Örkösödésnél ha 2 testvér az örökös egy lakásnál, az egyik el akarja adni, s megfelezni a lakás árát a testvérével, a testvér azomban 1 évet akar várni az eladással, hogy feljebb menjen az ingatlan értéke, mit lehet ilyenkor tenni?
Én az anyukád helyében kiköltöznék a családi házból , nem fizetném a testvéremnek azt a 40 k-t sem . Bele költöznék abba a házba aminek az enyém a fele. Lehet hogy a nagybátyád nem fogja tolerálni és nodjuk rendőrségge fajul a dolog, de ott a papír , rendőrség előtt meg lehet libbenteni , hogy anyukád , teljes mertékben jogosult az ott tartózkodásához. Anyukád a tartozására kérjen haladékot , törlesszen annyit amennyit épp tud , a megélhetés mellett még megengedhet , várja ki szépen az egy évet , és megveheti a kis vidéki házat.
Akkor lesz baj , ha nagy bátyád nem akarja eladni közösen anyukáddal , vagy ha anyukád részesedését nem fizeti ki pénzben.
Ahogy #1 is javasolta, anyukád költözzön be abba a garzonba. Annak fele részben tulajdonosa, tehát joga van hozzá. A rezsit is így neki kell fizetnie. Ha a testvére ezt nem akarja csak egy módon akadályozhatja meg, ha beleegyezik az eladásba.
Ha közös a garzon tulajdonjoga, akkor a testvére is bemehet oda és kérheti, hogy a haszonból részesüljön - vagyis a fele lakás "bérleti díját" fizesse meg anyukád neki, mert az ő részét is használja az ott lakással. Azonban ha összeírjátok hogy milyen költségeket kell fizetni akkor is amikor nem lakik benne senki, mint a közös költség, a víz, villany, gázszámla, fűtésszámla, biztosítás, amiben akkor is van alapdíj ha nem lakik benne senki és nem fogyasztanak vizet, áramot - akkor látni lehetne hogy ennek felét bizony a testvérének kellene állnia. Ha anyukád lakik benne akkor persze ezeket ő fizetné és ezzel, hogy a testvérének nem kell a felét fizetni, máris fedezte az ő 50%-os részének használatát.
Ilyenkor lehet bírósághoz fordulni amivel kérvényezhető a közös tulajdon megszüntetése, vagyis hogy a másiknak ki kelljen fizetnie a tulajdonrészét vagy közösen adják el és felezzenek - de mivel anyukád pont ezt akarja, így ez neki kedvezne és nem a testvérének.
veszekedés helyett keressetek fel egy ingatlanost és kérdezzétek meg, hogy ő mit javasol, mikor adják el a lakást. Tuti azt fogja mondani hogy most azonnal, mert most rengetegen keresnek lakást. Most nyílt meg a babaváró hitel lehetősége a fiatalok előtt, ez is keresletet növelt a piacon, ennél erősebb már nem lesz.
Az eladásra mindenki azt mondja hogy most a legjobb, most vannak csúcson az árak biztosan (persze lehet hogy még nőnek tovább, de ezt nem lehet biztosan tudni), csak venni nem most kell lakást. Ha olyan helyen vásárolna anyukád az árából ahol fordítva van, a kínálat nagy és kevesebben akarnak oda költözni, akkor még ez sem probléma.
Szóval kérdezzetek meg olyan szakembert akinek hisz a nagybátyád!
Azért vigyázz, amit gondolsz az csak félig igaz. A nagybátyád a SAJÁT lakásából, ahol anyukád most fizet egy szoba használatáért, onnan simán kirakhatja. A közösen örökölt garzonból nem teheti ki.
Vagyis előzzétek meg azt, hogy erre sor kerüljön és ti költöztessétek át amint lehet anyukádat abba a garzonba. Ne lakjon a nagybátyád házában.
De ennek előtte teremtsétek meg a feltételeit, legyen lakáskulcsotok a garzonhoz, ne a nagybátyádtól kelljen elkérni amikor költözni akartok és tutira ne legyen benne bérlő. Vagyis mielőtt a nagybátyádnak elmondjátok hogy anyukád oda átköltözik, azelőtt szerezzetek kulcsot - ha kell mond azt hogy te elvállalod szivességből a lakás kifestését (az amúgy is fontos lenne). És semmiképpen ne engedjétek kiadni valakinek bérletbe. Azt nem tudom hogy a bérbeadáshoz kell-e mindkét tulajdonos engedélye, de ha nem hivatalosan akarja a nagybátyád kiadni, akkor ez lényegtelen is. Ha valaki egyszer oda beköltözött, akár fizet érte akár nem, onnantól rendkívül nehéz kirakni. Ha nincs szerződése mert pont nem hivatalosan adták ki neki a lakást akkor nincs is mire hivatkozni hogy kiköltözzön. Pláne ha mondjuk a nagybátyád meg nem is akarja, csak ti.
Szóval mielőtt neki bármit mondtok gondoskodj arról hogy a lakás üres legyen és legyen kulcsotok. Akár azonnal ki is cserélheted a zárat, hogy más ne tudjon bemenni, és amint anyukádat beköltöztettétek, rögtön adhatsz egy kulcsot a nagybátyádnak, akkor már mindegy lesz.
Ha majd nem laknak egy fedél alatt akkor rendeződni fog a viszonyotok. Ha külön lesz anyukád, akkor nem fog a nagybátyádtól függeni és már neki is csak akkor lesz plusz pénze ha eladják a garzont és felezik az árát. Ha anyukád már ott lakik, akkor az sem fog számítani ha csak később akarja eladni a nagybátyád, ott már könnyebben kivárhatja.
Tehát ne feledd, a nagybátyád a saját lakásából, ahol most van anyukád, onnan elküldheti, nektek kell ezt megelőzni és a garzonba minél előbb átköltözni. Ha kiadja valakinek bérletbe 1 évre, hogy majd utána adjátok el, akkor már nem tud oda anyukád beköltözni, hiába az övé a fele, mert a bérlőt nem fogja tudni kitenni.
Nagyrészt helyes a válasz, csak annyit pontosítanék: ha anyukád beköltözik a lakásba, akkor a nagybátyádnak nem kell fizetnie azért, hogy beköltözött. A résztulajdonos jogosult az egész lakás használatára. Természetesen, a másik résztulajdonos is, a nagybátyád is beköltözhet. Persze, megállapodhatnak egymás közt, hogy megosztják a helyiségeket egymás közt, de pénz nem kérhetnek egymástól azon az alapon, hogy az egyik ott lakik, a másik meg nem. (Kivéve ilyesmi, hogy pl. az egyik nem engedi be a másikat, vagy az ott lakó nem hajlandó belemenni az eladásba.)
Ha odaköltözött, a tulajdoni lapból mindig legyen a kistáskában egy fénymásolat, ennek birtokában rendőrt lehet hívni akár egy zártöréshez is, felügyeletnek, a törvényesség bizonyítására.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!