Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha kölcsönadom a kocsimat...

Ha kölcsönadom a kocsimat családtagnak használatra, köteles vagyok felírni hogy meddig érvényes a rajta levő műszaki vizsga, s nyilván tartani, számon kérni rajta stb?

Figyelt kérdés
Ha elkapják műszaki vizsga nélküli kocsival, netán balesetet okoz vele, mennyiben vagyok hibás?
2019. szept. 7. 16:54
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha balesetet okoz vele, akkor az kizárólag az ő sara. Ha érvényes műszaki nélkül vezeti, akkor is ő a hibás (nem győződött meg róla, hogy az általa vezetett jármű részt vehet a fogalomban), viszont az újbóli forgalomba helyezés már a te dolgod és költséged. Persze illik és célszerű tájékoztatni, hogy meddig érvényes a műszaki.


Ha hosszabb távra adnád kölcsön, akkor a legjobb megoldás, ha a családtagot bejegyzed a jármű üzembentartójaként, így az üzemeltetéssel kapcsolatos felelősség (biztosítás, műszaki, objektív felelősség terhe alá tartozó gyorshajtás stb.) az övé, viszont a tulajdonos te maradsz.

2019. szept. 7. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Akkor igazából le se tudja muszakiztatni nélkülem? tehát ha pl. 2 éve van nála akkor biztosra vehetem, hogy le van járva a maszkija? Ha így van köteles vagyok feljelentést tenni ellene ha nem érem utol? Ami azért is rizikós, mert nem tudhatom, hogy használja vagy csak letette valahol, s nem törődik vele.
2019. szept. 7. 17:15
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a műszaki vizsgához szükséges a tulajdonos illetve üzembentartó hozzájárulása, de nem vagyok benne biztos. Ügyfélkapun a JSZP-n meg tudod nézni, mikor volt az utolsó műszaki vizsga.


Ha nem tudod elérni, az viszont elég cifra helyzet, mert az összes útdíj/parkolási/gyorshajtási bírság a tulaj nevére érkezik. Gondolom a kölcsönadásról papír sem született. Mindenképpen próbáld meg megtalálni, ha rokon, akkor a tágabb családból biztosan tudja valaki az elérhetőségét, és tisztázd vele a helyzetet! Ha nem akar belemenni a papírozásba/üzembentartóiba, akkor hozd el az autót!


Feljelenteni nem kell, és nem is tudod miért - volt egy szóbeli megállapodásotok, hogy határozatlan időre kölcsönadod az autót, ennek megfelelően nála van. Műszaki nélkül is használhatja, pl. ha a saját telkén belül közlekedik vele, de akár abból a célból is kölcsön adhattad, hogy csirkeólnak használja az udvarán.

2019. szept. 7. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Várjunk csak! Ez az objektiv felelőség kérdése? Ha pl. lefotozzák gyorshajtásért, akkor a tulaj a felelős ha nem tudni ki ult benne, de ezért "csak" pénzbirság jár, más nem. Jogsi elvonás se. Ha kiderul, hogy a nyilvántartás szerint nem volt rajta mszaki akkor ezért is jön a bírság, közigazgatási bírság formájában?
2019. szept. 7. 17:46
 5/9 anonim ***** válasza:
Ha pl. cserbenhagyásos balesetet okoz (akár csak megkarcol egy másik autót, de zebrán el is üthet egy gyereket) a te neveden lévő járművel és elhajt, vagy bűncselekménynél használják, akkor az üzemben tartónál fog kopogni a hatóság, azaz nálad.
2019. szept. 8. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem mindegy, hogy kölcsönadod, vagy üzembentartóvá válik.

Amúgy ha balesetet okoz, az az ő felelőssége. Viszont amikor kölcsönadod, akkor a forgalmi engedélyt is odaadod, onnan meg ki tudja olvasni az illető, hogy mikor jár le a műszaki vizsga, nem? Amúgy meg jobb, ha te is észbe tartod, tök mindegy, hogy kinek a felelőssége, kit kérnek számon. Ha műszaki lejár, műszakiztasd le és kész. Amúgy ő úgy, hogy csak kölcsönbe használja, nem tudja leműszakiztatni az autót, azt csak te tudod!

2019. szept. 8. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Ez oké, ha tudom hol a haverom, vagy legalább a kocsi... Bár ha nála a forgalmi engedély akkor hiába van nálam a kocsi. (oké csináltathatok ujjat x ezerért, de utána meg törölgetnem kéne a bakancsom orrát ha előkerül a haverom amit szintén nem szerencsés
2019. szept. 8. 14:48
 8/9 anonim ***** válasza:
Tehát nincs meg a kocsi? Akkor feljelentést kell tenni, ennyi!
2019. szept. 9. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
nem ellopta. bármi lehet. korház, vagy kiboritotta egy nő s idegszanatoriumban van, stb.
2019. szept. 9. 19:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!