Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az olasz büntető törvény...

Az olasz büntető törvény szigorúbb, mint a magyar?

Figyelt kérdés

[link]


Rövidített eljárásban 12 év a maximális büntetés, sima eljárásban 18. Az ügyész ennyit kért.

Mindeközben Magyarországon halálos tömegszerencsétlenséggel, vagy kettőnél több ember halálát okozó közúti baleset okozása esetén 8 év a maximum.


Eddig olyan hit volt bennem, hogy a fejlettebb, Nyugat-Európai országok lazábbak büntetés terén, míg az elmaradottabb, szegényebb országok szigorúbbak, hiszen még a társadalmuk sincs azon a szinten, hogy a rehabilitáció fontosabb legyen a büntetésnél. A skandináv példa alapján úgy tűnt, hogy jogos is ez az okfejtésem. (Pl. Norvégiában életfogytiglan sem létezik, Svédországban elvben ugyan igen, de gyakorlatban tíz év után szinte mindenkit kiengednek.)


2020. jún. 19. 18:33
 1/6 A kérdező kommentje:

Mielőtt félreértés esne: nem véleményt szeretnék kifejezni, nem mondom sem azt, hogy "rohadjon meg a sofőr és üljön csak 12/18 évet", illetve azt sem, hogy "mivel nem szándékosan tette, kaphatott volna inkább felfüggesztettet/rövidebb letöltendőt".

Itt most csupán különböző országok büntetési gyakorlatának összehasonlítása érdekel. Bárkinek bármilyen tapasztalata, tudása van ennek kapcsán, érdekel. (Nyilván nem bűnözni szeretnék, csak érdekel a téma.)


Ha tud valaki cikket, ahol különböző (különösképp európai, illetve EU-tag/EGT) országok gyakorlatainak az összehasonlítása, egymás mellé tevése szerepel, akár angol nyelven is, szintén érdekel.

2020. jún. 19. 18:37
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nem vagyok igazán jártas a témában , de az biztos hogy Olaszországban sok mindent ( mint pl a szervezett bűnözéshez köthető bűncselekményeket ) sokkal komolyabban büntetik mint sok más uniós országban ...


Például ha jól tudom az Emberi Jogok Európai Bírósága már nem egyszer perelte be az olasz államot az ottani úgynevezett 41-bis féle börtön rend miatt ...


Amely állitólag a legszigorúbbnak számít az Unión belül és gyakorlatilag abból áll hogy ha rád alkalmazzák akkor a büntetésed tartama alatt szinte senkivel ( leszámítva a közeli családtagjaidat ) nem tarthatod a kapcsolatot ...


Persze ez a válasz nem igazán érdemleges , de legalább példaként szolgál arra hogy Olaszországban bizonyos fajta bűncselekményeket nagyon is komolyabban büntetnek mint máshol .

2020. jún. 20. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat, sokat segített abban, hogy kicsit jobban megértsem. Talán az "olasz maffia" következményeképpen is születhetett ennyire durva szabály. Utánanézek ennek a szabálynak. Hát, az milyen lenne már ha tényleg senkivel semmilyen kapcsolattartás es egyszemélyes magánzárka, a kaját is csak beadják. Bele lehet őrülni pár nap után is. Nemhogy évtizedek. Talán az USA supermax börtöneiben tényleg ez van.
2020. jún. 20. 10:33
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Örülök hogy tudtam segíteni !


Talán még azt is megjegyezném hogy Olaszországban ez a stílusú börtön rend a hetvenes években ( azthiszem egész konkrétan 1975-ben ) lett bevezetve az akkortájt javában zajló kommunista és neofasiszta terrorizmus miatt , annak ellenére hogy akkortájt se Nagy Britanniában se Spanyolországban nem vezettek be hasonló rendszert , pedig akkoriban azokban az országokban is komoly gondokat okoztak az ottani terrorszervezetek ...


Végülis csak annyit lehet mondani hogy Nyugat Európában is sok esetben eléggé eltérően működik a különböző országok igazságszolgáltatási rendszere , ugyanúgy mint felénk Kelet Európában .

2020. jún. 20. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Igen, ezt már tudom, és azt is, hogy a sok európai-emberjogi per miatt jelentősen lazultak a szabályai az 1975-öshöz képest. Mindenesetre az az "elmélet" mindenképp megdőlt, hogy Nyugat-Európa alapvetően "lazább,", Kelet-Európa pedig alapvetően "keményebb". Illetve pl. Magyarországon az emberölés alapesetét Svédországgal (10-18 év/életfogytig), Norvégiával (8-21 év/preventív fogvatartás) szemben lazábban büntetik (5-15 év). Miközben a norvég és svéd börtönök a büntetés helyett a rehabilitásra fókuszálnak, és más bűncselekményeknél pedig lazábbak náluk a szankció. A kettős házasságot Norvégiában maximum 4, minősített esetben 6 év börtönnel büntetik, addig Magyarországon a felső határa ennek 3, Svédországban pedig 2 év szabadságvesztés.


Ellenben a bírók gyakorlatban a skandináv államokban valószínűleg enyhébb büntetéseket szabnak ki (a jog erre lehetőséget ad, míg Magyarországon egy akár 8 évvel büntethető bűncselekménynél nemigazán ad a jog lehetőséget arra, hogy két évnél rövidebb büntetést szabjanak ki, addig Norvégiában vannak 0-6, vagy 2-21 évvel büntethető cselekmények is - a körülmények függvényében nagyobb a bíró mozgástere).


Azért is lehet ilyen következtetést levonni, mert 100 ezer emberre kevesebb fogvatartott jut, és a büntetések átlagos hossza is rövidebb.

2020. jún. 20. 12:21
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként meg a személyes tapasztalataim szerint Olaszországban sok helyen sokkal lazábban kezelik ( pl ) a gyorshajtást mint mifelénk , ami szerintem annak köszönhető hogy ott ( legalábbis az ország déli részében ) jóval agresszívebb a vezetési kultúra mint itt ...


Bár az már a szabálysértés kategóriájához tartozik , de a lényeg az hogy valószínűleg minden országban vannak olyan törvények amelyeket vagy szigorúbban vagy liberálisabban betartatnak mint más országokban .

2020. jún. 20. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!