Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Furcsa, hogy minden jog le...

Furcsa, hogy minden jog le van írva törvényekben (Ptk. ), de nem "kötelező tisztában lenni vele"?

Figyelt kérdés

Számomra furcsa, hogy minden jog/elv le van írva pl. a Ptk-ban, hogy mit szabad és mit nem szabad csinálni, mégsem tanítják "mindenkinek", vagy, hogy nem kötelezik, hogy mindenki megtanulja/tudja.


Persze, azt is tudom, hogy annyi mindent ölel föl. Nyilván kiskorunkban valahogy megtanuljuk az alapokat, hogy lopni bűn, van jogod jelenteni a tanárnőnek, ha úgy érzed bántanak. Egészen olyan részletekig mehetünk aztán, hogy munkaszerződés után 'a munkáltató jogos gazdasági védelme'...stb.


Hogy az ilyen dolgok egyébként fontosabb megtanulni, mint egyes tantárgyakat az iskolában.


Ti erről mit gondoltok?



2020. máj. 11. 16:11
 1/7 anonim ***** válasza:
52%
Ahol szükség van a tételes ismeretre ott megtanítják. És iskolában nem lehet mindent megtanítani. Mit vennél ki ami helyett tanítanád? Nem véletlenül tanulják a jogászok 5 évig az egyetemen csak az "alapokat"
2020. máj. 11. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Semmi helyett nem tanítanám, hanem megtanítanám ennek megismerését, fontosságát. Ha maga az állam/társadalom olyan jogokat generált, amik minden egyes embert érint, akkor arról tudnia kell, hoyg amúgy születésénél fogva (milyen) jogai vannak.


Fordítva nézzük: Ha valakinek senki nem szólt arról, hogy nem szabad, akkor ő honnan tudja, hogy nem szabad? Persze, a Ptk.-ban benne van, le van írva, de erre kötelezte-e őt, hogy elolvassa? Szerintem nem tette kötelezővé. Azaz, nem tette kötelezővé, hogy tudjon ezekről a jogokról. Röviden: hogyan tudsz valakit olyan kötelezettségre szólítani amelyről nem tud, illetve nem tette levetővé, hogy tudjon? A Ptk. könyvei csak bizonyos könyvesboltokban elérhető, illetve ahhoz pénzt is kérnek, tehát nem könnyen hozzáférhető, hozzáférése korlátozva van. Természetesen ma már interneten is elérhető, de az állam biztosította-e, hogy mindenkinek legyen otthon számítógépe/wifije? Tehát az állam nem tette lehetővé, hogy tudjon róla és mégis számon kér/kérhet rajta olyat amit nem tud/tudhat.

2020. máj. 11. 19:21
 3/7 A kérdező kommentje:

Így már csak 1 lépésre vagyunk attól, hogy:


Ha nem "kötelező", hogy tudjunk róla, akkor MIÉRT lenne kötelező betartani?

2020. máj. 11. 19:26
 4/7 anonim ***** válasza:
Olvasd el a NAT-ot benne van ha jól emlékszem 8. és 12. évfolyamon. És már egészen régóta. Más kérdés, hogy főleg a 12.-ben ezt kihagyják mert helyette a töri érettségi tételeket nyomják...
2020. máj. 11. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Ne haragudj, nem olvastam. És szerintem sokan nem. Látod nem az én hibám. Persze vitatkozhatunk, hogy a tanár hibája-e, hiszen köteles lett volna ezt megtanítania?


Egyébként mellékesen a tanulni róla és a tudni róla teljesen két fogalom. Elhiszem, hogy a jogászok tanulják, de az átlag embernek pedig min. tudnia róla.


Mert én a Ptk.-ról csak akkor hallottam, hogy létezik, mikor egyetemen véletlen felvettem egy ezzel kapcsolatos szabvált. Akkor kezdtem beleolvasni, és jöttem rá, hogy mi minden van benne a jogaimról. És mi van azokkal, akik nem voltak ilyen szerencsések?


Másrészról megértem, hogy a jogászok 5 évig tanulták. Bár nem akartam őket belerángatni a témába, csak a kijelentéseddel tudok vitába szállni, hogy hát a matekot is elsőtől...12.-ig tanultuk? Szóval "csak" 12 évig?

2020. máj. 11. 19:47
 6/7 anonim ***** válasza:

"hogy hát a matekot is elsőtől...12.-ig tanultuk? Szóval "csak" 12 évig?"


Matematikából is csak az alapokat tanulják meg, nívósabb gimikben juthatnak el kb. középszintre. Arról se feledtkezzünk meg, hogy kisgyerekekkel kezdenek, nem csak olyanokkal, akiket ez érdekel, ill. nem erre épül a teljes tananyagjuk.



A PTK nagyon nagy anyag, szerteágazó, bár a te példáid (lopás, bántás) BTK-s. Az alapokat úgyis megtanulják az életben, bár már sajnos mindent az iskolától várnak a szülők, evőeszközök használatát és sok esetben a fenekük kitörlését is az óvodákban kell tanítani, mivel a szülők nem teszik.

Vitás ügyeknél úgyis ügyvédhez fordulnak az emberek, akik azért vannak, hogy képviseljék őket.

2020. máj. 12. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Ahogy az utolsó is mondja éppen ez az ügyvéd feladata, hogy egy vitás ügyben tanácsot nyújtson, segítsen értelmezni a szóban forgó Ptk. szakaszt. Egyébként a törvények miután ingyenesen hozzáférhetőek online, ezzel az állam a maga részéről a maximumot megtette, hogy hozzáférhetőek legyenek a lehető legtöbb ember számára. És persze jó lenne alapvető jogi ismeretek oktatni (ahogy tudom rengeteg szakon kötelező tárgy is 1-2 félév jogi alapozó), de nehéz lenne bármelyik tárgyba illeszteni, pluszként hozzáadni a tantervhez.
2020. máj. 13. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!