Hobbikert és gyümölcsös milyen típusú ingatlannak számít, és lehet-e bejelentés nélkül kivágni fát?
Örököltünk egy gyümölcsös hobbikertet, rajta egy kis tanya-jellegű házzal. Az egész környék külterületen található, és tele van hasonló hobbikertekkel és tanya-jellegű házakkal. (Nem tudom, hogy jogilag tanyának számít-e.)
(A fakitermeléssel kapcsolatban találtunk egy portált, ahol lehet tájékozódni: [link] )
A terület nem szerepel az Országos erdőállomány adattárában! Így elméletileg fásításnak minősül, és be kell jelenteni, de közben azon a weboldalon, alul olvasható, hogy zártkerti ingatlanok esetében nem kell bejelenteni.
A zártkerti ingatlan fogalma már rég megszűnt, így nem értjük, hogy most kell bejelentés, vagy nem kell.
Kérjétek le az ingatlan tulajdoni lapját (ügyfélkapun keresztül évente néhányat ingyenesen lehet kérni), abból láthatjátok, hogy milyen besorolást kapott a z ingatlan (pl. zártkert, gyümölcsös, erdő stb.). A régi zártkertek ma is megvannak!
Ha nem erdőről van szó, akkor a saját tulajdonú fát kivághatjátok mindenféle bejelentés nélkül. Közterület esetében viszont jegyzői engedély kell!
Ahogy #2 is mondta, az ingatlan tulajdoni lapját kell megnéznetek. Lehet hogy gyümölcsösként van nyilvántartva az a terület és akkor meg kell lennie az ennek megfelelő mennyiségű/arányú területen a gyümölcstermelésnek rajta.
A zártkerti ingatlanokra vagy erdősített területekre vonatkozó szabályok csak akkor vonatkoznak az ingatlanodra ha annak van nyilvántartva.
Mindenképpen tisztázzátok a pontos minősítését. Ahol lakom a közeli út egyik fele lakóingatlanokkal van tele, a másik felén viszont egymás mellett van szántóföldnek nyilvánított terület és olyan telkek amik gyümölcsösnek vannak nyilvánítva. Ismerőseink meg akarták venni az egyiket nemrégen, de teljesen más szabályok vonatkoznak rá mint más telkekre és nem tudták átminősíttetni sem. Ne a gyümölcsfák kivágása volt a gond, hanem hogy mekkora területén KELL gyümölcsöt termelni. Ha akarták volna az összes ott levő gyümölcsfát kivágathatták volna, de akkor helyette szőlőt vagy bármi az előírásnak megfelelő telepítést el kellett volna végeztetniük. Krumplit vagy kukoricát akkor sem termelhettek volna a helyén és házat sem lehetett volna rá építeni.
Köszönöm a válaszokat!
Egy-két kiegészítés a kérdésemhez, és észrevétel a válaszokhoz:
Én úgy olvasom mindenhol, hogy a "zártkert" kifejezés a fekvésre utal, és nem pedig a művelési ágra. Tehát régen zártkertnek hívták a külterületen lévő ingatlanokat, ma pedig külterületi telek, ha jól tudom. (művelési ág lehet a "kert")
Jogos, hogy releváns a nyilvántartási lap akkor, ha meg szeretnénk változtatni a terület művelési ágát, de jelen esetben mindössze 3-4 db fáról volna szó, és a területen még marad csomó. Nem változik semmi lényegében, csak azt nem értem pontosan, hogy külterületi ingatlanon lévő fásításban végzett fakitermelés esetén kell-e engedélyt kérni az erdészeti hatóságtól?
(mert ha a fásítás nem külterületen, hanem településtől távol - talán majorságnak hívják - helyezkedik el, akkor biztosan kell engedély!! ezt a belinkelt oldalon lehet olvasni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!