle, mit ért a kérdező "másfél év felfüggesztett" alatt:
- 1 év 6 hónapi szabadságvesztést X időtartam próbaidőre felfüggesztve, vagy
- X tartamú szabadságvesztést 1 év 6 hónap próbaidőre felfüggesztve.
Az elítélt a próbaidő alatt számít büntetett előéletűnek (addig szerepel az erkölcsiben), és utána 8 évig van még nyilvántartásban, ami már csak más büntetőügyben, és bizonyos speciális állások betöltéséhez kérdezhető le.
Nekem azonban gyanús, hogy a kérdező szerint "az ügyészség által" kapta a "másfél év felfüggesztettet", márpedig az ügyészség büntetést nem szabhat ki, szerintem az a korábbi Be. szerinti vádemelés elhalasztása lehetett, ami soha nem is szerepel az erkölcsiben, hiszen nem ítélték el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!