Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A szülők halála esetén a...

A szülők halála esetén a gyerekek öröklik a tartozásukat is? Amennyiben nagyon rossz viszony áll fent szülő-gyerek között, van hivatalos módja annak, hogy ne örökölje a gyerek a tartozásokat is?

Figyelt kérdés
2010. júl. 24. 13:11
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Lemondhatsz az örökségről. De akkor semmit nem örökölsz, pl. a házat se. Olyan nincs, hogy csak a tartozást nem kéred.
2010. júl. 24. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A tartozást az örökös örökli, de maximum csak a hagyaték mértékében. Tehát pl ha a tartozás 1.000.000 Ft, a hagyaték egy 500.000 forintra felbecsült gépjármű és 200.000 Ft készpénz, akkor az örökös maximum csak 700.000 Ft tartozást örököl. Az örökös megteheti, hogy lemond az örökségéről, de csak mindenről egyszerre, akkor az örökösödésben őt követő kapja meg a hagyatékot tartozással együtt. (ő is lemondhat róla, akkor kapja a következő, végül az államra száll minden)

A köztetek lévő viszony jogilag semmiben nem befolyásolja a tartozást.

2010. júl. 24. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan. Vagy viszed a tartozást is az örökséggel, vagy lemondasz mindenről. Azt gondolom, hogy inkább az első éri meg jobban (feltéve, hogy a tartozás és a hagyaték nem egyforma összegű, mert akkor kár foglalkozni vele).
2010. júl. 24. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként ez milyen? Nagyon rossz viszony állt fenn, de az írásodból az jön le, hogy e rossz viszonyra történő hivatkozással valami módon mentesülj a tartozás alól, ugye? Gondolom azért, mert e rossz viszony mellett nem tartanád igazságosnak a tartozást. Arról meg nem szól a fáma, hogy emiatt a rossz viszony miatt a néhány millás örökséget nem kéred, ugye, merthogy az sem igazságos? :D
2010. júl. 24. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Egyszerű a képlet. Sem az örökségből sem a tartozásból nem kérek. A rossz viszony miatt tudom megbecsülni sem az adósság mértékét, sem pedig a tartozásukat, de nem szeretném, ha meglepetés érne, így nem kérek egyikből sem. Gondolom ügyvédnél kell egy lemondó nyilatkozatot tenni és eljuttatni hozzájuk, igaz?
2010. júl. 24. 14:41
 6/7 A kérdező kommentje:
Amúgy az a furcsa, hogy mindenki azt feltételezi csak a tartozásból nem kérek, a több millás örökség pedig jöhet. Ez is megérne egy külön kérdést.
2010. júl. 24. 14:43
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell külön ügyvédhez menned. Halál után - azt hiszem 30 napon belül - felveszik a hagyatéki leltárt az elhunyt vagyonáról, tulajdonairól, majd ezek után lesz közjegyző előtt a hagyatéki tárgyalás. Ennek az időpontja változhat, ha pl ingatlan is van a hagyatékban, akkor elhúzódhat. Ide meghívnak/beidéznek mindenkit, aki érintett. A legközelebbi hozzátartozókat, végrendelet esetén annak az érintettjeit stb. Itt kerül "felosztásra" a hagyaték. Ha azonnal nem tudtok valamiben dönteni, meglepetés ér, időt szeretnél, stb. az nem probléma, akkor jön a következő tárgyalás. Én olyan helyzetben voltam, hogy a tárgyaláson derült ki, van 200.000 Ft személyi kölcsön, ami szintén rám szállna. Átgondoltuk, megbeszéltük a családban, és egy későbbi időpontban visszamentünk, aláírtuk, amit kellett stb. Szóval nem lesz ilyen probléma, ott helyben lemondhatsz róla, és a továbbiakban Téged már nem érint a hagyatéki eljárás.
2010. júl. 24. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!