Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az egyik szülőm eltartási...

Az egyik szülőm eltartási szerződést akar kötni egy ismerősével. Anyum lesz az eltartó. Ha meghal az eltartott anyum örökölhet adósságot, és anyum meghal, rajta keresztül én is?

Figyelt kérdés
2020. febr. 26. 09:55
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Adósságot nem lehet örökölni. Azt hogy mit és mennyit örökölsz, azt viszont az dönti el hogy mennyi rajta az adósság.

Konkrétan. A lakáson van 10 milliós jelzáloghitel amikor meghal az örökhagyó. Ekkor az örökséget a lakás mínusz adósság jelenti. Vagyis ha a lakást csak 8 millióért lehet eladni, akkor az egészet viszi a bank és nem marad örökség. A fennmaradó 2 milliós tartozást a bank lerendezi az életbiztosítóval, akivel szerződést kellett kötnie a hitel felvételekor az adósnak. Ha nincs ilyen, akkor elvesztette azt a 2 milliót.

vagyis tartozás nem öröklődik csak elviszi azt amit örökölni lehetne.

Ilyenkor lehet egyezséget kötni a bankkal, ha pl. olyan tárgyról van szó ami fontos hogy megmaradjon (pl. ha ez az ingatlan a szülői ház és nem szeretné ha másé lenne), hogy kifizeti neki a 10 milliós adósságot az örökös. Ilyenkor természetesen megmarad a ház és ráfizetett 2 milliót az értékén felül az örökös. De ez csakis önkéntes vállalással lehetséges.

Tehát ha eltartási szerződést köt annak nincs olyan kockázata hogy hogy adósságot is örökölne vele. Ellenben ha ott az adósság veszélye akkor kérdés, hogy érdemes-e eltartási szerződést kötni. Hiszen az eltartással tulajdonképpen fizeti a hitelt, a tartozást is, miközben egyáltalán nincsen arra garancia, hogy meg is fogja kapni.

Ha az előző példánál mondjuk csak 2 milliós tartozás van az ingatlanon ami 8 milliót ér, akkor már megéri az eltartási szerződés esetleg, hiszen folyamatosan csökkenni fog ezen tartozás nagysága és amikor az örökhagyó meghal, akkor sokkal nagyobb értéket fog hagyni az eltartóra. Mondjuk marad még 1 milliós tartozás, akkor azt ki kell fizetni az örökösnek vagy zsebből vagy az ingatlan eladásával, de akkor is jól jár vele, hiszen többet ért mint amennyit az eltartás során ő kifizetett, adott és a fennmaradó tartozás együttesen.

2020. febr. 26. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
50%
Lehet. Példát is láttam rá tág ismeretségi körben.
2020. febr. 26. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Lehetni lehet, de nehéz. :)

A hagyatéki tárgyalás olyan, mint a házasságkötés: mindig megkérdezik az illetőt, hogy akarja-e a hagyatékot, jóban-rosszban, minden pozitívummal és negatívummal együtt. Ha az örökösjelölt azt nyilatkozza a közjegyző előtt, hogy kell a francnak, akkor nem fogják a nevére írni. Tehát, ha negatív a hagyaték mérlege, azaz adóssággal járna, akkor nem kell elfogadni, és kész.

De ahogy az első válaszoló is írta, ha kétséges a helyzet, akkor már meg se kell kötni a szerződést.

Az egyetlen komoly buktató az lehet, ha az eltartó titokban vesz fel kölcsönt, vagy halmoz fel tartozást. Aztán a hagyatéki tárgyalás után derül ki, amikor már az örökös elfogadta az örökséget. De még akkor is 1 éven belül lehet kérni a hagyatéki tárgyalás megismétlését, és ezen visszautasítani az örökséget. 1 év után viszont már nincs mentség.

Ha nem titokban történne az adósság születése, akkor az eltartó felbontaná a szerződést, és az eltartónak ki kellene fizetnie az addig befektetett költségeket és munkát. Ha odáig fajul a dolog, akkor végrehajtani is lehet az összeget, mondjuk, az ingatlan elárverezésével.

Mind az eltartási szerződést, mind a jelzáloghitelt be szokták jegyeztetni az ingatlanra a Földhivatalnál. Tehát ha eltartási szerződés van, akkor bank nem fog jelzáloghitelt adni, ha meg már megvan valakinek a jelzálogjog az ingatlanon, akkor anyud nem fog szerződést kötni. Ilyen formán, csak nem hitelintézet által adott kölcsön v. tartozás az, ami bezavarhat. De pl. közüzemi tartozást se lehet a végletekig halmozni, mert kikötik az áramot, elzárják a vizet, meg ilyenek. És az ilyesminek utána lehet azért nézni a hagyatéki tárgyalás előtt. Mondjuk, anyud eleve bejelentkezik a szolgáltatóknál, mint a tulajdonos ügyintézője.

És ha mégis valami nagy disznóság következtében anyudra száll valami tartozás, akkor ezt te majd az ő halála után nem fogadod el, tehát téged eleve nem fenyeget semmi.

2020. febr. 27. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!