Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Melyik hatóság felügyeli és...

Melyik hatóság felügyeli és ellenőrzi a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének tevékenységét és pénzügyeit?

Figyelt kérdés
Azért vagyok kíváncsi erre, mert városi legendák szerint az MTA Köztestületének több olyan tagja van, aki a rendszerváltás előtt is igen komoly politikai, katonai, rendőri, vagy más állami beosztást töltött be. Ez szerintem talán nem is lenne baj, ha sem régen, sem azóta nem követtek el semmi rosszat. Az azonban elgondolkoztató, hogy most is igen tekintélyes beosztásokkal, valamint az azokhoz tartozó nem csekély tiszteletdíjakkal rendelkeznek. Ráadásul egy részük állítólag nem csak régi kolléga, hanem egymás közt döntik el, hogy ki és milyen köztestületi beosztást, valamint tudományos fokozatot kaphat. Az utóbbiak az úgynevezett tiszteletdíjak összege szempontjából (is) fontosak. No meg azért, mert ha mondjuk valamelyikük valamelyik régi egyetem marxista-leninista tanszékének a vezetője volt, akkor most miért lehet nem csak szavazati jogú tagja a köztestületnek, hanem 1990 óta kapott már több kormánykitüntetést is. Egy ókori római közmondás szerint változnak az idők és változunk mi is. Node annyira, hogy továbbra is azok osztják az észt, akik 1990 előtt is azt tették? Szerintem többek közt ezért is fontos lenne rendszeresen közismertté tenni, hogy manapság melyik hivatal felügyeli és ellenőrzi az MTA Köztestületét.

2020. máj. 19. 15:01
 1/8 anonim ***** válasza:

Az Akadémia "önrendelkezik", vagyis a saját pénzével ő maga rendelkezik, a saját testületeibe ő maga nevez ki/választ meg tagokat. Egy tudományos testület, elméletileg a tagok tudományos eredménye kellene számítsanak.

A valóság persze más, egy belterjes testület, ami pont amiatt nem tudott megújulni az elmúlt évtizedekben, mert azok döntenek az új tagok felvételéről, akik már tagok és akiket le kellene cserélni, akik rendszerét meg kellene változtatni. Ezért kellett a kormányzatnak más módot találnia és legalább az ügyek egy részét új mederbe terelnie azzal, hogy a rájuk fordítandó összegek felett másik testület rendelkezik már.

Az Akadémiai szabadságot nem lehet csorbítani, ki kell várni amíg maga az Akadémia megváltozik. A külső körülményeket lehet és kell úgy formálni, hogy ez minél hamarabb bekövetkezzen. Ha más életmódú, szemléletű emberek lesznek majd már azok között akik elég nagy tudományos eredményeket tudnak felmutatni és akadémiai tagok szeretnének lenni, akkor előbb-utóbb a régi öreg káderek helyett az újabbak másféle gondolkodásúak lesznek.

De onnantól megint az Akadémia belügye, hogy miben és mennyire fognak változni.

2020. máj. 19. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Tisztelt 1/1 anonim! Azt írtad, hogy "Az Akadémia "önrendelkezik", vagyis a saját pénzével ő maga rendelkezik,..." Többek közt éppen ezen akadtam fenn, amikor kiírtam a kérdésemet. Ezért kérdezem továbbra is, hogy milyen hatóság ellenőrzi? Ugyanis honnan lenne az MTA-nak saját pénze, ha kormánytól nem kapna az adófizetők pénzéből?


Másrészt azt is írtad, hogy "Az Akadémiai szabadságot nem lehet csorbítani, ki kell várni amíg maga az Akadémia megváltozik." Ez a másik probléma. Vagyis az, hogy mit értünk "akadémiai szabadságon". Majdnem az egész világon elfogadott tény, hogy a tudományos kutatások szabadságába csak nagyon-nagyon kivételes esetekben, pl. bűncselekményre utaló tevékenységnél szabad beleavatkozni. Akkor is csak az adott témában illetékes joghatóságoknak. De vajon ellenőrzi-e a NAV, vagy bármilyen más hatóság, hogy az MTA köztestületén belüli pénzek elosztásánál nincs-e pl. korrupció? Hiszen a NAV és az egyéb civil szervezeteket ellenőrző ügyészségek más civil szervezetek pénzügyeit is ellenőrizhetik.

2020. máj. 19. 16:46
 3/8 anonim ***** válasza:

Mint minden olyan szervezetet, testületet, alapítványt vagy céget amit adóból tartanak fenn, az Akadémiát is ellenőrzi pénzügyileg a számvevőszék.

Az állami számvevőszék ami erre jogosult és meg is teszi.

[link]

A politikának nem szabad belefolynia a tudományos életbe csupán annyiban, hogy megadja a kereteit ennek a munkának. Jogos hogy a politika döntsön arról, hogy milyen irányban fejlődjön az ország, hogy pl. több pénz menjen el az olyan kutatásokra amik hasznosíthatóak a közeljövőben és egy tervezett irányba mozdítanak minket pl. ilyen az informatika vagy az űrtechnológia. Tehát éppen úgy ahogyan az EU adott célokra ad pénzügyi kereteket és azon belül a tagországok végzik a pályáztatást, úgy a kormányzatnak is joga van dönteni arról, hogy a dinoszaurusz kutatás kevesebb keretet kap a következő évben, a gyógyszerkutatások meg sokkal többet. Az akadémiai szabadság ott kezdődik, hogy ezen belül már ők dönthessenek a pályázatokról.

Ha más, többlet jogot szeretne a kormányzat - ahogy szeretnék - akkor külön területeket kell kialakítani, amik nem elvesznek az Akadémiától, hanem azon felül még pluszban tesznek lehetővé kutatásokat. Ilyen pl. az egyetemek közvetlen támogatása, kutatási centrumok finanszírozása, amikor nem az Akadémia felelős a pénzek elosztásáért, hanem a minisztérium.

2020. máj. 19. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Úgy legyen! Csakhogy a posztolt kérdésem indoklásában leírtak miatt szerintem nem ártana, ha nemzetbiztonsági szempontból is átvilágítanák az MTA Köztestületének minden tagját. Ne feledjük, hogy milyen fontos kutatási, pl. űrhajózási stb. titkok veszik körül az MTA tudósait. Vagy az ilyen átvilágítást talán tiltja valamilyen jogszabály?
2020. máj. 19. 17:10
 5/8 anonim ***** válasza:

Az ilyen átvilágítás nem az Akadémiához kapcsolódik, hanem ahhoz a kutató csapathoz, intézethez ahol végzik magát a kutatást. Miért lenne fontos hogy az Akadémia elnöke milyen múlttal rendelkezik, ha magát a kutatást nem ő végzi, nem ő felel érte és nem is ő jut hozzá a kutatási eredményekhez - hanem mindent azokból a publikációkból tud meg amik teljesen nyilvánosak?

Ha olyan kutatást folytat valaki ami titkokat tartalmaz, akkor vele kell titoktartási szerződést kötni, őt kell átvilágítani. De ha nem tagja az akadémiának, szimplán csak kutató, ahogy az esetek 99%-ban történik, akkor mire lenne jó az Akadémia átvilágítása?

2020. máj. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Szerintem pl. arra lenne jó a nemzetbiztonsági átvilágítás, mert akkor az embereknek nem kellene azon bosszankodniuk, hogy a Kádár-rendszerből jól ismert volt állambiztonsági tisztek, valamint volt szovjet katonatisztek nyüzsögnek a köztestületben. Itt és most hadd ne említsek neveket, mert szeretnék még élni egy darabig. Másrészt miért lennének annyira eszetlenek a volt szocialista országoknak a titkosszolgálatai, hogy lemondjanak azokról a kémeikről, akik már a szovjet időkben is beférkőztek a magyarországi értelmiségi körökbe, vagy állambiztonsági tisztként megbízhatónak bizonyultak?
2020. máj. 20. 09:17
 7/8 anonim ***** válasza:
72%

Az MTA pénzügyeit nem ellenőrizni kellene, hanem az állami támogatást megszüntetni és a pénzt inkább a tudományos kutatások közvetlen támogatására költeni (egyetemek, doktori iskolák, kutatóintézetek).


Normális országokban a tudományos akadémiák tagjai nem tiszteletdíjakat kapnak, hanem tagdíjat fizetnek.


Az is nevetséges, hogy egy képzési rendszerrel nem rendelkező "köztestület" doktori címeket adományoz. (Tudományos fokozatokat és címeket csak egyetemeknek szabadna adományozniuk egy megfelelő képzési program teljesítése után, vagy életmű elismeréseként ha tiszteletbeli címekről van szó.)

2023. júl. 22. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
56%

#7 Egészen addig amíg az egyetemi képzésben szerezhető meg az a tudományos cím addig az egyetem is fogja adományozni - ez a PhD fokozat.

Ezen felül az MTA doktora fokozat áll csak, aminek a nevében is benne van, hogy az akadémia doktora.

Azért az akadémia adja, mert ez egy olyan doktori fokozat amit az akadémikusok adnak.

Ez olyan, mintha azt kérdeznéd miért a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) adja át az Oscar díjat - az "Academy Award"-t. Azért meg ezt a díjat ők hozták létre. Pont.

2023. júl. 22. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!