A jogászok hogyan képesek megérteni és alkalmazni a bonyolult jogszabályokat?
A jogi szaknyelvet is képzeld el úgy, mint egy idegen nyelvet. Mintha nem latint vagy görögöt, hanem "jogásznyelvet" tanulna valaki - ők ezt teszik. Megtanulják azokat a szóképeket, összetett kifejezéseket, amiknek meg van a maga jelentése és le lehetne fordítani normál magyar nyelvre is, de így, a jogásznyelven egy kicsit pontosabb vagy többrétűbb. Mint egy kínai írásjelekből álló szöveg.
Ha sokáig tanulnád a kínai írásjeleket, akkor te is megértenéd ami le van írva és tudnál te is válaszolni rá hasonló írásjelekkel - el is tudnád mondani másoknak hogy mit jelent. De akkor is tudnád, hogy nem pontos ez a fordítás, mert ugyanaz az írásjel más környezetben kicsit mást jelent vagy van még mögöttes többlet tartalma is annál amit éppen fordítottál.
Nem vagy egyedül a szövegértési problémával, időnként megpróbálkozom és is jogszabályok elolvasásával, értelmezésével és rendkívül nehéz.
Ez van. Nyilván tudják ők is hogy a tudás hatalom é ha mindenki számára egyből érthető lenne a jogi szövegek megfogalmazása, a törvények szövege - akkor nem lenne szükség az értelmezésükhöz ügyvédekre.
Én 2005-ben egy hivatalban kezdtem dolgozni. Elém rakták a legfontosabb (szakmai) jogszabályt. Hiába tudtam a szakmát, képtelen voltam megérteni a jogszabályt. Mintha nem magyarul írták volna.
Aztán szép lassan belejöttem.... Tényleg, úgy kell tekinteni a jogszabályra, hogy az nem magyarul van írva, hanem jogászul, és nekem meg kell tanulnom azt a nyelvet, hogy megértsem a jogszabályokat.
De biztatásképpen hadd mondjam, meg lehet tanulni. Gyakorlat teszi a mestert!
Nem tudom, van-e jogsid, de ha igen, ehhez tudnám hasonlítani.
Amikor először beültél a bal egybe, és mentetek a forgalomba, akkor nyilván bejött a zabszemeffektus. Minden idegen, ijesztő volt, nem tudtad, hogyan kell egyszerre figyelni, a gázt nyomni, kormányt tekergetni, kapcsolgatni ezt-azt, a sebességet tartani, és emellett még arra is figyelni, hogy milyen képrejtvényeket helyeztek el az út mellett.
Aztán az alapok pár óra alatt meglettek, onnantól már csak finomítani kellett. Na, így van ez a jogszabályokkal is.
Távol álljon tőlem, hogy bárkit lehülyézzek, de szerintem nem annyira bonyolult.
Meg kell persze tanulni a jogszabályok felépítését, a mondatrészek alá- és fölérendelésének kialakítását. Hogy a bekezdések, pontok, alpontok egymáson átnyúlhatnak, tehát akár egyetlen mondat is nagyon bonyolult többszörös felsorolásokat tartalmazhat, meg ilyesmi. Egy mondat néha úgy áll össze, hogy elkezded olvasni a szakaszt (paragrafust), aztán kiválasztod, melyik bekezdés szól a téged érdeklő dologról, aztán átugrasz a bekezdés valamelyik pontjára, ennek valamelyik alpontjára, és végül lemész a teljes felsorolás legvégére a mondat végét elolvasni. De ennyi tanulnivaló van benne, és a valóságban nem is ilyen ijesztő, mint így leírva.
Ha ez megvan, onnantól alapvetően csak olvasási készség és logika kérdése a megértés.
A jogszabályszerkesztésnek nem az a lényege, hogy minél érthetetlenebb legyen. Hanem az, hogy minél pontosabb, félreérthetetlenebb legyen. Ezért pontosítanak mindent.
A jogászok persze egy idő után már emlékeznek dolgokra, tudják, hogy itt és itt írnak erről az adott témáról, tehát akkor elég ezt a részt megkeresni és értelmezni. Ez nálad is meglesz, mert, gondolom, egy viszonylag szűk terjedelemmel foglalkoztok csak.
Én műszaki végzettséggel jogászkodom hobbiból (leginkább itt a GYK-n :), és nem gondolom, hogy olyan bonyolult lenne. Ismeretlen, soha nem látott jogszabályokat kikeresve is egyből tudom értelmezni őket. Igaz, hogy gyerekkoromtól rengeteget olvasok, meg az IQ-mmal sincs gond, de ettől függetlenül nem azt feltételezem, hogy annyira szuper képességű lennék, hogy csak nekem megy ez.
Mindenesetre, a lényeg, hogy meg kell érteni és át kell látni a jogszabályok rendszerét, ami nagyon gyorsan megvan, onnantól már egyszerű, ha megy az értő olvasás és a logikus gondolkodás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!