Hol kell elindítani a hagyatéki eljárást, vagy az valahol automatikusan elindul?
Most megyünk a kormányablakhoz bemutatni a halotti anyakönyvit,hogy lemondjuk a nyugdíjt. Ilyenkor elindul autómatikusan a hagyatéki,vagy kell tenni még valamit?
Az lenne a jó,ha egyenlőre nem lenne,mert a testvérem külföldön van és szeretném,ha ő is jelen tudna lenni.
Röviden: a jegyző indítja a hagyatéki eljárást, amikor értesül a halálról. Utána magát az eljárást a közlegyző bonyolítja le.
Ezt a folyamatot nem lehet késleltetni. Viszont attól nem igen kell félni, hogy túl gyorsan végbemegy. Most a járvány alatt még lassabban megy minden, de normál esetben is fél-1 év eltelik a haláleset után, mire hagyatéki tárgyalás van.
A jegyzői hivatal fog titeket felkeresni, hogy jelentsétek be az örökösöket, illetve vagyontárgyakat.
A halotti kiállítását már a kórházban elkezdik intézni, ha nem kórházban halt meg, akkor az orvos, aki először értesült és a halált megállapítja. Amikor a halottit kiállítják a hatóság lejelenti a halál tényét a központi rendszerbe, illetve az utolsó lakóhely szerinti önkormányzatnak.
Illetve annyi, hogy nem biztos, hogy titeket keresnek meg, hanem azt, aki eddig kapcsolatban volt a hatósággal, kórházzal, temetést intézte, stb.
Ha ti vagytok ezek, akkor titeket. Nekem anyukám halála után kb. 2 héttel jött a levél.
Az elhunyt lakóhelye szerinti jegyzőt értesíti az elhunyt halálesetének helye szerinti anyakönyvvezető, azaz, aki a halotti anyakönyvezést végezte. És jól írták előttem, ő a halottvizsgálati bizonyítvány egy példányát küldi meg a hagyatéki eljárás megindítása céljából.
A külföldön élő testvéredet ügyvéd, vagy más meghatalmazott is képviselheti, ha nem tud majd jelen lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!