Ha meghal egy testvér, akinek nincs gyereke, akkor a házastársa örökli az egész vagyonát, vagy a testvérei is részesülnek az örökségből?
A közösen lakott lakás mindenképpen a házastársé lesz. A maradék örökség fele-fele arányban kerül szétosztásra a házastárs, illetve az elhunyt személy szülei között. Ha már egyik szülő sem él, akkor viszont a házastárs kap mindent.
(Alapvetően a Ptk. 7:60-7:61. §§ rendezi ezt a helyzetet, én egy kicsit leegyszerűsítve fogalmaztam meg a választ. És természetesen arról az esetről beszélünk, ha végrendelet nem maradt fent az elhunyt után, mert ha van, mindig az az elsődleges.)
"7:60. § [Házastárs öröklése szülő mellett]
(1) Ha leszármazó nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó házastársa örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat.
(2) Az (1) bekezdésben nem érintett hagyaték felét az örökhagyó házastársa örökli, másik felét az örökhagyó szülei öröklik fejenként egyenlő arányban. Az öröklésből kiesett szülő helyén a másik szülő és az örökhagyó házastársa örököl fejenként egyenlő arányban.
7:61. § [Házastárs egyedüli öröklése]
Ha leszármazó és szülő nincs vagy nem örökölhet, az örökhagyó házastársa egyedül örököl."
Ahogy előttem már írták, ha nincs gyerek, akkor csak a házastárs örököl és a szülők. Ha szülő nincs, akkor nem megy tovább az öröklés, nem lép be a testvér a szülők helyett.
A testvér akkor örököl ha az elhunyt életében erről rendelkezett végrendelet vagy más formájában.
#4 Ez így nem pontos. Ha MÁR megörökölte, akkor az az ő tulajdona és a házasságban tőle már a házastársa fogja csak megörökölni, a testvére nem.
Ha maga az örökség éppen akkor keletkezik, akkor szállhat tovább a gyerekre - vagyis testvérre - de nem egymás között, hanem egymás helyett.
Példával: ha Mari néni meghal és a háza a 2 gyerekére szállna, de az egyik, László szintén nem él már és nincs gyereke csak házastársa, akkor az élő gyerekre, Gáborra száll az egész örökség. Így örököl a testvére helyett Gábor és nem László felesége.
Ha viszont Mari néni már régen meghalt és a háza fele Lászlóé lett, a másik fele meg Gáboré, akkor ha László meghal úgy, hogy nincsen gyereke, ezt a fél házat a felesége örökli tőle és nem a testvére. Mert akkor már nem Mari néni után van az örökség, hanem László után, akitől nem örököl a testvére automatikusan ha meghal.
Na, hát ezt nem jól tudod. Nézz utána az ági öröklésnek. Ági vagyon esetén az ági öröklés "üti" az általános öröklési rendet.
Pont az a lényege, hogy ha az elhunytnak nincs leszármazója, akkor a felmenőjétől örökölt vagyontárgyat teljes egészében az adott felmenője kapja vissza, vagy ha ő már meghalt, akkor az ő másik gyereke örökli. Azaz, a most elhunyt személy testvére.
Pl.:
Hopsz, kihagytam két szót, és így elég érdekes lett. :)
"a felmenőjétől KAPOTT VAGY örökölt vagyontárgyat teljes egészében az adott felmenője kapja vissza, vagy ha ő már meghalt, akkor az ő másik gyereke örökli."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!