Hogyan köthetek eltartási szerződést?
Eltartési szerződést szeretnénk kötni egy idős, magányos nénivel vagy bácsival, akinek életjáradékot fizetnénk élete végéig, s akkor az ingatlana ránk szállna.
Hogyan működik ez a gyakorlatban? Mi az ügymenet? Van valakinek ilyen tapasztalata? (a negatív hozzászólások nem kellenek, hogy hiéna, a más halálára számít, stb. mert az életjáradék fizetési szerződés bevett és megszokott a magyar jogban). Úgy vélem, mi tudnánk segíteni egy idős embernek, hogy ne nélkülözve és fázva éljen, s cserébe kapnánk egy ingatlant később.
Előre köszönöm a normális válaszokat.
Erre ne itt várj választ, hanem egy JÓ ügyvédet keress, másképp könnyen előfordulhat, hogy 20+ év után a gyerekei kisemmiznek!
Szóval a válasz: Keress ügyvédet! [link]
Tapasztalatból mondom, hogy a szerződéskötés előtt az eltartottól kérjetek orvosi papírt a MENTÁLIS állapotáról és nyilatkozatot a cselekvőképességéről!
Másképp a gyerekei ügyvédje azzal támadhat, hogy nem volt beszámítható az öreg!
4.-nek
És mennyi ilyen van sajnos!
Olvass bele itt a Gyakorin a családi rovatba! Hány gyerek leírja, hogy gyűlöli a szüleit.
(De ha meghal, akkor ne félj, verik az asztalt a pénzért, akkor is, ha 18 évesen
Felbonthatja, de nem csak úgy magától, kijelentve, hogy mától visszalép. Bíróság fogja eldönteni, hogy mennyi pénz jár vissza, tehát nem bukja az összeget a járadékfizető. A jogi hercehurcákat nyomós ok nélkül nemigen vállalja egy öregember. Leginkább csak akkor, ha nem kapja rendesen a pénzt, vagy egyéb ok miatt felháborodik.
Kivétel csak a közjegyző előtti szerződés, amiben erre az esetre is le van írva a teendő, akkor nem kell pereskedni. De ezt meg ki lehet védeni, ha nem kötsz neked hátrányos szerződést. Pl. felbontás esetére magas kamatot kötsz ki.
Arra is van lehetőség, ha belemegy az idős személy, hogy az ingatlan tulajdonjoga a szerződéskötéssel egyidejűleg átszáll rád, viszont (holtig tartó) haszonélvezetet marad az öregnek.
Ebbe nem biztos, hogy belemegy az illető, de lehet rá mód, hogy mégis belemenjen. Pl. ha állagmegóvási felújítást igényel az épület, és te bevállalod ezt. Vagy ha magasabb járadékot fizetsz az átírás fejében. Semmi se tiltott, ami mindkettőtöknek megfelel.
Valójában te életjáradéki szerződést szeretnél kötni.
Ahogy előttem írták, fontos az orvosi szakvélemény a beszámíthatóságról, nehogy ezzel támadják meg az örökösök a szerződést.
Javaslom, hogy ügyvéddel fogalmaztasd meg a szerződést, és közjegyző előtt kössétek. Kicsit drágább, de ez egy hosszú és nagy szerződés, és nagy költséges pereskedésektől óvhat meg.
"Semmi se tiltott, ami mindkettőtöknek megfelel."
Fogalmazzunk úgy, hogy mindent szabad, amit a jogszabály nem tilt.
Bele kell venni, hogy mi képezi a lakás részét, berendezési tárgyak stb., nehogy bosszúból csak a négy falat hagyják ott neked az örökösök, leverve a mosdókagylót...
Nagyon fontos, hogy a szerződésben legyen benne, hogy biztosítást kell kötniük, és milyen esetben vagy te a kedvezményezett. Nénike leégeti a házat, te ott leszel a szarban.
Idősebb korban sokan behülyülnek, "gyerekessé" válnak, képesek kárt tenni az ingatlanban, hogy büntessenek, mert bedurciztak, de egyszerűen megőrülhetnek is.
Én mindenképpen csak úgy mennék bele, ha bizonyos veszélyes eszközök biztonságosabbra vannak cserélve. Sok helyen van pl. még mindig régi nem biztonsági gáztűzhely, és ha elfordítja a gázcsapot, de nem gyújt tüzet, akkor is folyik a gáz, aztán bumm. Ezeknek a megvételét ha kell vállald be, olyat, amilyet ők akarnak, ÁFÁ-s számlával, és legyen róla nyilatkozat, hogy így fizeted az első x összeget.
Mindig számlára vagy postai átutalással utalj, ne kézbe, és tartsd meg a bizonylatokat, hogy tudd bizonyítani a fizetést, hogy te nem szegtél szerződést, ill. később az örökösök ne támadhassanak azzal, hogy nem fizettél, csak aláírattad a később már nem beszámítható öregekkel. Tehát a szerződésben a fizetés módjának is szerepelnie kell.
Figyelni kell arra, hogyha pl. a számla megszűnik, akkor mi legyen a másodlagos megoldás, nehogy megint közjegyzőhöz kelljen menni szerződésmódosításért.
Ki kell zárni annak a lehetőségét, hogy hitelfedezetként használhassák, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!