Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Társasházi közöstulajdon?

Társasházi közöstulajdon?

Figyelt kérdés
Egy 12 lakásos társasház megépült. Kevesebb volt a garázs, ezért eladtak 2 szomszédnak még a közös területből 1-1 parkolórészt. Ezt az adásvételi szerződésben rögzítették. Viszont az Alapítói Okiratba nem került bejegyzésre. Most ki akarják túrni arról a két parkolóhelyről a két lakót. (Gyűlésen akarnak róla szavazni.) Mennyire jogos ez? Van valami esélye a 2 lakónak, hogy megtarthassák a parkolóikat, ahogyan eddig volt? (Illetve már pár hónapja közös költségbe is beleszámították, hogy ő nekik fizetniük kell, mert ott parkoltak.) Ezt így tényleg meglehet csinálni?
2019. szept. 30. 13:53
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Kérjenek ők is helyet a garázsban.

Nincs hely? Akkor bemutatni az adásvételit, hogy ennek megoldására adták el nekik a két helyet.

Azt kell kérni, hogy bejegyezzék, nem pedig a kitúrásról szavazzanak.

Egyébként valami azért még hiányzik a történetből, nem??? Hiszen elég fura, hogy először eladják nekik, aztán meg el akarják venni.

Mondjuk az is fontos, hogy milyen adásvételiről van szó? Az új tulaj és a régi tulaj közöttire gondolsz? Mert lehet, hogy a régi tulaj úgy adta el a lakást a parkolóhellyel, hogy nem volt semmi joga eladni a parkolóhelyet.

De ha a társasház és a lakó közötti adásvételiről van szó, akkor tényleg nem értem.

2019. szept. 30. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A vállalkozó aki megépítette a társasházat adta el ezeket a parkoló részeket. És azóta se volt lakóvaltás azokban a lakásokban. 10 évig senkinek nem volt gondja vele, de most egy új lakó akarja szavazásra vinni a dolgot. (Mert, hogy ő is akar ott parkolni...) A lakásnak az adasvételiében van, hogy ezek a helyek még megvásárlásra kerültek. (És ugye erről nincs semmi az Alapítói Okiratban)
2019. szept. 30. 14:32
 3/5 anonim ***** válasza:

Szerintem ennek nem is kellene benne lennie az alapító okiratban, hiszen a már megvásárolt ingatlanok lettek társasházként abban szerepeltetve. A garázsok benne vannak? Mármint hogy melyik garázs vagy garázshely melyik lakásé?

Mivel a vevő eleve így vette meg a lakását, hogy az a terület az övé lett, az nem számít közös társasházi területnek. Az éppen olyan mint a saját lakásának területe és nem olyan mint a lépcsőház vagy közös tároló.

Egy TULAJDONRÓL nem lehet szavazni másoknak. Ajánlatos lenne ügyvédet keresni és hivatalosan erről valami féle iratot átadni a társasház kezelőjének, mielőtt kiírnak róla szavazást. Hogy eleve ne is szavazzanak róla mert nem lehet. Nem kellene a többi lakóban azt az érzetet kelteni, hogy ez a közös tulajdon része, így dönthetnek a használatáról. Szerintem ez olyan lenne mintha megszavaznák a közgyűlésen hogy ezentúl a földszint 2-nek az előszobáját mindenki használhatja.

2019. szept. 30. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Utolsóval értek egyet, a tulajdon erősebb az alapító okirat tartalmánál vagy a tartalmának a hiányával. De bejegyzésre került anno az adásvételi szerződés alapján? Ezt az ügyvédnek kellett intéznie. Amúgy ügyvédhez kell menni és íratni vele egy dörgedelmes állásfoglalást első körben törvényekkel alátámasztva, szankciókat kilátásba helyezve. Ha bárki akadályozza a tulajdon birtoklását rendőrt kell hívni, lobogtatva a tulajdont igazoló iratokat.
2019. szept. 30. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 DoraKozKepHU ***** válasza:

Szia!


Az a gond, hogy eladni csak azt lehet, ami úgy mind albetétesítve van. Ahhoz, hogy pl egy Társasház eladja a tetőterét vagy a pincéjét, az kell, hogy az előbb külön albetétre kerüljön, legyen önálló helyrajzi száma stb, ehhez pedig Alapító okirat módosítása kell, hiszen a Földhivatal csak annak ad külön helyrajzi számot, ami az Alapító okirat szerint külön tulajdonú albetét. Ha ezt a lépést anno az építtető kihagyta az nagy baj, ugyan is így maximum kizárólagos használatba adhatta volna azokat a területeket, de ezt is Alapító okiratban de minimum SzMSz-be kell foglalni. Ez azt jelenti, hogy az egész adás-vétel, ami akkor köttetett igazából fals és csak azért hitték, hogy nem, mert a többiek nem morogtak. Szóval a válaszom az, hogy igen, ezt így tényleg meg lehet csinálni, tehát most simán dönthet úgy a közgyűlés, hogy nekik innentől használati díjat kell fizetniük a közös terült használatáért. Persze azt is hozzá kell tennem, hogy itt adott esetben szóba jöhet az elbirtoklás, de ha a többiek nem együttműködőek és nem mennek bele egy AO módosításba, akkor hosszú pereskedés nélkül szinte esélye nincs a két régi tulajdonosnak érvényesíteni az adás-vételiben szereplő adatokat.


Üdv,

Dóra

2019. okt. 8. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!